Masz zdjęcie, pocztówkę lub grafikę Targu Siennego i Rakowego? Podziel się i współtwórz archiwum

Posiadasz romantyczne zdjęcie z mostkiem na Małym Błędniku? A może fotografię gildii lub dworca autobusowego na Targu Siennym i Rakowym? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza mieszkańców i mieszkanki Gdańska do podzielenia się zdjęciami, pocztówkami i grafikami z otoczenia Kunsztu Wodnego. Posłużą do stworzenia archiwum. 
20.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
czarno-białe zdjęcie
Instytut Kultury Miejskiej tworzy archiwum z okazji przenosin do nowej siedziby - w tym celu zachęca mieszkańców do podzielenie się prywatnymi zdjęciami, pocztówkami i grafikami. Nz. Mały Błędnik i Rada Miasta
Zbiory Biblioteki Gdańskiej PAN

Zobacz film dokumentujący 15 lat Faktorii Kultury i Sceny Letniej Teatru Wybrzeże

- Chcemy stworzyć kolekcję cyfrową zdjęć, grafik i rycin otoczenia nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11, i tego, jak zmieniała się na przestrzeni lat - mówi Karina Rojek, współodpowiedzialna za prowadzony przez IKM projekt Medialab Gdańsk. - Interesuje nas wszystko to, co mogłoby odtworzyć widok z okolic Targu Siennego i Rakowego, który moglibyśmy zobaczyć gdybyśmy stanęli w miejscu budynku Kunsztu, Forum Gdańsk czy w pobliskim parku kilkadziesiąt czy jeszcze kilka lat temu.

Każdy może współtworzyć zbiór

Do dzielenia się zdjęciami, grafikami, rycinami, obrazami i rysunkami zaproszeni są wszyscy gdańszczanie. Można je przekazać online lub fizycznie - na stoisku IKM podczas trwania Jarmarku św. Dominika, od soboty, 22 lipca, do niedzieli, 13 sierpnia (na Skwerze Heweliusza - Przystanek Równość). Materiały posłużą do stworzenia wirtualnej prezentacji okolic Targu Siennego i Rakowego.  

- Wasze archiwa pomogą nam zbudować bogatą kolekcję, która nie tylko będzie przedstawiona na stronie internetowej, ale dzięki narzędziom do projektowania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości pokazana na nowo w atrakcyjnej formie - dodaje Karina Rojek. 

Osoby, które przekażą skany swoich zdjęć, pocztówek czy grafik otrzymają „wyszukane” w domenie publicznej plakaty „Wisłą do morza!”. Skany materiałów online można wysyłać na adres: karina.rojek@ikm.gda.pl lub przez formularz dostępny TUTAJ

Zbiory pozyskane od mieszkańców i mieszkanek Gdańska uzupełniane zostaną o te pozyskane z zasobów bibliotecznych i muzealnych.

czarno-białe zdjęcie
Dostarczane zbiory można przekazywać fizycznie bądź online (jako skany). Nz. Mały Błędnik
Zbiory Biblioteki Gdańskiej PAN

Etap drugi - praca nad narzędziem VR 

Pozyskane obiekty pozwolą stworzyć narzędzie cyfrowe. Praca na tym etapem rozpocznie się w lipcu i potrwa do października. Pomysły i koncepcję wypracowane zostanę we współpracy ze studentami Politechniki Gdańskiej. Studenci i studentki pomogą zobrazować zmiany, jakie zadziały się wokół Targu Rakowego i Siennego na przestrzeni wieków za pomocą wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR i AR).

Partnerem tego etapu projektu jest Fundacja Rozwoju Edukacji Cyfrowej. 

O Medialab Gdańsk

Medialab Gdańsk to interdyscyplinarna pracownia prowadzona przez Instytut Kultury Miejskiej, która łączy kulturę, aktywizm społeczny, edukację i technologię. Tworzy przestrzeń eksperymentu i współpracy, dzielenia się wiedzą poszukiwania rozwiązań. Działa na rzecz odpowiedzialnego wykorzystania nowych mediów i technologii dla rozwoju kultury i rozwoju społecznego.

Trochę wody dla ochłody - szczególnie w upalne dni. Spaceruj trasą gdańskich fontann

TV

Majówka z odnowioną Twierdzą Wisłoujście rozpoczęta. Koszary Napoleońskie otwarte