Al. Grunwaldzka - warsztaty w podziale na dzielnice
Moderowane warsztaty dla mieszkańców odbędą się w pięciu grupach dzielnicowych (przez wszystkie przebiega al. Grunwaldzka): Aniołki, Wrzeszcz, Strzyża, Przymorze oraz Oliwa. Uczestnicy będą dyskutować przy stolikach w czterech wiodących tematach:
- przestrzeń publiczna,
- zieleń i woda,
- transport zbiorowy
- nowa zabudowa
Początek spotkania o godz. 16, w czwartek (23 czerwca) w IX Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Wilka-Krzyżanowskiego 8 (Strzyża). Przewidywany czas trwania do godz. 19.
Jak powinna wyglądać Grunwaldzka? Ruszają konsultacje w sprawie głównej arterii Gdańska
Na jakie pytania odpowiedzą mieszkańcy?
Pytania, na które odpowiedzi będą poszukiwane tego dnia to m.in.:
- Jakie zmiany obserwujemy obecnie w okolicy alei Grunwaldzkiej?
- Które zmiany oceniamy jako negatywne, a które jako pozytywne?
- Jakie kierunki rozwoju powinien przyjąć transport zbiorowy w tym obszarze?
- Jaką mamy wizję odnośnie przyszłości zabudowy i jej funkcji?
- Co zmienilibyśmy w procesie kształtowania przestrzeni publicznej?
Warsztaty stolikowe
Każda grupa dzielnicowa będzie przechodziła co 25 minut do kolejnego stolika. Dzięki temu wszyscy będą mieć okazję do przedstawienia swoich wniosków w każdym zakresie tematycznym.
Na zakończenie moderatorzy poszczególnych stolików przygotują krótkie podsumowanie i zaprezentują mapy, nad którymi pracowali z uczestnikami - utworzony przez grupę zbiór wniosków i przemyśleń na temat przyszłości okolic alei Grunwaldzkiej w Gdańsku.
Co stanie się z raportem?
Raport z warsztatów będzie integralną częścią dokumentu pn. „Studium pasma alei Grunwaldzkiej”. Studium będzie podstawą do podejmowania dalszych decyzji, w tym związanych ze zmianami planistycznymi oraz z projektowaniem i kształtowaniem infrastruktury w rejonie alei Grunwaldzkiej.
Prace nad studium prowadzą wspólnie Biuro Architekta Miasta i Biuro Rozwoju Gdańska. Wstępna wizja dokumentu powinna być gotowa do końca 2022, natomiast do końca 2023 r. studium powinno być gotowe.
Chętni do wzięcia udziału w warsztatach proszeni są o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem: gwp@gdansk.gda.pl.
Nowa Wałowa także na warsztacie
Po pierwszym spotkaniu otwartym dotyczącym przyszłości ul. Nowa Wałowa, na którym wybrzmiały, zaproponowane przez uczestników, główne akcenty do omówienia, czas na zadania praktyczne w formie warsztatów.
Śródmieście. Burza mózgów wokół Nowej Wałowej - jakiej ulicy chcą mieszkańcy?
Podstawowe pytania, na które odpowiedzi szukać będą uczestnicy:
- Jaki charakter powinna mieć ul. Nowa Wałowa?
- Gdzie powinny znaleźć się i jak mają wyglądać przejścia dla pieszych?
- Jak ma prezentować się przestrzeń publiczna w najbliższej okolicy?
Jakie macie oczekiwania?
Podczas warsztatów zaprosimy uczestników do wspólnego zastanowienia się nad zagospodarowaniem przestrzeni i rozwiązaniami w najbliższej okolicy głównej ulicy Młodego Miasta (Nowej Wałowej). Chcemy poznać oczekiwania i wizje dla tego fragmentu miasta.
Zebrane informacje i obserwacje wspólnie naniesiemy na mapę. Zależy nam na tym, aby rozwiązania przestrzenne były nie tylko poprawne z komunikacyjnego punktu widzenia, ale także wpisywały się w wypracowaną parę miesięcy temu społeczną wizję kształtowania dzielnicy.
piszą organizatorzy w zaproszeniu.
Młode Miasto - konsultacje podsumowane, ale to nie koniec. To dopiero początek
Spotkanie odbędzie się w piątek (24 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku (ul. Wały Piastowskie 6, wejście od ul. Wałowej), w godz. 17-19.Warsztaty poprowadzi Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.
Wcześniejsze zapisy chętnych do udziału przyjmowane są pod adresem: gwp@gdansk.gda.pl