• Start
  • Wiadomości
  • Amfiteatr w Parku Oruńskim - spektakle zamiast koncertów w każdą niedzielę wakacji

Amfiteatr w Parku Oruńskim - spektakle zamiast koncertów w każdą niedzielę wakacji

Amfiteatr Orana w sercu Parku Oruńskiego powraca do działalności w nowej, podyktowanej koronawirusem rzeczywistości, i zaprasza na cykl wydarzeń artystycznych. Tym razem nie będą to jednak koncerty piosenki aktorskiej, a spektakle dla całych rodzin. W każdą niedzielę zobaczymy przedstawienia Teatru Miniatura, Białostockiego Teatru Lalek i Teatru A3 „Kolekcjonerzy Wzruszeń” - pierwszy pokaz już 5 lipca. Wstęp wolny.
04.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Amfiteatr w Parku Oruńskim od trzech lat przyciągał licznie mieszkańców i turystów na koncerty piosenki aktorskiej. W tym roku, z uwagi na koronawirusa, duże imprezy nie mogą się odbyć. Zamiast koncertów będą więc spektakle
Amfiteatr w Parku Oruńskim od trzech lat przyciągał licznie mieszkańców i turystów na koncerty piosenki aktorskiej. W tym roku, z uwagi na koronawirusa, duże imprezy nie mogą się odbyć. Zamiast koncertów będą więc spektakle
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Teatr Szekspirowski już otwarty. Powracają „Wesołe kumoszki z Windsoru”

 

- Zależało nam na tym, żeby uruchomić wreszcie nasz Amfiteatr, bo nie chcielibyśmy, żeby stał pusty w okresie wakacji. Ponieważ z racji koronawirusa nie mogą odbywać się większe wydarzenia muzyczne, początkowo mieliśmy pomysł, aby zamiast koncertów piosenki aktorskiej, które organizowaliśmy od trzech lat w okresie letnim - zorganizować kino samochodowe. Ale zrobiło się ciepło i zauważyliśmy, że ludzie wolą spędzać czas na powietrzu niż siedzieć w autach - mówi Paulina Chełmińska ze Sceny Muzycznej - oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury, który co roku w sezonie wakacyjnym organizuje wydarzenia w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim.

Tak narodził się pomysł na plenerowy teatr dla dzieci - „Teatr w samo południe”. W każdą niedzielę lipca i sierpnia, punktualnie o godzinie 12:00 odbędzie się jedno przedstawienie, wystawiane przez Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Białostocki Teatr Lalek i Teatr A3 „Kolekcjonerzy Wzruszeń” z Kleszczeli. Będzie także okazja, by zobaczyć spektakl przygotowany przez Teatr Tralalina we współpracy z Gdańskim Archipelagiem Kultury.

- To spektakle przeznaczone stricte dla dzieci, ale nie ograniczamy wieku - nie będzie tak, że na jedno przedstawienie mogą przyjść dzieci od lat 4, a na inne dopiero od 10. roku życia. Zależy nam na tym, żeby przez ten okres wakacyjny, zarówno młodsze, jak i starsze dzieci, z rodzicami, babciami i dziadkami czy opiekunami mogły przyjść i miło spędzić czas - dodaje Paulina Chełmińska.

Wszystkie spektakle są bezpłatne, bez obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsc i odbywać się będą na świeżym powietrzu. Maksymalnie na terenie Amfiteatru, który dysponuje 300. miejscami, z racji obostrzeń wynikających z epidemii koronawirua, może przebywać 150 osób.

 

Repertuar „Teatru w samo południe”:

Niedziela, 5 lipca - „Afrykańska przygoda” - MIEJSKI TEATR MINIATURA

Jacuś we śnie przenosi się na Czarny Ląd. Spotyka tam żyrafę, małpy, słonia, z którymi przeżywa wspaniałe przygody. Chłopczyk, choć nie umie mówić, doskonale daje sobie radę - dzięki odwadze i radosnemu usposobieniu. Łagodna kolorystyka scenografii oraz urokliwa muzyka oparta na rytmach afrykańskich z elementami dziecięcej kołysanki dopełniają ten pełen ciepła i spokoju spektakl dla milusińskich.

Niedziela, 12 lipca - „Bałwanki” - A3 TEATR „KOLEKCJONERZY WZRUSZEŃ”

Spektakl opowiada o dwóch Bałwankach, które nie wiedząc czym jest słońce, wyruszają go szukać i prosić, by ich nie roztopiło. Niestety, nic nie idzie po ich myśli. Po drodze spotykają różne leśne zwierzęta: Wronę, Niedźwiedzia i Zająca, które nie mogą się doczekać wiosny i pierwszych ciepłych promieni słońca. Czy Bałwankom uda się zobaczyć słońce? Czy zwierzęta z lasu doczekają się wiosny? Wyruszcie z nami w podróż pełną przygód i przekonajcie się sami!

Niedziela, 19 lipca - „Jasiek i Małgosia, czyli uważaj, robaczku” - MIEJSKI TEATR MINIATURA

Jasiek i Małgośka idą przez las do szkoły. Co się wydarzy po drodze? Jakie niebezpieczeństwa na nich czekają i jak sobie z nimi poradzą? I czy wszystko skończy się dobrze? „Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!” to żartobliwa opowieść dla dzieci od 4 lat nawiązująca do znanej baśni braci Grimm, która uczy dzieci samodzielności, a jednocześnie ostrożności.

Niedziela, 26 lipca - „Karmelek” - BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK

Zapraszamy do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą nasi najmniejsi widzowie. Karmelek to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym Najbliższym, a co - jak się wraz z naszym Karmelkiem dowiemy - jest całkowicie niematerialne. Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z Widownią, przewidziany jest dla Dzieci najmłodszych.

Niedziela, 2 sierpnia - „Czerwony Kapturek” - BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK

Dwaj panowie, Muzyk - Krzysztof Bitdorf i Aktor - Ryszard Doliński poprzez szlachetną błazenadę prowokują dziecięcą publiczność do współuczestniczenia w zabawie teatralnej.

Niedziela, 9 sierpnia - „Z pamiętnika chomika” - MIEJSKI TEATR MINIATURA

Każde dziecko chce mieć zwierzątko, ale czy każde zwierzątko dobrze na tym wychodzi? Chomik Oskar, Wąż James Blond, Mysz Pelagia i Pies bez imienia nie mieli za dużo szczęścia. Dzięki ich opowieściom mali widzowie dowiedzą się, jak opiekować się pupilami.

Niedziela, 16 sierpnia - „Sweet Dreams” - A3 TEATR „KOLEKCJONERZY WZRUSZEŃ”

SWEET DREAMS to próba zderzenia zastanej rzeczywistości zurbanizowanej z czymś, zdawać by się mogło kompletnie do niej nie przystającym, a jednocześnie zdecydowanie kuszącym - prywatną przestrzenią totalnej wolności i relaksu. Łóżkiem. Ta wyjątkowa okazja na ukojenie skołatanych miejską gonitwą nerwów i obudzenia uśpionej wrażliwości to uroczy dysonans - czas bezczelnie wykradziony utylitarnej codzienności. Przy kojących dźwiękach wody, wiatru albo przenoszących wprost we wspomnienia dzieciństwa pięknie czytanych baśniach i bajkach, to artystyczna podróż do nie tak odległych czasów, gdy wybrańcom losu wolno było wszystko, wbrew konwenansom, na pohybel szarości!

Niedziela, 23 sierpnia - „Kocie zabawy z muzyką” - TEATR TRALALINA WE WSPÓŁPRACY Z TEATR GAK

Jeśli nie znacie Kota Tralalota, znanego leniucha i pieszczocha, to w tym przedstawieniu go poznacie i z pewnością pokochacie! Choć on najchętniej w słoneczku śpi, otworzy dla Was, muzyczne drzwi”, i z miotłą razem „za pan brat” posprzątać będzie chciał cały świat. Zaś Czarodziejka Tralalina nauczy Kota że to niebezpieczna psota, do kontaktu wkładać łapę, bo w kontakcie mieszka prąd i każde dziecko o tym wie, gdy tam łapę włoży się, to się może skończyć źle! W przedstawieniu pt. "Kocie zabawy z muzyką" dzieci poznają klucz wiolinowy, sekrety dotyczące prądu i elektryczności, a także pomagają Kotu zrobić wiosenne porządki i przygotować się na przyjście Pani Wiosny.

Niedziela, 30 sierpnia - „Cztery pory roku” - MIEJSKI TEATR MINIATURA

Dzieci wyruszają w podróż odbywającą się w rytmie następujących po sobie pór roku, podczas której mogą doświadczyć świata natury, jego dźwięków i barw odbieranych wszystkimi zmysłami. 

 

Ośmiornica nie boi się koronawirusa - za miesiąc otwarcie III Octopus Film Festival w nowych przestrzeniach

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia