• Start
  • Wiadomości
  • Inwestycja obok Sali BHP w zamian za szkołę? Mieszkańcy ocenili

Inwestycja obok Sali BHP w zamian za szkołę? Mieszkańcy ocenili

75 uwag, w większości pozytywnych, wpłynęło do projektu spółki Doki V, która w ramach “lex deweloper” chciałaby zrealizować obok dawnej Sali BHP Stoczni Gdańskiej dwa budynki z apartamentami. W zamian za to firma deklaruje na rzecz miasta inwestycje publiczne: budowę nowej szkoły podstawowej przy ul. Rybaki Górne wraz z małym parkiem. Jak mieszkańcy Gdańska postrzegają przedsięwzięcia dewelopera?
03.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczny jest krajobraz miejski z lotu ptaka. Na pierwszym planie znajdują się nowoczesne budynki mieszkalne o różnorodnej architekturze, głównie w kolorach ceglastym i białym, otoczone ulicami i terenami zielonymi. W tle widać zabytkowe budynki przemysłowe, które wyglądają na część dawnej infrastruktury stoczniowej, a także nabrzeże portowe z żurawiami i statkami. Na horyzoncie widoczne są również inne elementy miejskiej zabudowy. Całość przedstawia połączenie nowoczesności z industrialnym dziedzictwem miejskim.
Inwestycja Doki w realizacji z lotu ptaka, w lewej górnej części widać b. Salę BHP Stoczni Gdańskiej, w sąsiedztwie której mają stanąć dwa budynki Doki V
mat. inwestora

Jakie są plany spółki Doki V?

Spółka Doki V została utworzona przez dwóch gdańskich deweloperów  Euro Styl oraz Torus, którzy objęli równo po 50 udziałów. Pierwszy z nich wykonał już na obszarze Młodego Miasta dwie inwestycje mieszkaniowo-usługowe zwane Doki I i III. Poza tym, o inwestycja Doki II, o podobnym charakterze, jest na ukończeniu, a Doki IV jest na etapie początkowym.

Czytaj także: Na Młodym Mieście zabudowa mieszkaniowa? Inwestor ma propozycję dla miasta

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Na tym samym terenie postoczniowym Euro Styl zrealizował też Montownię, największy food hall w Trójmieście, mieszczący się w zabytkowej hali U-Bootów. Na wyższych kondygnacjach tego zabytkowego obiektu jest natomiast część hotelowa i konferencyjna. 
Na zdjęciu widoczna jest lokalizacja inwestycji DOKI V, oznaczona czerwoną linią na mapie przestrzeni miejskiej. Obszar ten znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnych budynków mieszkalnych oraz historycznych budynków przemysłowych. Na pierwszym planie widoczny jest zabytkowy, ceglany budynek, prawdopodobnie część dawnej infrastruktury stoczniowej. W tle widać inwestycję DOKI IV, która jest oznaczona jako budowa, oraz rozległe tereny zielone i miejskie. Całość fotografii ilustruje obszar rewitalizacji i urbanizacji, gdzie nowoczesna zabudowa współgra z historycznym charakterem okolicy. Na górze zdjęcia znajduje się tytuł „LOKALIZACJA INWESTYCJI DOKI V”, co wskazuje na plany związane z rozwojem tego terenu.
mat. inwestora
 
W przypadku Doki V teren pod planowaną inwestycję Euro Styl kupił w 2019 roku od spółki Atrium. Po tej transakcji zaprosił do współpracy firmę Torus, specjalizującą się w biurowcach. Połączenie sił przez obie spółki to skutek regresu na rynku biurowym.   
Na ilustracji przedstawiono plan lokalizacji inwestycji DOKI V z zaznaczeniem jej najważniejszych elementów oraz sąsiednich budynków. Obraz jest wizualizacją przestrzenną, gdzie inwestycja DOKI V składa się z dwóch głównych budynków oznaczonych jako „budynek D1” i „budynek D2”. Wokół nich zaznaczone są istniejące i planowane obiekty. W lewym dolnym rogu widoczny jest zabytkowy ceglany budynek, Sala BHP, a nieco dalej Europejskie Centrum Solidarności. Po lewej stronie oznaczono wcześniejsze etapy inwestycji, takie jak DOKI I, DOKI II oraz DOKI III, które już zostały zrealizowane. Centralnym punktem wizualizacji jest przestrzeń przeznaczona pod DOKI V, otoczona ulicami, m.in. ul. Kadłubowców oraz ul. Popiełuszki. W tle widoczny jest miejski krajobraz Gdańska, z nowoczesnymi budynkami i elementami historycznej infrastruktury stoczniowej, co podkreśla połączenie nowoczesności z dziedzictwem regionu. Tytuł na górze: „LOKALIZACJA INWESTYCJI DOKI V” wyjaśnia kontekst przedstawionego projektu.
mat. inwestora
 
Według wstępnych planów spółki założonej przez Euro Styl i Torus, na terenie Doki V mają powstać dwa apartamentowce. Budynek D1 ma mieć maksymalnie 7 pięter. Znajdzie się w nim ok. 185 mieszkań oraz usługi o powierzchni ok. 800 m2. Budynek D2 ma posiadać nie więcej niż 9 kondygnacji i oferować ok. 340 mieszkań oraz usługi o powierzchni ok.1350 m2. W obu obiektach znajdzie się łącznie 540 miejsc postojowych na samochody.
 
Średni metraż lokali w Dokach V wyniesie ok. 50-60 m2. Lokale na usługi w parterach stanowić będą ok. 10 procent powierzchni budynków
Na ilustracji przedstawiono szczegółowy plan realizacji inwestycji DOKI V, uwzględniający zarówno nową, jak i historyczną zabudowę w okolicy. Mapa zawiera oznaczenia głównych obiektów oraz ich lokalizację względem siebie.
mat. inwestora
 
Młode Miasto, gdzie spółka Doki V chce postawić dwa budynki mieszkalne, objęte jest od marca 2004 r. Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Dokument przewiduje w tym miejscu wyłącznie funkcje usługowe np. biura, miejsca pracy i handel. 

Lex deweloper, czyli co? 

Aby zrealizować cel mieszkaniowy utworzona przez Euro Styl i Torus spółka musiałaby doprowadzić do zmiany zapisów w MPZP przez Radę Miasta Gdańska. To jednak dość długa procedura. Alternatywę dla tej ścieżki stworzyła ustawa z lipca 2018 r. - o “ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych”, nazywana powszechnie lex deweloper
Na ilustracji przedstawiono wizualizację inwestycji DOKI V, będącej uzupełnieniem istniejącego kwartału budynków. Projekt jest szczegółowo opisany w kontekście urbanistycznym, z uwzględnieniem sąsiednich inwestycji i przestrzeni.
mat. inwestora
 
Początkowo wprowadzone przez Sejm przepisy były krytykowane przez wiele samorządów jako takie, które idą na rękę firmom budowlanym wbrew planom zagospodarowania przyjętym przez miejscowe władze. Z czasem okazało się jednak, że prawo to może być korzystne dla lokalnych społeczności. Za przyspieszenie procedury wydania zgody na budowę mieszkań deweloper zobowiązany jest bowiem do realizacji inwestycji towarzyszących na rzecz danej gminy lub miasta.  
Na wizualizacji przedstawiono kompleks inwestycji DOKI V widziany od strony ul. Popiełuszki. Obraz ilustruje, jak budynki wpasowują się w otoczenie miejskie, podkreślając ich harmonijne połączenie z istniejącą infrastrukturą oraz terenami zielonymi.
mat. inwestora
 
Poza tym, ustawodawca z góry określił, jakiego rodzaju powinny być to inwestycje - w oświatę, zieleń oraz infrastrukturę drogową. Przy czym, według lex deweloper, najpierw muszą być wykonane inwestycje towarzyszące, a dopiero potem firma może się zabrać za własny projekt mieszkaniowy.     
 
Grafika przedstawia wizualizację osiedla DOKI V wraz z charakterystyką budynków i strukturą mieszkań.
mat. inwestora
 
W sierpniu 2023 r. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wydała dodatkowo zarządzenie, w myśl którego starania każdego dewelopera w mieście o wydanie zgody na inwestycję mieszkaniową muszą być poprzedzone dialogiem społecznym. 

Konsultacje już za nami

Pierwsze spotkanie konsultacyjne ws. planowanej inwestycji Doki V odbyło się 8 stycznia. Od tej daty mieszkańcy Gdańska mieli 30 dni na składanie uwag do propozycji firmy Doki V. W środę, 26 lutego, w Szkole Podstawowej nr 26,  przy ul. Karpiej 1, miało miejsce drugie spotkanie podsumowujące procedurę konsultacji społecznych.  
 
Grafika przedstawia wyniki ankiety internetowej dotyczącej inwestycji głównej mieszkaniowo-usługowej w ramach Gdańskiego Dialogu Społecznego.
mat. Biuro Architekta Miasta Gdańska
 
Martyna Nagórska z Biura Architekta Miasta Gdańska poinformowała, że do planowanego przedsięwzięcia Doki V wpłynęło ogółem 75 uwag oraz stanowisko Rady Dzielnicy Młyniska.
KONCEPCJA DOKI V – WIDOK OD ZACHODU, PO LEWEJ SALA BHP Grafika przedstawia zaktualizowaną koncepcję architektoniczną osiedla DOKI V wraz z listą wprowadzonych zmian.
mat. inwestora
 
Jakie były wnioski mieszkańców dotyczące projektu Doki V?
 
  • Zmiana funkcji z usługowej na mieszkaniową spowoduje dodatkowe zwiększenie liczby lokali na najem krótkoterminowy
  • Zaproponowana zabudowa jest zbyt wysoka, zbyt masywna kubatura
  • Uwagi dotyczące architektury i elewacji budynków: niezachowana ciągłość pierzei zabudowy wzdłuż ul. Popiełuszki - wcięcie od strony ulicy
  • Niewystarczająca liczba lokali usługowych oraz ich wielkość - nie przewidziano lokalu na potrzeby większego dyskontu spożywczego
  • Możliwe problemy z dostawami do lokali usługowych - brak drogi dostawy dla lokali przy ul. Kadłubowców
  • Możliwe problemy z dostępnością miejsc postojowych - brak szlabanu przy wjeździe na osiedle, brak ogólnodostępnych parkingów w okolicy
  • Niewystarczająca ilość i jakość terenów zielonych - zbyt mało zieleni ogólnodostępnej, brakuje wysokich nasadzeń, zieleni rekreacyjnej i miejsc rekreacji
  • Brak centralnej przestrzeni miejskiej - plac centralny z dźwigiem nie spełnia roli placu miejskiego
  • Obawy o przyszłość terenów zielonych sąsiadujących z inwestycją: działki przy Drodze do Wolności przedstawiono jako tereny zielone, ale nie należą one do inwestora, co rodzi obawy, że mogą zostać zabudowane w przyszłości
  • Postulat o ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci

Czytaj także: Montownia Gdańsk z nagrodą w prestiżowym konkursie "Zabytek Zadbany”  

Grafika przedstawia wyniki ankiety internetowej dotyczącej inwestycji mieszkaniowo-usługowej w ramach Gdańskiego Dialogu Społecznego.
mat. Biuro Architekta Miasta Gdańska
 

Jakie inwestycje towarzyszące chce zrealizować spółka Doki V?

  • budowa I etapu nowej szkoły podstawowej przy ul. Rybaki Górne - placówka ma mieć 10 oddziałów, w tym 1 oddział dla klasy 0 i po 3 oddziały dla klas 1-3, świetlicę, bibliotekę z czytelnią, zaplecze pedagogiczne, logopedyczne, psychologiczne i terapeutyczne, kuchnię, dwa place zabaw i małą salę gimnastyczną (powierzchnia użytkowa budynku to ok. 2 800 m2, a koszt to ponad 32 mln zł brutto)
  • park linearny (o wydłużonym kształcie) przy szkole podstawowej wzdłuż ul. Rybaki Górne o powierzchni ponad 3,3 tys. m2 (przewidywany koszt to ok. 860 tys. zł brutto)
Na przedstawionej mapie zaznaczono lokalizacje związane z inwestycją DOKI V oraz jej otoczeniem, podkreślając dodatkowe funkcjonalności i infrastrukturę towarzyszącą.
mat. inwestora
 
I etap budowy szkoły podstawowej przy ul. Rybaki Górne Euro Styl i Torus chcą zrealizować z innym deweloperem - YIT Development, pochodzącym z Finlandii, który także stara się na terenie Młodego Miasta o inwestycję mieszkaniową na ścieżce lex deweloper. Przy czym, udział finansowy YIT Development w budowie szkoły ma wynieść ok. 37 procent. Przyjmując, że inwestorzy pozwolenie na budowę obiektu uzyskaliby w 2026 r., pierwsze dzieci mogłyby skorzystać z placówki dwa lat później. 
Slajd17.JPG
mat. Biuro Architekta Miasta Gdańska
 
Uwagi i wnioski mieszkańców do projektu budowy szkoły:
 
  • Brak zasadności dla budowy szkoły w tej lokalizacji, w przyszłości budynek będzie pusty, gdyż będzie brakowało dzieci w okolicy
  • Zbyt mała liczba miejsc postojowych, w tym dla rodziców odwożących dzieci do szkoły
  • Brak odpowiedniego dojazdu do szkoły
  • Niedostatecznie przemyślana i zaprojektowana infrastruktura służąca pieszym
  • Należy zapewnić w nowej placówce miejsca również dla starszych dzieci
  • Wprowadzić publiczną bibliotekę w budynku szkoły
  • Rozbudować większą salę sportową i basen
  • Zamiast szkoły zrealizować większy park, centrum sportowo-rekreacyjne lub przestrzeń publiczną z infrastrukturą społeczną
Na wizualizacji ukazano budynek z głównym wejściem i placem wejściowym. Obraz przedstawia nowoczesną, minimalistyczną architekturę oraz zagospodarowanie przestrzeni publicznej wokół budynku.
Wstępna koncepcja budynku nowej szkoły podstawowej przy ul. Rybaki Górne
mat. inwestora
 
Trzecią propozycją spółki Doki V było uporządkowanie dojścia wzdłuż Kanału Raduni w kierunku miejsc wypoczynku oraz rekreacji lub sportu.
 
Ten pomysł jest już nieaktualny. Okazało się bowiem, że między jednym a drugim spotkaniem konsultacyjnym ws. Doki V, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przystąpił do wydzielenia terenów obok Kanału Raduni dla wspólnot mieszkaniowych. W ten sposób staną się one prywatne i jako takie nie mogą podlegać procedurze "lex deweloper".   
Na wizualizacji ukazano teren szkoły wraz z otaczającymi ją parkami linearnymi, stanowiącymi istotny element projektu urbanistycznego.
mat. inwestora
  
W ramach poprzednich inwestycji Doki spółka Euro Styl wykonała już na rzecz miasta kilka inwestycji, w tym Nową Wałową - etap I, sieci magistralne, przebudowę ciągu pieszego oraz odtworzenie ul. Kadłubowców - o łącznej wartości ponad 91 milionów złotych.
Slajd21.JPG
mat. Biuro Architekta Miasta Gdańska

Wkrótce głos zabiorą radni

Wszystkie proponowane przez Doki V inwestycje zostały już uzgodnione z odpowiednimi wydziałami urzędu miejskiego oraz jednostkami miasta. Sam zaś projekt mieszkaniowy został też wstępnie zaakceptowany przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektonicznej (MKUA). 

Czytaj także: Teren dawnej Stoczni Cesarskiej przejdzie metamorfozę. Jakie są zamierzenia inwestora?

Ostateczną decyzję, czy spółka Doki V postawi obok historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej dwa budynki mieszkalne w zamian za realizację inwestycji towarzyszących, podejmie Rada Miasta Gdańska. Takie są zapisy "lex deweloper", które właśnie samorządowi pozostawiają na końcu akceptację lub odrzucenie projektu inwestora. Głosowanie powinno się odbyć za kilka miesięcy. "Lex deweloper" obowiązuje bowiem tylko do końca 2025 r.

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Wiosna budzi się na gdańskich zieleńcach