Teren dolinki zaprojektowano jako ścieżkę rekreacyjną z tzw. małą architekturą i urządzeniami do treningów. To miejsce jest bowiem swego rodzaju „przystankiem” w ciągu komunikacyjnym pomiędzy Gdańskim Uniwersytetem Medycznym a osiedlem przy ul. Focha. Zagospodarowywany obecnie teren poprzez planowany montaż urządzeń siłowni typu Street Workout (coraz popularniejszej w naszym mieście kalisteniki) połączy się też sportowo z terenem siłowni zewnętrznej znajdującej się po sąsiedzku - na Wroniej Górce. Dolinka jest lubianym miejscem spotkań mieszkańców pobliskich osiedli. Dlatego zaproponowano również stworzenie ciekawego miejsca w postaci naturalnej sceny, która będzie miała nawierzchnię trawiastą. Jej średnica ma wynieść 7m. Przestrzeń ma w przyszłości spełniać funkcje sceny muzycznej/artystycznej, miejsca spotkań, a nawet miejsca biwakowego. Będzie otoczona wzniesieniem mogącym służyć jako naturalne trybuny widowiskowe.
Projekt zakłada również uzupełnienie istniejących schodów o podjazd dla wózków dziecięcych na trzech pierwszych stopniach. Zaplanowano również uporządkowanie terenu, w tym wycinkę samosiewów i krzewów kolidujących z inwestycją.
Zamontowane zostaną ławki i kosze na śmieci, poza tym wykonana zostanie nawierzchnia utwardzona: gliniasto - żwirowa i założone trawniki z darni.
W ostatnich dniach w dolince pojawili się robotnicy. Jakie prace już wykonano?
- Ułożono krawężniki, a na ukończeniu jest obecnie wykonywanie nawierzchni. Trwa także zagospodarowywanie zieleni. W drugiej połowie maja planowany jest montaż urządzeń - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.
Projekt zagospodarowania dolinki przy ul. Focha wygrał w głosowaniu na Budżet Obywatelski 2019. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska wyłoniła wykonawcę prac w połowie ubiegłego roku. Ten jednak nie przystąpił do realizacji zadania. Umowa została więc rozwiązana, a DRMG musiało ogłosić nowy przetarg.
Pod koniec ubiegłego roku podpisano umowę na realizację tej inwestycji z nowym wykonawcą. Roboty realizuje firma WT Bonsai. Inwestycja będzie gotowa w czerwcu br., jej koszt wyniesie ponad 111 tys. złotych.