Kto nie czytał „Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy? Jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci i młodzieży została wydana w 1946 roku i na stałe wpisała się do kanonu lektur. A gdyby jakimś cudem ktoś ją jednak ominął, to z pewnością musiał oglądać pamiętną polsko-radziecką adaptację filmową z 1984 roku w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, z muzyką Andrzeja Korzyńskiego. Za sprawą filmu powieść zapadła w zbiorowej pamięci starszych i młodszych widzów, zyskując status kultowej.
- Pana Kleksa i jego Akademię znają chyba wszystkie dzieci w Polsce. Ten szalony i mądry jednocześnie nauczyciel najlepiej wie, jak uruchomić wyobraźnię swoich uczniów. A to ona przecież jest kluczem do szczęścia, bo pozwala spojrzeć na zwykłe rzeczy i znane sprawy w nowy, lepszy sposób. Przekonuje się o tym Adaś Niezgódka, który trafia do Akademii z poczuciem, że ma „gliniane ręce” i niewielki z niego może być pożytek. Dzięki Kleksowi odkrywa potencjał, który drzemie w odważnym podążaniu za najdziwniejszymi nawet pomysłami, co daje mu wiarę w siebie i siłę, by iść własną drogą - mówi Agnieszka Płoszajska, które reżyseruje „Akademię pana Kleksa” w Miejskim Teatrze Miniatura.
Główny temat spektaklu i scenariusz zostały wypracowane podczas rozpoczętych w październiku ubiegłego roku warsztatów z zaproszonymi do współtworzenia dziećmi w wieku 6-13 lat, które będą towarzyszyć aktorom na scenie. Podczas castingów wyłoniono dwadzieścioro początkujących artystów, które wzięły udział w zajęciach muzycznych, choreograficznych, scenariuszowych i aktorskich. Jak zdradza reżyserka, szczególnie ciekawa okazała się być dla młodych odtwórców ról postać Alojzego, sztucznego dziecka stworzonego przez czarny charakter powieści Golarza Filipa.
- Alojzy to sztuczne „dziecko doskonałe”, zaprogramowane, by bezkrytycznie realizować ideały swojego ojca, Filipa. Niszczy wszystko, co inne i „zmyślone”, czyli Kleksowi najdroższe, bo zamiast dziecięcej ciekawości jest wyposażony w sztywne założenia. Podczas naszego spektaklu każdy widz - mały i duży - będzie miał okazję do zastanowienia się, czy przypadkiem nie zdarza mu się zachowywać jak robot - dodaje Agnieszka Płoszajska.
„Akademia pana Kleksa”, którą zobaczymy na Dużej Scenie Miniatury, jest więc opowieścią o alternatywnej edukacji, która potrafi wydobyć potencjał dzieci, nauczyć ich pewności siebie, niezależności i niestandardowego myślenia. Jednocześnie pokazuje niebezpieczeństwo programowania dzieci zgodnie z naszymi wyobrażeniami czy planami.
W spektaklu pojawią się popularne piosenki z filmu, które śpiewała Małgorzata Ostrowska. Nowe aranżacje utworów przygotowali trójmiejscy muzycy: Przemysław Bartoś i Marcin Gałązka, a choreografię i ruch sceniczny - Michał Cyran, związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni, w którym stworzył choreografie między innymi do amerykańskiego przeboju „Hairspray” i spektaklu „Tuwim dla dorosłych”. Za barwną scenografię odpowiada Michał Dracz, znany ze spektakli w Miniaturze mocno eksplorujących różnorodne formy lalkowe - „Fahrenheit” i „Siedmiu krasnoludków”, a adaptację powieści zrealizował Emil Płoszajski.
Występują: Krystian Wieczyński (Ambroży Kleks), Piotr Kłudka (Szpak Mateusz), Magdalena Żulińska (Meluzyna/Król/animacja), Jakub Ehrlich (Filip Golarz/Nauczyciel/Królowa/animacja), Agnieszka Grzegorzewska (Piastunka/Asystentka Doktora Paj Chi Wo/animacja) i Wioleta Karpowicz (Piastunka/Asystentka Doktora Paj Chi Wo/animacja), oraz dzieci: Matylda Krystaszek/Konrad Repiński, Konstancja Martin/Tymon Plata, Marianna Zawada, Emilia Stelmachowska/Julia Wojciechowska, Gabriela Sztejner/Aleksandra Polak, Maja Gołębska/Rozalia Nowicka, Szymon Wierejko/Michał Trawicki, Miłosz Teterycz/Andrzej Bansleben, Izabela Fadel/Wiktoria Tumasz, Łucja Łysoń/Barbara Papis, Eryk Lipski/Adam Kordowski, Hanna Kowalkowska/Antonina Skibicka, Tola Wośko/Nadia Wicenbach.
Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, 3 października, na Dużej Scenie Teatru Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16), o godzinie 17:00. Kolejne pokazy zaplanowano na niedzielę, 4 października, na godzinę 17:00, oraz wtorek i środę, 6-7 października, na godzinę 18:00. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 27 zł, do nabycia elektronicznie na stronie teatrminiatura.interticket.pl. Przeznaczono dla widzów od 6. roku życia.
Uwaga! W związku z tym, że Gdańsk znalazł się w żółtej strefie i obowiązują dodatkowe obostrzenia, Teatr Miniatura ograniczył liczbę dostępnych miejsc na widowni do 75 miejsc. Od poniedziałku, 6 października, wyłączone będą ze sprzedaży rzędy od 11 do 15, wyjątkiem będzie „Akademia pana Kleksa” i „Kasieńka”, gdzie wyłączone będą rzędy od 12 do 15. |