- Obiecałem rok temu dwie rzeczy - mówił dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Paweł Braun podczas otwarcia Afery Kryminalnej 2017 w czwartek, 19 października, w Filii nr 26 na gdańskiej Żabiance. - Pierwszą było to, że będziemy się rozwijać. Drugą, że wydamy książkę, a tę, dzięki wydawnictwu Oficynka, udało się wydać.
Spektakularny rozwój
Braun przypomniał, że 10 lat temu odbyło się pierwsze spotkanie Oliwskiego Klubu Kryminału, który wspólnie z WiMBP zaczął organizować Aferę Kryminalną. To właśnie dlatego przez ostatnie 10 lat wydarzenia w ramach festiwalu odbywały się przede wszystkim w Bibliotece Oliwskiej. Ta, niestety nadal jest w remoncie, który rozpoczął się latem tego roku, w związku z tym organizatorzy zmuszeni byli przenieść inaugurację festiwalu do innej swojej filii - na Żabiankę.
Jednak nie tylko tam przez trzy dni - od czwartku do soboty (19-21 października) - odbywać się będą spotkania i warsztaty z pisarzami, cenionymi autorami kryminałów i specjalistami. Ba, tegoroczna edycja Afery Kryminalnej, podobnie jak w ubiegłym roku wykracza poza Gdańsk, po raz pierwszy jednak odbywa się jednocześnie w aż siedmiu gminach. Do miast biorących udział w poprzedniej edycji: Gdańska, Gdyni, Rumii i Wejherowa, dołączyły kolejne: Sopot, Łęczyce i Gościcino.
- To nasz pomysł na to, w jakim kierunku powinniśmy Aferę Kryminalną zakreślać coraz szerszym łukiem, w całym województwie pomorskim, opowiadając nie tylko o tym, co jest ważne w Gdańsku, ale i dookoła. Mam nadzieję, że z czasem uda nam się przejąć cały kraj - dodaje dyrektor trochę żartem, a trochę serio.
Gwiazdy przyjeżdżają do Gdańska
Zasięg terytorialny to nie jedyna nowość wprowadzona do formuły festiwalu. Kolejną dużą innowacją jest wprowadzenie do programu spotkań zagranicznych autorów.
- Przyzwyczailiśmy Państwa do tego, że co roku do Gdańska przyjeżdżają najlepsi polscy autorzy kryminałów. Przyzwyczailiśmy do tego też autorów kryminałów, którzy co roku do nas wracają i z roku na rok, mam nadzieję, bawią się coraz lepiej. Ten rok jest wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy pojawią się zagraniczne gwiazdy. Ten projekt będziemy rozwijać - podkreśla Paweł Braun.
Jeśli chodzi o jedno z najsłynniejszych nazwisk w świecie literatury kryminalnej, amerykańskiego pisarza Harlana Cobena, to na razie organizatorzy przyznają, że nie wiedzą, czy zaproszenie go do Gdańska, o co często proszą fani Afery Kryminalnej, będzie możliwe. Dyrektor już teraz potwierdza jednak uczestnictwo innej znanej postaci, która weźmie udział w przyszłorocznej edycji: do Gdańska przyjedzie Tess Gerritsen, amerykańska autorka bestsellerowych thrillerów.
Kryminały z Trójmiastem w tle
Podczas otwarcia festiwalu odbyła się prezentacja antologii opowiadań „Lukrecja z Kamiennej Grobli”, wydanej przez gdańskie wydawnictwo Oficynka. Znalazło się w nim 10 najlepszych opowiadań z Trójmiastem w tle nadesłanych na konkurs ogłoszony podczas poprzedniej edycji Afery Kryminalnej. Prace wybierało jury, w którym zasiadły: Bożena Orczykowska, Natalia Gromow i Jolanta Świetlikowska. Najlepsze opowiadanie - „Falstart” Bronisława Jakubowskiego otrzymało nagrodę „Kota kryminalnego”.
Festiwal organizowany jest przez gdańskie wydawnictwo Oficynka i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Trwa od 19 do 21 października 2017 r. Program TUTAJ.