• Start
  • Wiadomości
  • Ambasada Francji i Wojsko Polskie uczciły w Gdańsku 104. rocznicę zakończenia I wojny światowej

Ambasada Francji i Wojsko Polskie uczciły w Gdańsku 104. rocznicę zakończenia I wojny światowej

Uroczystość odbyła się w czwartek, 10 listopada, na Francuskim Cmentarzu Wojskowym, który znajduje się w dzielnicy Siedlce, przy ul. Powstańców Warszawskich. Nad ponad tysiącem białych krzyży powiewała flaga Francji. Rozbrzmiały też dźwięki hymnów obu państw: Francji i Polski.
10.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
10 listopada na Francuskim Cmentarzu Wojskowym, odbyła się uroczystość upamiętniająca 104. rocznicę zakończenia I wojny światowej
10 listopada na Francuskim Cmentarzu Wojskowym, odbyła się uroczystość upamiętniająca 104. rocznicę zakończenia I wojny światowej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Na gdańskim cmentarzu spoczywa blisko 1,4 tys. francuskich żołnierzy

Uroczystość rozpoczęła się w samo południe. Po odegraniu hymnów państwowych, w imieniu Frédérica Billeta, Ambasadora Francji w Polsce, który w czwartek przebywał w Paryżu, głos zabrała Lucie Stepanyan, pełnomocniczka Ambasady Francji w Polsce. Przypomniała ona, że bilans I wojny światowej to 8 mln zabitych i 6 mln rannych oraz okaleczonych.

- Wokół nas 1359 Francuzów znalazło miejsce ostatecznego spoczynku na polskiej ziemi. Mężczyźni, którzy polegli podczas wojen napoleońskich, wojny 1870 roku i I wojny światowej - tej, która miała być "ostatnią z ostatnich". Większość z nich zginęła podczas II wojny światowej, która odcisnęła duże piętno na ziemiach Pomorza i Polski. Ich losy oddają grozę wojny i bohaterstwo mężczyzn. Dzisiaj, zza jednolitych grobów, przemawiają do nas ideały, którymi się kierowali: miłość do ojczyzny i obrona wolności - mówiła Lucie Stepanyan.

Ukraińcy i Białorusini pójdą z Polakami w gdańskiej Paradzie Niepodległości

Po jej wystąpieniu obecni złożyli wieńce pod pomnikiem, a następnie wpisali się do pamiątkowej księgi.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali także sygnału "Cisza", Hymnu do Bałtyku i pieśni reprezentatywnej Wojska Polskiego w wykonaniu orkiestry Marynarki Wojennej RP.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Ambasady Francji w Polsce, francuscy oficerowie, a także żołnierze Wojska Polskiego oraz mieszkańcy
W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Ambasady Francji w Polsce, francuscy oficerowie, a także żołnierze Wojska Polskiego oraz mieszkańcy
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W uroczystości na gdańskiej nekropolii uczestniczył m.in. Alain Mompert, konsul honorowy Francji na Pomorzu, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, Grzegorz Grzelak, wiceprzewodniczący sejmiku woj. Pomorskiego oraz zarząd dzielnicy Siedlce.

Obecni byli też oficerowie francuscy, a także członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce, którzy na głowach mieli charakterystyczne zielone berety.

Biało-czerwony Gdańsk na Święto Niepodległości. Ulicami już po raz 20. przejdzie Parada Niepodległości

11 listopada podpisano porozumienie o zawieszeniu broni

11 listopada Polacy świętują Dzień Odzyskania Niepodległości. Dla Francuzów jest to również bardzo ważna data, ale dotyczy faktu zakończenia I Wojny Światowej, która toczyła się pomiędzy Ententą (Trójporozumieniem), w skład której wchodziła Wielka Brytania, Francja, Rosja, Serbia, Japonia, Włochy i Stany Zjednoczone a państwami centralnymi (Trójprzymierzem), czyli Austro-Węgrami i Niemcami, wspieranymi przez Imperium Osmańskie oraz Bułgarię. 11 listopada 1918 roku marszałek Ferdynand Foch, naczelny wódz wszystkich sił sprzymierzonych na froncie zachodnim, podpisał rozejm w Compiègne, który kończył międzynarodowy konflikt zbrojny trwający od 1914 roku.

Największy francuski cmentarz poza granicami Francji

Znajdujący się przy ul. Powstańców Warszawskich 35 w Gdańsku Wojskowy Cmentarz Francuski to największa wojenna nekropolia francuska położona poza granicami Francji. Na powierzchni około 2 ha, w 8 kwaterach, spoczywają żołnierze francuscy z różnych czasów i różnych konfliktów zbrojnych. Około 30 procent grobów posiada dane osobowe zmarłych, pozostałe mogiły są bezimienne.

Pochowani są tu głównie jeńcy ekshumowani z wielu rejonów Polski, którzy zmarli w obozach jenieckich w czasie II Wojny Światowej. Spoczywają tu również przeniesione z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku szczątki żołnierzy francuskich z okresu I Wojny Światowej, a także szczątki jeńców francuskich wziętych do niewoli po bitwie pod Sedanem w czasie Wojny Prusko-Francuskiej z 1870 roku. W czasie gdy cmentarz zakładano, odnaleziono w tym miejscu szczątki żołnierzy francuskich z czasów Wojen Napoleońskich - znajdowało się tu bowiem w roku 1813 miejsce pochówku żołnierzy.

Cmentarz został otwarty w 1967 roku przed przybyciem do Polski prezydenta Francji gen. Charlesa De Gaulle’a. W 2002 roku została zakończona jego gruntowna renowacja.

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku