Radośnie i muzycznie Gdańsk uczci Narodowe Święto Niepodległości. PEŁEN PROGRAM OBCHODÓW
1. Schody przed Dworem Artusa: Gdański Chór Nauczycielski
Chór o bogatej tradycji, sięgającej lat 80. XX w. Członkami chóru są czynni zawodowo i emerytowani nauczyciele oraz przedstawiciele innych zawodów. Chór organizuje własne koncerty kameralne z muzyką świecką i religijną na terenie Trójmiasta oraz w innych miastach Polski. W swoim repertuarze ma zarówno utwory sakralne, jak i świeckie, a cappella i wokalno-instrumentalne wszystkich epok, kompozytorów polskich i obcych, opracowania pieśni ludowych i popularnych, kolędy z całego świata oraz pieśni hymniczne i patriotyczne. Chórem dyryguje Daria Polanowska.
2. Ul. Długa, przed Domem Uphagena: Chór Mieszczan Gdańskich
Chór śpiewaków-amatorów - wykonujących na co dzień najrozmaitsze zawody pasjonatów dobrej muzyki. Na stałe wpisał się w gdański krajobraz kulturalny. Z powodzeniem występuje i zdobywa laury na konkursach muzyki chóralnej. Ostatnie ważniejsze osiągnięcia chóru to: I miejsce w VIII Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej 2014 roku w Kielnie, Brązowe Pasmo festiwalu Music Everywhere! w 2014 roku, a także Brązowy Dyplom na VI Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na Politechnice Gdańskiej w 2017 roku. Chórem dyryguje Agnieszka Szydłowska, chórmistrz Teatru Muzycznego w Gdyni.
3. Fontanna Czterech Kwartałów (Grobla I): Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo
Działa pod patronatem ośrodka kultury i biblioteki w Gościcinie koło Wejherowa. Liczy 30 lat. Koncertuje lokalnie, ale nie tylko - orkiestra była m.in. we Francji, Chorwacji i Czechach. Swoją grą uatrakcyjnia imprezy na Pomorzu i poza nim. Bierze udział w festiwalach, przeglądach i konkursach orkiestr dętych. W 2017 roku orkiestra pojawiła się na planie zdjęciowym kręconego w Gdańsku filmu „Miłość jest wszystkim” z Olafem Lubaszenko w roli głównej. Dyrygentem orkiestry jest Tomasz Winczewski.
4. Pomnik Jana III Sobieskiego: Chór Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf”
Zespół obecny za Paradzie Niepodległości niemal od samego początku. Ma swoim koncie liczne wyróżnienia w przeglądach i konkursach chóralnych. Nagrał i wydał 4 płyty: z muzyką patriotyczną, rozrywkową i kolędową. Dyrygentem chóru jest Ryszard Budzyński.
5. Zielony Most: Rewelersi
Zespół z Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Gdańskim pod kierownictwem Tomasza Stroynowskiego. Chór tworzą mieszkańcy Żuław, muzycy-amatorzy, których łączy ogromna chęć śpiewania. Razem z zespołem stanie Samodzielna Grupa Odtworzeniowa Pomorze
6. Przy Cafe Oficyna (Chlebnicka): Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta „Torpeda”
„Torpeda” liczy ok. 15 muzyków. Siedzibą orkiestry jest Fabryka Sztuk w Tczewie. Repertuar typowy dla orkiestr dętych, ze szczególnym naciskiem na marsze koncertowe, bałkańską i polską muzykę ludowa, dixie-landy oraz standardy latino. Orkiestra wystąpiła na wielu koncertach i przemarszach z okazji dni miast, dożynek, odpustów, festynów itd. itp. Do sukcesów „Torpedy” należy m.in. zdobycie odpowiednio III i I miejsca na Pomorskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Lipuszu w 2012 i 2014 roku.
7. Napis Gdańsk na Ołowiance: Detko Band
Swingujący big band, grający jazz, pop i muzykę taneczną całego świata - od Glenna Millera poczynając, poprzez The Beatles, na własnych aranżacjach współczesnych przebojów (także muzyki rockowej) kończąc. Jego liderem jest Jerzy Detko, oprócz tego, że muzyk, to w przeszłości także jeden z czołowych polskich dziesięcioboistów: Był trzykrotnym mistrzem Polski w dziesięcioboju w 1963, 1965 i 1968. W 2007 był odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
8. Pokład statku Sołdek: Orkiestra Pstrong
Jedna z najbarwniejszych orkiestr dętych na Pomorzu, założona przez Józefa Pstronga w 1995 roku. Dyrygentem jest obecnie Zbigniew Kostrzewski. Orkiestra brała udział w niezliczonych imprezach, powitaniach statków wycieczkowych, dożynkach i innych uroczystościach. Jej charakterystycznym elementem są cheerleaderki.
9. Dzwon św. Katarzyny: od godz. 11.00 do 11.15
Członkowie Konfraterni Św. Katarzyny poruszą dzwony kościoła św. Katarzyny. Są to jedne z największych i najbardziej donośnych dzwonów umieszczonych na gdańskich kościołach. Ich wspaniały i mocny głos towarzyszy najbardziej doniosłym wydarzeniom, które odbywają się w Gdańsku.
10. Carillon Ratusza Głównego Miasta
O godzinie 12.00 carillon będzie akompaniował śpiewającym Hymn Narodowy a o godz. 13.00 obędzie się koncert pieśni patriotycznych. Na carillonie grać będzie Monika Kaźmierczak.
Most Wantowy świętuje XX-lecie. Zobacz fotogalerię przedstawiająca historię tego obiektu