To już 17 tablica taka tablica pamiątkowa w mieście. Uhonorowany nią został Zbigniew Jujka, karykaturzysta i rysownik, którego satyryczne rysunki publikowane były w ciągu dziesięcioleci w gdańskich gazetach. Miał też na swoim koncie publikacje książkowe - m.in. z Andrzejem Januszajtisem wydał przewodnik "Z uśmiechem przez Gdańsk".
Odsłonięcie tablicy miało miejsce na budynku przy ul. Focha 31, w którym mieszkał Zbigniew Jujka w latach 1999-2019. Uczestniczyli w nim członkowie rodziny rysownika, prof. Andrzej Januszajtis, dzielnicowi radni, radna miejska Anna Golędzinowska, a także Alan Aleksandrowicz - zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji, który odsłonił tablicę.
Następnie uroczystość kontynuowana była w dolince przy Wroniej Górce, gdzie przygotowano "Popołudnie z Jujką", czyli wystawę i spotkanie z twórczością gdańskiego rysownika, poprowadzone przez Krystynę Ochędzan - lokalną przewodniczkę i miłośniczkę Gdańska.
Przypomnijmy, że od stycznia br. Zbigniew Jujka jest także patronem gdańskiego tramwaju Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1069.
Projekt realizowany przez miasto
Tablice pamiątkowe to projekt realizowany przez Miasto. Założeniem inicjatywy jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu.
Umiejscowienie tablic
Tablica może być umieszczona w miejscu, które odegrało ważną rolę w wydarzeniach historycznych, bądź jest związane z urodzeniem, pobytem, prowadzoną działalnością lub śmiercią osoby o znaczeniu historycznym. Jeśli oryginalny budynek przestał istnieć, tablica jest umieszczana na nowym obiekcie znajdującym się w tym samym miejscu lub w jego sąsiedztwie. Umieszczenie tablicy wymaga zgody właściciela nieruchomości, a w przypadku budynków i obszarów zabytkowych - dodatkowo pozwolenia właściwego organu ochrony zabytków.
Informacje o tym, jak załatwić formalności, publikujemy poniżej fotogalerii.
NASZA FOTOGALERIA:
Składanie wniosków
Wnioski o zawieszenie tablic złożone do Biura Prezydenta ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, rozpatrywane są przez komisję ds. pomników. Autorem wniosku mogą być właściciele nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe, grupy co najmniej 5 radnych Rady Miasta Gdańska, Rady Dzielnic, osoby prawne, instytucje bądź organizacje mające siedzibę w Gdańsku. Szczegóły oraz niezbędne wnioski można znaleźć na stronie Biura Prezydenta ds. Kultury.
Regulamin umieszczania tablic pamiątkowych w przestrzeni miasta (do pobrania poniżej) wprowadzony został Zarządzeniem Nr 1104/18 Prezydenta Miasta Gdańska z 10 lipca 2018.
Formularz wniosku o umieszczenie tablicy pamiątkowej do pobrania:
Regulamin umieszczania tablic pamiątkowych
Formularz wniosku o umieszczenie tablicy pamiątkowej
Formularz wniosku o umieszczenie tablicy pamiątkowej
System tablic pamiątkowych zainicjowany został w czerwcu 2018 roku. Obecnie w przestrzeni miejskiej wisi 17 charakterystycznych emaliowanych tablic, które zobaczyć można na budynkach w Śródmieściu, Wrzeszczu, Oliwie czy Aniołkach.