Kunszt wodny. Otwiera się nowe miejsce na mapie kulturalnej Gdańska
- Powstanie i historia Instytutu Kultury Miejskiej nierozerwalnie związana jest Aleksandrą Szymańską, dyrektorką Biura Gdańsk 2016 (w latach 2008-2011) i Instytutu Kultury Miejskiej (2011-2024). Dziś dziękujemy jej za 15 lat pracy dla Gdańska. Za zaangażowania w sprawy miasta i jego społeczności, a szczególnie – artystów i artystek oraz lokalnego sektora kultury. Za odkrywanie miastotwórczych tematów i łączenie nowych wątków w programie IKM - taki wpis pojawił się w mediach społecznościowych Instytutu Kultury Miejskiej 25 stycznia 2024 r.
Gdański Fundusz Filmowy po raz drugi wesprze twórców. Kto otrzyma dotację?
Kim jest Aleksandra Szymańska?
Wieloletnia dyrektorka i współtwórczyni Instytutu Kultury Miejskiej jest socjolożką, managerką kultury, specjalistką w zakresie polityk kulturalnych i producentką. Absolwentką Leadership Academy for Poland, jednego z najlepszych w Europie programów rozwoju przywództwa dla kadry menadżerskiej, którego program Center for Leadership tworzy m.in. z wykładowcami Uniwersytetu Harvarda.
Pojawiła się w Gdańsku w 2008 roku, gdy miasto stanęło w szranki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i objęła stanowisko dyrektorki strategicznej zespołu odpowiedzialnego za projekt Gdańsk i Metropolia – ESK 2016.
Ostatecznie wygrał Wrocław, ale Gdańsk - jako jedno z nielicznych miast - postanowiło wykorzystać energię powstałą przy formułowaniu celów zadania. Nie rozwiązano zespołu, nie zamknięto też Biura Gdańsk 2016, ale inicjatywę przekształcono w Instytut Kultury Miejskiej, na którego czele stanęła Aleksandra Szymańska.
Przez kolejne lata IKM, pod kierownictwem Oli Szymańskiej, kontynuował wypracowane ambitne programy i tworzył nowe. Realizował wiele projektów społeczno – kulturalnych, artystycznych (Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności), wydawniczych, filmowych (Gdański Fundusz Filmowy) oraz badawczych w ramach Obserwatorium Kultury. Patronował takim wydarzeniom, jak Festiwal Malarstwa Monumentalnego na Zaspie czy Blog Forum (konferencji dla twórców internetowych), stał się organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych. Aleksandra Szymańska wraz z zespołem współtworzyła festiwal Narracje, Gdańskie Spotkania Literackie Odnalezione w tłumaczeniu, otwarty IKM czy Festiwal Schopenhauera.
Kultura spotyka biznes – nowy projekt Obserwatorium Kultury IKM
Szymańska zasiadała też w radach i gremiach jurorskich wielu inicjatyw kulturalnych, była ekspertką w programach realizowanych m.in. przez MKiDN, NCK, IAM, Uniwersytet Gdański czy Urząd Miasta Gdańska.
Nadzorowała proces realizacji nowej siedziby IKM - Kunsztu Wodnego, który został otwarty we wrześniu 2023 roku
- Jestem ogromnie dumna z tego jaki zespół i dorobek udało się nam stworzyć, a praca nad otwarciem nowej siedziby, jej kształtem i programem była ukoronowaniem tego procesu - pisze na FB Aleksandra Szymańska. - IKM jest nowoczesną, interdyscyplinarną i prężną instytucją, wymarzonym miejscem dla realizowania działań kulturotwórczych i miastotwórczych, a jej zespół najlepszym z możliwych.
Jak sama o sobie mówi: “wielbicielka Gdańska, ludzi, sztuki współczesnej (wizualnej, filmowej, teatralnej, muzyki, literatury), fenomenu miast, bliskich i dalekich podróży” żegna się z IKM, ale nie z miastem.
- Nie rozstaję się z Gdańskiem na dobre – będę zaangażowana w wybrane projekty, które współtworzyłam m.in. przez udział w radzie programowej Gdańskiego Funduszu Filmowego, projektach literackich, organizacjach sieciowych” – dodaje Szymańska.
Kadencja Aleksandry Szymańskiej kończy się 10 marca 2024. Jak informuje IKM, od tego dnia, do czasu powołania nowego dyrektora, obowiązki dyrektorki IKM pełnić będzie dotychczasowa zastępczyni dyrektorki Barbara Sroka.
Ponowne ogłoszenie konkursu planowane jest na II kwartał 2024 roku.
Gdańsk 2020 - sztuka w kryzysie. Rozmowa z Aleksandrą Szymańską, dyrektorką IKM
IKM - prowadzone zadania
Programy prowadzone przez IKM
Miasto:
- Miejskie Zioła
- MIASTO, KOCHAM
- Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki
- NARRACJE
- Metropolitanka
- Gdańskie Miniatury
- Opera w mieście
- Kolekcja malarstwa monumentalnego
- Akademia Gdańska
- Miejsca