• Start
  • Wiadomości
  • Śródmieście. Aleja Włazów i inne atrakcje - rośnie nowy park na północnym cyplu Ołowianki

Śródmieście. Aleja Włazów i inne atrakcje - rośnie nowy park na północnym cyplu Ołowianki

Na początku 2021 roku północny cypel wyspy Ołowianka zyska nową zieloną przestrzeń o powierzchni prawie 5 tys. mkw. Szczególną atrakcją tego miejsca będzie możliwość spaceru aleją włazów kanalizacyjnych. Trwają prace nad realizacją inwestycji.
19.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Robotnicy na placu budowy układają bruk, w centralny miejscu kadru latarnia,
Aktualnie na północnym cyplu Ołowianki toczą się prace kamieniarskie, później przyjdzie kolej na nasadzenia zieleni
Fot. GIWK

 

Inwestorem na północnym krańcu Ołowianki jest Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna. Miejska spółka szykuje dla mieszkańców nową przestrzeń rekreacyjną częściowo inspirowaną swoją działalnością, powstanie tu bowiem Aleja Włazów, w której eksponowane będą włazy kanalizacyjne historyczne i współczesne - te drugie nie tylko z Gdańska.

 

większość kadru zajmuje częściowo utwardzony teren, na nim dwie koparki, prace toczą się przy brzegu rzeki Motławy , po lewej wspomniany w tytule zdjęcia gotowy budynek Brabank, za nim powstające nowe w stanie surowym, budynek mieszkalny w stanie surowym także na wprost placu budowy
Na północnym Cyplu Wyspy Ołowianka trwają prace kamieniarskie przy tworzeniu nowej przestrzeni rekreacyjnej. Po lewej stronie, na przeciwnym brzegu widoczna zabudowa Brabank przy ul. Stara Stocznia
Fot. GIWK

 

- Na całym świecie pełnią tę samą funkcję, ale w każdym jego zakątku mogą wyglądać zupełnie inaczej. Na co dzień umykające nam pod stopami, włazy kanalizacyjne są świadectwem historii i rozwoju cywilizacji, możliwego dzięki pracy wielu pokoleń - czytamy w krótkim opisie postępów inwestycji na blogu GIWK “Bliżej źródeł”. - Doceniając ich rolę, postanowiliśmy uhonorować je dedykowaną im przestrzenią – Aleją Włazów, która pozwoli na spacery przez czasy i miejsca.

Ekspozycja będzie podzielona na trzy aleje:

 

  • ŚLADAMI HISTORII

W alei włazów historycznych pojawi się 14 włazów z okresu międzywojennego, odnalezionych i zdemontowanych w trakcie remontów w Gdańsku (zwykle produkowanych w lokalnych zakładach odlewniczych), dwa włazy z Grudziądza (podarowane przez HYDRO-VACUUM S.A., naturalnego kontynuatora przedwojennej spółki Herzfeld-Victorius S.A. – jednej z największych i najbardziej znanych odlewni żeliwa w regionie) oraz 1 właz bydgoski (wyprodukowany w odlewni Windschild & Langelott, słynącej z produkcji wyrobów do systemów kanalizacyjnych).

zabytkowy właz metalowy
Przykład gdańskiego włazu z okresu międzywojennego z planowanej ekspozycji na Ołowiance
Fot. GIWK

 

Fragment włazu kanalizacyjnego z napisem Von Danzig
Historyczne lokalne włazy zostały zdemontowane i zachowane w trakcie remontów
Fot. GIWK
  • WYCIECZKA PO POLSCE

Aleja współczesnych polskich włazów obejmie eksponaty z Białegostoku, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Opola, Olsztyna, Szczecina, Torunia, Rzeszowa, Katowic, Krakowa Poznania, Zielonej Góry i Warszawy. GIWK pozyskał je dzięki życzliwości lokalnych przedsiębiorstw wodociągowych.

 

  • REZYDENCI Z ZAGRANICY

Zgromadzone dotychczas włazy do to tej kolekcji pochodzą z miast partnerskich Gdańska. Udało nam się pozyskać wyprodukowany w 2017 roku właz z miasta Turku stworzony dla upamiętnienia 100 rocznicy powstania Finlandii, niemiecki właz używany obecnie w Bremie, a także właz montowany aktualnie na ulicach Petersburga. Ten zbiór będzie w przyszłości uzupełniany o kolejne eksponaty, montowane na już przygotowanych stanowiskach.

 

Klapy metalowych włazów kanalizacyjnych, okrągłe, każdy z nazwą miasta z którego pochodzi i różnymi elementami zdobniczymi
Między innymi te włazy kanalizacyjne będziemy oglądać w Alei Włazów: rzeszowski, opolski, bydgoski
Fot. GIWK
opis jak do włazów powyżej
Kolejne eksponaty z Alei Włazów, od lewej: szczeciński oraz z partnerskich miast Gdańska - Turku i Petersburga
Fot. GIWK

 

Sytuacja, jak w zdjęciu powyżej z placu budowy, tylko w trochę innym ujęciu, kadr przesunięty, nie ma budynku Brabank, są natomiast trzy stojące w tym miejscu maszty: z flagami UE, Polski i Gdańska
Realizowana przestrzeń rekreacyjna obejmie teren 5 tys. mkw., maszty z flagami Unii Europejskiej, Polski i Gdańska pozostaną
Fot. GIWK

 

SPACER WŚRÓD ZIELENI

Nowa przestrzeń będzie łączyć walory historyczne i edukacyjne ze spacerowymi i przyrodniczymi. Pojawią się w niej także nasadzenia - wielogatunkowa kompozycja krzewów iglastych i liściastych (w tym utrzymujących liście na zimę) połączona z trzema gatunkami traw ozdobnych. Posadzony zostanie m.in. dereń biały, laurowiśnia wschodnia czy śmiałek darniowy. Projekt architektoniczny poprzedzony był szczegółową inwentaryzacją zieleni, w której wzięto pod uwagę jest stan i walory estetyczne.

 

grafika ukazująca wizualizacje nowego parku, graficzne przedstawienie zaplanowanych do posadzenia gatunków roślin
Wizualizacje nowego parku
Materiały GIWK
grafika ukazująca wizualizacje nowego parku, graficzne przedstawienie zaplanowanych do posadzenia gatunków roślin
wizualizacja_2
Materiały GIWK
grafika ukazująca wizualizacje nowego parku, graficzne przedstawienie zaplanowanych do posadzenia gatunków roślin
Materiały GIWK

 

ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ

W Alei znajdzie się miejsce także na edukację, a to dzięki aplikacji, wykorzystującej technologię AR (augmented reality, czyli rozszerzona rzeczywistość). Na początku spaceru będzie można pobrać darmową aplikację, która sprawi, że na Ołowiance pojawi się… toaleta! 

Będzie ona elementem interaktywnej gry edukacyjnej, w której zadaniem będzie poprawne wskazanie, co można, a czego nie wolno wrzucać do odpływu.

Dzięki aplikacji przenieść się będzie można także do czasów, w których powstawały pierwsze nowoczesne sieci kanalizacyjne i zobaczyć wirtualną, podziemną drogę ścieków. Aplikacja wcieli się także rolę przewodnika i podpowie, co należy zrobić, żeby odkrywać kolejne elementy spaceru Aleją Włazów.

Aktualnie na terenie inwestycji prowadzone są prace kamieniarskie, w kolejnym etapie przyjdzie czas na nasadzenia zieleni. Planowany koniec prac to luty 2021 r. Koszt urządzenia parku to ponad 1,3 mln zł netto.

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zamiatarki ruszyły w miasto