• Start
  • Wiadomości
  • Aniołki. Na Wroniej Górce powstają kolejne ścieżki spacerowe. Prace zakończą się w maju

Aniołki. Na Wroniej Górce powstają kolejne ścieżki spacerowe. Prace zakończą się w maju

Wronia Górka to jedno z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu, głównie przez okolicznych mieszkańców. Zalesiony teren wymaga jednak odświeżenia i uporządkowania, a istniejąca infrastruktura - remontu. Przed dwoma laty naprawiono charakterystyczne schody prowadzące na Górkę od strony ul. Wroniej. Teraz, w drugim etapie prac, postawiono na wykonanie nowych, bądź przebudowę i remont dotychczasowych ścieżek oraz fragmentów ulic.
22.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trwa budowa ścieżek spacerowych na terenie Wroniej Górki
Trwa budowa ścieżek spacerowych na terenie Wroniej Górki
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Obecnie trwa budowa kolejnych metrów ścieżek dedykowanych pieszym i rowerzystom. Wszystkie prace powinny zakończyć się w maju br.

W ramach inwestycji wyremontowane zostaną istniejące tzw. drogi technologiczne, na których pojawi się nawierzchnia z kruszywa łamanego. Będą miały różne szerokości - od 1,5 do 3metrów. Drogi wysokościowo dostosowane będą do istniejącego terenu. Zagospodarowana zostanie też znajdująca się tam polana, gdzie ustawione zostaną elementy małej architektury oraz altany. Dojścia w to miejsce będą ciągami pieszymi o nawierzchni gliniasto-żwirowej z obrzeżem betonowym. W części centralnej polany zaprojektowano plac o promieniu 4metrów i nawierzchni z kostki granitowej, z której zaprojektowano również nawierzchnię wewnątrz altanek oraz dojścia między nimi o szerokości 2 metrów. W ramach inwestycji oczyszczone zostaną też, z mchu i zanieczyszczeń, istniejące na terenie Wroniej Górki murki kamienne.

Na terenie polany rekreacyjnej zaplanowano ustawienie dwóch altan drewnianych krytych gontem bitumicznym ze stołem i dwoma ławkami wewnątrz każdej. Na wspomnianym placu o nawierzchni z kostki granitowej można będzie ustawić np. grille przenośne ogrodowe. Wokół okrągłego placu stoją trzy ławki z oparciami, a za nimi półkoliście ustawiono, w najbardziej nasłonecznionym miejscu cztery leżaki miejskie.

Inwestycję realizuje firma Union Invest Sp. z o.o. Koszt prac to blisko 1,3 mln złotych. Ich zakończenie przewidziano w maju 2022 r.

Teren Wroniej Górki obejmuje powierzchnię blisko 11 hektarów. Jest to teren leśny rozpościerający się pomiędzy cmentarzem Garnizonowym i Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich oraz ul. Giełguda od strony południowej, osiedlem „Focha” i akademikami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego od zachodu, Placem Zebrań Ludowych od wschodu. Od strony południowej otacza on tzw. Kolonię Przybyszewskiego - zgrupowanie domków, w przeważającej większości substandardowych. Na teren Górki prowadzi kilka wejść. Jedno z nich znajduje się od strony ul. Wroniej. Kolejne wejście prowadzi od ul. Giełguda. Na ten teren prowadzą też dojścia z ul. Kopernika (odgrodzone szlabanem), od strony Placu Zebrań Ludowych, a także z ul. Giełguda na wysokości budynku nr 25A.

 

Część dróg przecinających teren leśny służyła dotąd jako nieformalne dojazdy do domków Kolonii Przybyszewskiego.

Na terenie lasu przeważa tzw. las świeży, w którym dominującym gatunkiem jest dąb i buk. W poszyciu rośnie też bez czarny, śnieguliczka, klon, lipa i dąb. Pozostałą część stanowi tzw. las mieszany świeży, gdzie dominuje sosna, buk i dąb, a w poszyciu rosną: bez czarny, klon, jawor, głog i dąb oraz podlegający ochronie gatunkowej bluszcz pospolity.

 

Drugi etap prac na Wroniej Górce potrwa do maja br.
Drugi etap prac na Wroniej Górce potrwa do maja br.
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

To kolejna już inwestycja służąca uporządkowaniu, ale też i uatrakcyjnieniu tego terenu. W 2020 roku wyremontowano charakterystyczne schody w kształcie trapeza, prowadzące w to miejsce od strony ul. Wroniej.

W 2019 roku zamontowano oświetlenie wokół siłowni zewnętrznej i placu zabaw przy Wroniej Górce w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.

Wcześniej, także dzięki środkom z BO, udało się zrealizować wspomnianą siłownię "pod chmurką" (BO 2016) i plac zabaw (BO 2017). Powstały one na terenie mocno zadrzewionym i w sąsiedztwie właśnie lasu komunalnego, nazywanego Wronią Górką.

Na tym gdańskim wzniesieniu, od strony ul. Wroniej, znajduje się ciekawy punkt widokowy. Widać stąd industrialną część Gdańska, w tym tereny stoczniowe i postoczniowe.

TV

Każdy może pomóc