• Start
  • Wiadomości
  • Aleja Włazów. Zobacz z lotu ptaka nową przestrzeń, która zdobywa serca spacerowiczów

Aleja Włazów. Zobacz z lotu ptaka nową przestrzeń, która zdobywa serca spacerowiczów

Gdańska Aleja Włazów została oficjalnie otwarta 11 czerwca i już stała się celem wielu wędrówek po mieście. Z tego miejsca, znajdującego się na północnym cyplu Wyspy Ołowianka, rozciąga się też nieodkryta dotąd dla wielu panorama miasta. Widać to znakomicie na naszym filmie, który nagraliśmy z użyciem drona.
24.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Północny cypel Wyspy Ołowianka w Gdańsku
Północny cypel Wyspy Ołowianka w Gdańsku
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl


5 tysięcy metrów nowej i zarazem niezwykłej przestrzeni w centrum Gdańska, nad Motławą. Miejsce wydawało by się oczywiste, wcale przez lata takie nie było. Miało bowiem zdecydowanie industrialny, a przez to niedostępny charakter. Teraz przemysłowy charakter północnego cypla Ołowianki, udało się zhumanizować i udostępnić każdemu. Dzięki inwestycji GIWK powstał tu teren spacerowy. Są alejki, jest zasadzona nowa, wielogatunkowa zieleń, są ławeczki.

 

 

Jednak to, co najciekawsze, to wkomponowane w alejki włazy kanalizacyjne. Są historyczne gdańskie włazy, będące z jednej strony zwykłą częścią infrastruktury, a z drugiej artefaktami, pamiątkami historii, znakami rozwoju miasta. Są one niczym pieczęcie z logo przybite na gdańskich ulicach. Oprócz gdańskich 22 włazów jest jeszcze dwadzieścia włazów z innych polskich i zagranicznych miast, z Torunia, Grudziądza, Warszawy, Charkowa czy Bremy.

Ten nowy teren rekreacyjny odsłania też nieznane i nowe panoramy miasta. Nic dziwnego, że chętnie przybywają tu podczas swoich spacerów mieszkańcy i turyści. Z każdym dniem nowe miejsce zyskuje nowych fanów.


Zobacz Gdańską Aleją Włazów z drona:


Od lipca ma być również dostępna specjalna aplikacja edukacyjna. Pobierając ją na smartfona będzie można przenieść się do wirtualnej rzeczywistości i zagrać w interaktywną grę edukacyjną. Zadanie będzie polegało między innymi na poprawnym wskazaniu co można, a czego nie można wrzucać do odpływu. Używając telefonu, przeniesiemy się także do czasów, w których powstawały pierwsze nowoczesne sieci kanalizacyjne.

Cała inwestycja kosztowała 1 628 510 zł netto.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów