• Start
  • Wiadomości
  • Aktywiści i lokalna firma odpowiadają na apel władz Gdańska w sprawie używania plastiku

Aktywiści i lokalna firma odpowiadają na apel władz Gdańska w sprawie używania plastiku

Co można zrobić z kartonu po soku owocowym? Można zgnieść i wyrzucić do śmieci, ale można też ruszyć głową i jeszcze do czegoś go wykorzystać. Do Fundacji Generacja, działającej we Wrzeszczu, zgłosiła się gdańska firma upcyclingowa, która zaproponowała warsztaty dla mieszkańców, w ramach których pokazała, jak z kartoników wykonać... portfele.
02.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kartonu po soku nie warto wyrzucać do kosza na śmieci. Może się jeszcze przydać...
Kartonu po soku nie warto wyrzucać do kosza na śmieci. Może się jeszcze przydać...
Fot. Fundacja Generacja

 

Fundacja Generacja działa od pięciu lat, głównie na rzecz rewitalizowanego Dolnego Wrzeszcza i jego mieszkańców. Od 2015 r., corocznie, organizuje akcję pod hasłem "Mikrostypendia – Startuj z Wrzeszcza". Stypendia przyznawane są zdolnym młodym wrzeszczanom, których ze względu na trudną sytuację finansową w rodzinie, nie stać na dobry sprzęt związany z ich hobby, czyli np. instrumenty muzyczne, dobre obuwie sportowe czy urządzenia do profesjonalnego malowania. Każdego roku organizowana jest więc internetowa zbiórka na rzecz trojga wrzeszczan, wybranych wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

                  Wrzeszcz Dolny. "Zrzucają się" na młodych, utalentowanych uczniów


To nie wszystko. Generacja stawia także na działalność społeczno-kulturalną, jak i edukację ekologiczną. Od kilku lat prowadzi Ogród Społeczny Wrzeszcz, jak i warsztaty przyrodnicze przy współpracy z Wydziałem Środowiska gdańskiego magistratu.

Pod koniec lutego prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, ogłosiła rozpoczęcie kampanii "Gdańsk bez plastiku", w ramach której mieszkańcy naszego miasta będą zachęcani do zmiany nawyków związanych z korzystaniem z plastikowaych opakowań. To reakcja na światowy problem, jakim stały się plastikowe odpady zalegające w lasach, jak i morzach czy oceanach. 

 

Nietypowy portfelik można kupić w internecie i przy okazji wesprzeć zdolne dzieciaki z Wrzeszcza
Nietypowy portfelik można kupić w internecie i przy okazji wesprzeć zdolne dzieciaki z Wrzeszcza
Fot. Fundacja Generacja

 

Na tę kampanię zareagowała m.in. gdańska firma, która tworzy meble, biżuterię i inne przedmioty użytkowe metodą upcyclingu. To ona zgłosiła się do Fundacji Generacja z propozycją przeprowadzenia warsztatów dla najmłodszych, w ramach których będą tworzyć portfele ze wspomnianych już kartonów po sokach.

- Upcycling, czyli twórcze przetwarzanie, jest ideą dodawania wartości przedmiotom pozornie bezwartościowym. Drewno z rozbiórki starej szopy, metalowe części zepsutych maszyn, szafa z urwanymi drzwiczkami - wszystko to może stać się budulcem dla zupełnie nowej rzeczy. Po przeróbkach i wykończeniu mogą powstać nowe stoliki, lampki, zegary, spinki do mankietów, a z kartoników po sokach... kolorowe portfele - wyjaśnia Małgorzata Zamorska-Misztal z Fundacji Generacja.

Warsztaty odbyły się przed kilkoma dniami, ale to nie koniec tej akcji. Firma Square Upcycling postanowiła sprzedawać wykonane z kartonów portfeliki, a połowę dochodu z tego przekazywać na rzecz mikrostypendiów. Każdy zainteresowany taki zakupem powinien zajrzeć na tę stronę.

- Ta akcja ma wymiar społeczny, ponieważ pomagamy dzieciom z niezamożnych rodzin rozwijać ich talenty. Ma też wymiar ekologiczny, gdyż dając drugie życie odpadom dbamy o środowisko, a także edukacyjny: promujemy bowiem ideę upcyclingu i recyclingu poprzez warsztaty i sam produkt - podkreśla Małgorzata Zamorska-Misztal.
Fundacja Generacja ma swoją siedzibę w sercu dzielnicy, w Klubie Młodego Wrzeszczaka, przy ulicy Wajdeloty 14/2. Tutaj prowadzi na co dzień m.in. warsztaty społeczno-kulturalne dla dzieci, dorosłych i seniorów. Dzięki dotacjom Miasta Gdańsk to miejsce odwiedza rocznie około 600 osób. Jednym ze sztandarowych projektów fundacji są mikrostypendia. Warunkiem otrzymania takiego stypendium (w wysokości około kilkuset złotych) jest hobby trwające dłużej niż rok i osiągnięcia w nim (np. zdobyte medale, uzyskany poziom umiejętności gry na jakimś instrumencie i in.) oraz niski dochód w rodzinie. Nabór stypendystów odbywa się we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim