• Start
  • Wiadomości
  • To nie jest zamknięta historia. Gdańsk oddał cześć ofiarom zbrodni katyńskiej

To nie jest zamknięta historia. Gdańsk oddał cześć ofiarom zbrodni katyńskiej

W piątek, 13 kwietnia. o godzinie 11:00 u stóp pomnika Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku odbyły się uroczystości z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 78. rocznicy II masowej zsyłki Polaków na Sybir.
13.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Cmentarz Łostowicki, pomnik Golgoty Wschodu. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 78. Rocznicy II masowej zsyłki Polaków na Sybir.

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony w 2007 roku i przypada na każdy 13 kwietnia. W tym roku u stóp Piety Katyńskiej byli m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Olszek, Prezes Zarządu Stowarzyszenia "Rodzina Katyńska" w Gdańsku Hanna Śliwa – Wielesiuk i wielu innych gości.

Nz. Hanna Śliwa-Wielesiuk, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Gdańsku.

Modlitwę w intencji pomordowanych polskich oficerów odmówił ks. kmdr por. Ryszard Preuss - kapelan "Rodziny Katyńskiej" w Gdańsku. Aktorka Krystyna Łubieńska odczytała wiersz Mariana Hemara “Katyń”. 

Zbrodnia katyńska miała miejsce podczas II wojny światowej wiosną 1940 r. Sowiecka policja polityczna NKWD - wykonując uchwałę partii komunistycznej z 5 marca 1940 r., – wymordowała ok. 21,8 tys. obywateli polskich. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. 

W uroczystości wzięły udział władze Miasta, członkowie Rodziny Katyńskiej i młodzież

Prezydent Gdańska Adamowicz powiedział w swoim przemówieniu: - Spotykamy się, żeby zaświadczyć, że pamiętamy i żeby tę pamięć przekazywać młodym, którzy przejmą po nas miasto i kraj. Przekazujemy nie tylko depozyt pamięci o fizycznej zagładzie naszych oficerów w Katyniu i innych miejscach na terenie ZSRR. Ówczesny Związek Radziecki był jednym wielkim więzieniem narodów. Zbrodniarze dochodzą do władzy, bo większość jest bierna, obojętna, i nie ma odwagi cywilnej. Obojętność toruje drogę do władzy dyktaturom i dyktaturkom, które nie znoszą inności i wolności. Katyń to niewyczerpana skarbnica nauki dla wszystkich pokoleń. Jestem przekonany, że w 2050 roku nasze wnuki i prawnuki też będą tu przychodzić, aby czerpać lekcję z Katynia. To nie jest zamknięta historia.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Podczas uroczystości odbył się też apel poległych. A na konic uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem „Golgoty Wschodu”. 

Msza święta w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Ofiar II masowej zsyłki Polaków na Sybir, a także zmarłych członków Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków zostanie odprawiona w niedzielę 15 kwietnia 2018 r. o godz. 12:00 w Bazylice Mariackiej przy ul. Podkramarskiej 5 w Gdańsku.

Przeczytaj też:

Katyń... ocalić od zapomnienia

 

TV

Seniorom - Wesołego Alleluja!