• Start
  • Wiadomości
  • Akcja Karmnik w gdańskim zoo - odbędzie się pomimo ptasiej grypy

Akcja Karmnik w gdańskim zoo - odbędzie się pomimo ptasiej grypy

W niedzielę, 26 lutego 2017 r., odbędzie się ostatnia w tym sezonie edycja Akcji Karmnik w gdańskim zoo. Niestety, ze względu na ptasią grypę nie będzie możliwy odłów ptaków, ale organizatorzy akcji przygotowali w zamian ciekawe spotkanie. Dodatkowo na każdego z uczestników czeka miła niespodzianka.
25.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kto się stołuje w naszym karmniku? - na to pytanie odpowiedzą pracownicy oliwskiego zoo podczas ostatniej w tym sezonie edycji Akcji Karmnik. Na zdjęciu trznadel

- Ogólnopolska Akcja Karmnik trwa od sezonu 2006/2007, czyli od 10 lat. W każdym sezonie jest zawsze siedem odłowów, które odbywają się zimą. Idea jest oddolna: zwykle to uniwersytety zajmują się badaniem zwyczajów ptaków i inicjują akcje obrączkowania. Tu jest inaczej: sami obrączkarze, dokarmiając ptaki, odławiają je, aby zbadać poszczególne osobniki. Gdańskie zoo uczestniczy w akcji od sezonu 2010/2011 - mówi Sabina Kaszak z oliwskiego zoo.

W poprzedniej edycji gości zoo najbardziej zainteresowały dwa zaobrączkowane zimorodki, które zimowały na terenie ogrodu zoologicznego.

- Nie są to ptaki, które korzystają z dokarmiania w karmniku, więc nie są zbytnio użyteczne do badań naukowych. Pod karmikiem w zoo pojawia się też myszołów włochaty, który przylatuje do Polski tylko zimową porą z dalekiej północy - tłumaczy Kaszak. - Dla obrączkarza jednak nie jest najciekawsze to, że pojawia się w karmniku jakiś niecodzienny ptak. Do prawdziwych ciekawostek należy zaliczyć fakt, że przybywają do naszego karmnika ptaki obrączkowane na wschodzie: w Rosji, Litwie, albo ptak obrączkowany jesienią na Mierzei Wiślanej, a potem te ptaki zostają w naszym karmniku do wiosny.

Akcja pozwoliła odkryć m.in., że sikory, które zakładają gniazda w oliwskim zoo, pozostają w nim na zimę.
 

Niestety, ze względy na ptasią grypę, w tym sezonie odłów ptaków się nie odbędzie. Przypomnijmy - u sześciu martwych łabędzi niemych znalezionych na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku stwierdzono wirus ptasiej grypy.


Łabędzie znalezione martwe na Wyspie Sobieszewskiej miały ptasią grypę - nie ma zagrożenia dla ludzi


W zamian organizatorzy akcji przygotowali ciekawą prelekcję, zatytułowaną „Kto się stołuje w naszym karmniku?”. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in., jak rozpoznać gatunki ptaków, a także jak określić wiek i płeć w niektórych przypadkach.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 26 lutego o godz. 12.30, w sali dydaktycznej (budynek główny, ul. Karwieńska 3).

Wstęp na prelekcję po wcześniejszym wykupieniu biletu do zoo: ulgowy 10 zł, normalny 15 zł. Jak co roku przewidziane są małe niespodzianki dla uczestników wydarzenia.



TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna