• Start
  • Wiadomości
  • „Akademia pana Kleksa”. Premiera musicalu w sobotę w Teatrze Miniatura

„Akademia pana Kleksa”. Premiera musicalu w sobotę w Teatrze Miniatura

Miejski Teatr Miniatura zaprasza na pierwszą premierę musicalu na podstawie popularnej powieści Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”. Spektakl reżyseruje Agnieszka Płoszajska, scenografię przygotował Michał Dracz, a choreografię Michał Cyran, który zrealizował amerykański przebój „Hairspray” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Premiera w sobotę, 3 października. W związku z tym, że Gdańsk znalazł się w żółtej strefie, liczba dostępnych miejsc na widowni wyniesie 75 miejsc.
30.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Premierę „Akademii pana Kleksa” na podstawie powieści Jana Brzechwy przygotowała reżyserka Agnieszka Płoszajska. W tytułową rolę wciela się Krystian Wieczyński
Premierę „Akademii pana Kleksa” na podstawie powieści Jana Brzechwy przygotowała reżyserka Agnieszka Płoszajska. W tytułową rolę wciela się Krystian Wieczyński
mat. prasowe

 

 

Kto nie czytał „Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy? Jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci i młodzieży została wydana w 1946 roku i na stałe wpisała się do kanonu lektur. A gdyby jakimś cudem ktoś ją jednak ominął, to z pewnością musiał oglądać pamiętną polsko-radziecką adaptację filmową z 1984 roku w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, z muzyką Andrzeja Korzyńskiego. Za sprawą filmu powieść zapadła w zbiorowej pamięci starszych i młodszych widzów, zyskując status kultowej.

- Pana Kleksa i jego Akademię znają chyba wszystkie dzieci w Polsce. Ten szalony i mądry jednocześnie nauczyciel najlepiej wie, jak uruchomić wyobraźnię swoich uczniów. A to ona przecież jest kluczem do szczęścia, bo pozwala spojrzeć na zwykłe rzeczy i znane sprawy w nowy, lepszy sposób. Przekonuje się o tym Adaś Niezgódka, który trafia do Akademii z poczuciem, że ma „gliniane ręce” i niewielki z niego może być pożytek. Dzięki Kleksowi odkrywa potencjał, który drzemie w odważnym podążaniu za najdziwniejszymi nawet pomysłami, co daje mu wiarę w siebie i siłę, by iść własną drogą - mówi Agnieszka Płoszajska, które reżyseruje „Akademię pana Kleksa” w Miejskim Teatrze Miniatura.

Główny temat spektaklu i scenariusz zostały wypracowane podczas rozpoczętych w październiku ubiegłego roku warsztatów z zaproszonymi do współtworzenia dziećmi w wieku 6-13 lat, które będą towarzyszyć aktorom na scenie. Podczas castingów wyłoniono dwadzieścioro początkujących artystów, które wzięły udział w zajęciach muzycznych, choreograficznych, scenariuszowych i aktorskich. Jak zdradza reżyserka, szczególnie ciekawa okazała się być dla młodych odtwórców ról postać Alojzego, sztucznego dziecka stworzonego przez czarny charakter powieści Golarza Filipa.

- Alojzy to sztuczne „dziecko doskonałe”, zaprogramowane, by bezkrytycznie realizować ideały swojego ojca, Filipa. Niszczy wszystko, co inne i „zmyślone”, czyli Kleksowi najdroższe, bo zamiast dziecięcej ciekawości jest wyposażony w sztywne założenia. Podczas naszego spektaklu każdy widz - mały i duży - będzie miał okazję do zastanowienia się, czy przypadkiem nie zdarza mu się zachowywać jak robot - dodaje Agnieszka Płoszajska.

„Akademia pana Kleksa”, którą zobaczymy na Dużej Scenie Miniatury, jest więc opowieścią o alternatywnej edukacji, która potrafi wydobyć potencjał dzieci, nauczyć ich pewności siebie, niezależności i niestandardowego myślenia. Jednocześnie pokazuje niebezpieczeństwo programowania dzieci zgodnie z naszymi wyobrażeniami czy planami.

W spektaklu pojawią się popularne piosenki z filmu, które śpiewała Małgorzata Ostrowska. Nowe aranżacje utworów przygotowali trójmiejscy muzycy: Przemysław Bartoś i Marcin Gałązka, a choreografię i ruch sceniczny - Michał Cyran, związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni, w którym stworzył choreografie między innymi do amerykańskiego przeboju „Hairspray” i spektaklu „Tuwim dla dorosłych”. Za barwną scenografię odpowiada Michał Dracz, znany ze spektakli w Miniaturze mocno eksplorujących różnorodne formy lalkowe - „Fahrenheit” i „Siedmiu krasnoludków”, a adaptację powieści zrealizował Emil Płoszajski.

Występują: Krystian Wieczyński (Ambroży Kleks), Piotr Kłudka (Szpak Mateusz), Magdalena Żulińska (Meluzyna/Król/animacja), Jakub Ehrlich (Filip Golarz/Nauczyciel/Królowa/animacja), Agnieszka Grzegorzewska (Piastunka/Asystentka Doktora Paj Chi Wo/animacja) i Wioleta Karpowicz (Piastunka/Asystentka Doktora Paj Chi Wo/animacja), oraz dzieci: Matylda Krystaszek/Konrad Repiński, Konstancja Martin/Tymon Plata, Marianna Zawada, Emilia Stelmachowska/Julia Wojciechowska, Gabriela Sztejner/Aleksandra Polak, Maja Gołębska/Rozalia Nowicka, Szymon Wierejko/Michał Trawicki, Miłosz Teterycz/Andrzej Bansleben, Izabela Fadel/Wiktoria Tumasz, Łucja Łysoń/Barbara Papis, Eryk Lipski/Adam Kordowski, Hanna Kowalkowska/Antonina Skibicka, Tola Wośko/Nadia Wicenbach.

 

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, 3 października, na Dużej Scenie Teatru Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16), o godzinie 17:00. Kolejne pokazy zaplanowano na niedzielę, 4 października, na godzinę 17:00, oraz wtorek i środę, 6-7 października, na godzinę 18:00. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 27 zł, do nabycia elektronicznie na stronie teatrminiatura.interticket.pl. Przeznaczono dla widzów od 6. roku życia.

 

Uwaga! W związku z tym, że Gdańsk znalazł się w żółtej strefie i obowiązują dodatkowe obostrzenia, Teatr Miniatura ograniczył liczbę dostępnych miejsc na widowni do 75 miejsc. Od poniedziałku, 6 października, wyłączone będą ze sprzedaży rzędy od 11 do 15, wyjątkiem będzie „Akademia pana Kleksa” i „Kasieńka”, gdzie wyłączone będą rzędy od 12 do 15.

 

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna