Aleksandra Szymańska żegna się z IKM. Jak rozwijała się gdańska instytucja

Trójmiejskie środowisko ludzi kultury tłumnie uczestniczyło w czwartek, 29 lutego 2024 roku, w pożegnaniu twórczyni i dyrektorki Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, która po 13 latach odchodzi ze stanowiska. W Kunszcie Wodnym, nowo otwartej siedzibie IKM, pojawiły się też władze miasta, z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz na czele. Były kwiaty, wino, łzy wzruszenia i wspomnienia, a także film podsumowujący dotychczasową współpracę. Zobaczcie, jak powstał i rozwijał się IKM pod rządami Aleksandry Szymańskiej.
04.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
429956550_795900745910824_2626769085466154341_n
Aleksandra Szymańska, wieloletnia dyrektorka i współtwórczyni Instytutu Kultury Miejskiej jest socjolożką, managerką kultury, specjalistką w zakresie polityk kulturalnych i producentką. To również absolwentka Leadership Academy for Poland powołanej przez Center for Leadership, który tworzą m.in. wykładowcy Uniwersytetu Harvarda
fot. Alina Żemojdzin/IKM
Kunszt wodny. Otwiera się nowe miejsce na mapie kulturalnej Gdańska
 

Aleksandra Szymańska dyrektorką Instytutu Kultury Miejskiej była od marca 2011 roku. Warszawianka, socjolożka i managerka kultury pojawiła się w Gdańsku kilka lat wcześniej, aby wesprzeć miasto w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od  2008 do 2011 roku odpowiadała za strategię i zespół realizujący projekt o nazwie “Gdańsk i Metropolia – Europejska Stolica Kultury 2016”.

- Wbrew pozorom, ESK to projekt dla takich miast, które mają jeszcze coś do zrobienia - przekonywała sceptyków w wywiadzie dla portalu trojmiasto.pl zapowiadając nadejście Nowej Ery Miasta: - Dla nas Nowa Era to miasto, w którym ludzie uczestniczą, myślą solidarnie, zaczynają brać odpowiedzialność za to miejsce, za przestrzenie wspólne. Miasto jest nasze, nie ma przestrzeni niczyich i to, jak ono wygląda to jest też nasza sprawa… Ważne jest by szukać we własnej tożsamości, opierać się na tym, co mamy.

Gdańsk nie otrzymał tytułu (wygrał Wrocław), ale nie zamknął też projektu. Aby nie zgubić wygenerowanej podczas przygotowań do projektu energii, Biuro Festiwalowe przekształcono w instytucję kultury, którym pokierowała Szymańska. 

430050438_795900329244199_5794122009303732532_n
Na pożegnalny wieczór do nowej siedziby IKM przybyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, której towarzyszyły m.in. Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska i Anna Czekanowicz, poetka i była wieloletnia dyrektorka Biura Prezydenta do spraw Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku
fot. Alina Żemojdzin/IKM

Przez kolejne lata w Instytucie Kultury Miejskiej realizowano wiele projektów społeczno – kulturalnych i artystycznych (Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności), wydawniczych, filmowych (Gdański Fundusz Filmowy) oraz badawczych w ramach Obserwatorium Kultury. IKM patronował takim wydarzeniom, jak Festiwal Malarstwa Monumentalnego na Zaspie czy Blog Forum (konferencja dla twórców internetowych), organizował Gdańskie Spotkania Literackie “Odnalezione w tłumaczeniu”, otwarty IKM czy Festiwal Schopenhauera. 

Ideą, w której być może najpełniej realizowała się idea miasta jako wspólnoty, różnorodności sklejanej lepiszczem kultury, stał się festiwal Narracje. Fenomen listopadowych wieczorów, podczas których dziesiątki ludzi tropią po zmroku ślady artystycznych interwencji w nieoczywistych przestrzeniach dzielnic, często nie kojarzonych z kulturą, opisuje w filmiku IKM, jeden z artystów: - Nie potrzebujemy monumentalnych rzeźb czy dzieł sztuki, jako społeczeństwo dużo bardziej potrzebujemy platformy komunikacji, przestrzeni do kontaktu ze sobą - tłumaczy.

Narracje 2022. Zobacz, jak artyści przez dwa dni przerabiali gdańską Przeróbkę na dzielnicę sztuki

Oruńskie czułe punkty. Jak wyglądał tegoroczny Festiwal NARRACJE?

Pracę dla Gdańska Aleksandra Szymańska zamknęła… otwarciem - nowej siedziby IKM w Kunszcie Wodnym.

430773815_795900569244175_1813864108805727799_n
Oscar za całokształt twórczości dla Aleksandry Szymańskiej? O, tak! Statuetkę managerce wręczyli Anna Kądziela-Grubman i Michał Grubman, założyciele i prezesi stowarzyszenia kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa
fot. Alina Żemojdzin/IKM

- To, co mnie inspiruje w życiu to poczucie zmiany - mówi Aleksandra Szymańska w filmie. Jak potoczą się losy projektów IKM pod nowym kierownictwem, dowiemy się wkrótce.

Kadencja Aleksandry Szymańskiej kończy się 10 marca 2024. Ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora/dyrektorki Instytutu Kultury Miejskiej planowane jest na II kwartał 2024 roku. Do czasu powołania nowego szefa, obowiązki dyrektorki IKM pełnić będzie dotychczasowa zastępczyni Aleksandry Szymańskiej - Barbara Sroka. 

Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej, odchodzi ze stanowiska

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych