Jeden z najlepszych pisarzy polskich powieści kryminalnych - Wojciech Chmielarz, powiedział w wywiadzie, że powieści kryminalne dają ludziom nadzieję, bo zawsze w finale przywracają naruszoną harmonię świata. W niepewnych czasach pandemii to właśnie one mogą być lekarstwem na lęki, które nas dopadają. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku namawia do słuchania rozmów z autorami kryminałów
- Każda z moich książek zaczyna się od pierwszej myśli i nie wiem jak dalej się potoczy - mówi Magda Stachula (ur. 1982) absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej specjalnością są thrillery psychologiczne.
Inspiracją do napisania pierwszej książki pt. „Idealna”, w roku 2016, stał się dla autorki obraz z kamery zainstalowanej na tramwaju jeżdżącym po czeskiej Pradze. Każdego dnia Stachula przeglądała się życiu prażan, a jej nastrój tak bardzo zespalał się z widokiem w komputerze, że w słoneczny dzień wyszła z domu w przeciwdeszczowym płaszczu, a to w Pradze padało. Kolejne książki tej autorki to: „Trzecia” (nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru), „W pułapce” nominowana do Książki Roku portalu Lubimy Czytać, i „Oszukana”. Najnowsza powieść - „Strach, który powraca” jest kontynuacją losów bohaterów debiutanckiej „Idealnej”.
Rozmowę z autorką poprowadził Marcin Dybuk, a Michała Larka w krzyżowy ogień pytań wzięła Iwona Demska.
- Lubię krótkie strzały, tak jak moje książki - są nie za długie. Nie chce mi się pisać długich książek - mówi autor, który wychował się na Bahdaju, lubi wracać do powieści Johna le Carré'go, najbardziej ceni pisarza Georges'a Simenona, a jego ulubioną postacią literacką jest Herkules Poirot.
Michał Larek (ur. 1978) to pisarz i autor podcastu “Zabójcze opowieści”. Pracował w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu (Zakład Literatury i Kultury Nowoczesnej), gdzie wykładał poetykę. Interesował się i badał techniki przyciągania uwagi odbiorcy, prowadził też warsztaty ze storytellingu. Jest autorem serii kryminalnej “Dekada” oraz współautorem, wraz z Waldemarem Ciszakiem, “Martwych ciał” i “Mężczyzny w białych butach”.