Inicjatorami pomysłu są radni dzielnicy Przeróbka, których z kolei zmobilizowali do tego mieszkańcy.
- Mieliśmy wiele sygnałów od mieszkańców, w tym od kierowców, którzy chcąc sprawdzać poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, musieli jeździć na Stogi, bo tam jest najbliższy komisariat - mówi Alfreda Nadzikowska radna dzielnicy Przeróbka. - Uznaliśmy, że to dobry pomysł, żeby umożliwić im wykonanie takiego testu w naszej dzielnicy. Dzięki alkobudce mieszkańcy będą mogli zrobić sobie test za darmo, liczymy że dzięki temu “wczorajsi” kierowcy nie wsiądą za kółko. Nasza inicjatywa spodobała się urzędnikom i Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia w Radzie Miasta Gdańska.
Realizacji pomysłu podjęło się Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, które zakupiło urządzenie za prawie 3,5 tys. zł z zapasem około 250 alkotestów.
- Mieliśmy problem, gdzie taką budkę umieścić, bo na Przeróbce nie ma sklepu całodobowego ani stacji paliw - mówi Adam Landowski, dyrektor Gdańskiego Centrum Profilaktyki w Gdańsku. - Chcieliśmy, żeby skrzynka była zamontowana w miejscu, gdzie jest jakaś kontrola, nadzór. Wybraliśmy sklep Lejdis przy Siennickiej 25 a, bo jest w centralnym miejscu, otwarty do północy, znany i odwiedzany przez mieszkańców. Właściciel sklepu bardzo pozytywnie odniósł się do pomysłu.
Sklep jest rzeczywiście na Przeróbce popularny, montaż budki obserwowali wpadający po poranne zakupy mieszkańcy, doskonale zorientowani, że to właśnie u nich na dzielnicy będzie pierwszy w Gdańsku automat z testami do mierzenia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
Każdy, kto będzie chciał zrobić test, dostanie od ekspedientek za darmo żeton, po wrzuceniu którego pobierze test z automatu. Po dmuchnięciu w próbówkę i nadmuchaniu balonika w alkoteście pokaże się wynik - czerwona kreska, jeśli zawartość alkoholu we krwi przekracza dozwolone stężenie.
- Dla mnie to żaden kłopot - mówi Wiktor Kujawa właściciel sklepu Lejdis na Przeróbce. - Panie sprzedające będą wydawać żetony, samą alkobudką i jej zaopatrzeniem będą opiekować się radni dzielnicy. Pomysł wydaje mi się dobry i wart realizacji, nawet jeśli choć jednego "wczorajszego" kierowcę powstrzyma przed jazdą samochodem.
- Ten projekt to pilotaż, jeśli się sprawdzi, chcielibyśmy, aby automaty pojawiły się też w innych dzielnicach - mówi Adam Landowski. - Może w ramach budżetu obywatelskiego. Na razie będziemy obserwować, ile osób będzie z niego korzystać, czy to się przełoży na bezpieczeństwo komunikacyjne. Liczymy, że instalacja automatu zwiększy możliwość bezpłatnych kontroli trzeźwości, które do tej pory możliwe były tylko na komisariacie policji. Dodatkowym atutem alkotestów jest możliwość pobrania ich w godzinach pracy sklepu oraz przeprowadzenie testu o dowolnej porze dnia lub nocy.
Alkobudka zostanie udostępniona użytkownikom w najbliższy piątek, 28 kwietnia o godz. 13, od tego momentu testy będzie można na Przeróbce robić za darmo.