Gdański biznes podpisał Deklarację Równego Traktowania

Pierwszych 30 gdańskich firm podpisało Deklarację Równego Traktowania. To przedsiębiorstwa, które identyfikują się z wartościami kampanii Gdańsk Miastem Równości i wprowadzają dobre praktyki niedyskryminowania ze względu na wiek, płeć, orientację psychoseksualną, niepełnosprawność, przynależność religijną czy pochodzenie.
18.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać kobietę przemawiającą do mikrofonu podczas wydarzenia organizowanego przez UP Foundation. Stoi ona obok dużego banera z logo fundacji, na którym widnieją kolorowe strzałki skierowane ku górze oraz nazwa organizacji. W tle widać również tablicę z tekstem oraz różowy sześcian z napisem Gdańsk Miastem Równości , co sugeruje tematykę równości i inkluzywności. Na pierwszym planie widać plecy kilku osób z publiczności, które słuchają prelegentki. Jedna z osób ma na sobie kolorową czapkę, a inna spięte włosy. Przestrzeń jest nowoczesna i jasna, z dużymi oknami, które wpuszczają naturalne światło. Całość tworzy atmosferę profesjonalnego, otwartego i społecznie zaangażowanego wydarzenia.
Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku
mat. Up Foundation

Na czym polegał pilotażowy program?

Podpisy pod Deklaracją Równego Traktowania przedstawiciele 30 spółek złożyli w poniedziałek, 16 grudnia w Inkubatorze Starter. 

Parafowanie dokumentu stanowiło jednocześnie podsumowanie pilotażowego programu Gdańsk Miastem Równości w Biznesie, który zorganizowała dla zainteresowanych przedsiębiorców gdańska Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation

- Otwartość jest wpisana w gdańskie DNA i oddaje charakter miasta - powiedziała Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Gdański Program Mieszkalnictwa Społecznego. Wiecha przy ul. Kolorowej 18 zawieszona

Pilotażowy program Gdańsk Miastem Równości w Biznesie trwał pół roku. W przedsięwzięcie zaangażowało się 30 podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W tym czasie odbyły się 4 spotkania sieciujące, 6 spotkań zespołu eksperckiego, 2 wydarzenia (otwierające i zamykające program) oraz 8 szkoleń dla kadry MŚP. Powstało też 8 materiałów edukacyjnych i platforma e-learningowa dla zespołów MŚP.

Na zdjęciu widać kobietę w zielonej marynarce i białym golfie, która podpisuje deklarację umieszczoną na dużej planszy. Deklaracja dotyczy równego traktowania oraz przeciwdziałania dyskryminacji, o czym świadczy widoczny tekst oraz logo Gdańsk Miastem Równości . Kobieta trzyma niebieski marker i składa swój podpis obok innych widocznych już podpisów. W tle widać dwie osoby – mężczyznę w garniturze oraz inną postać, prawdopodobnie uczestników wydarzenia. Na drugim planie znajduje się również różowy sześcian z napisem  Gdańsk Miastem Równości , który stanowi element dekoracyjny wydarzenia. Całość odbywa się w nowoczesnym wnętrzu z dużymi lustrami i jasnym oświetleniem. Zdjęcie podkreśla zaangażowanie w promowanie idei równości i szacunku dla różnorodności.
Czas na złożenie podpisu pod Deklaracją Równego Traktowania
mat. Up Foundation

- Warto kontynuować rozpoczętą pracę, szczególnie, że są już narzędzia - w tym ścieżka dla firmy, która chce przystąpić do programu, deklaracja, narzędzia autodiagnostyczne, baza podmiotów, platforma edukacyjna oraz materiały komunikacyjne - wyjaśniła Natalia Siuda-Piotrowska, prezeska Up Foundation.

PKM Południe. Umowa na projekt aglomeracyjnego odcinka ze Śródmieścia do Kowal

Podczas konferencji podsumowującej pilotażowy program osoby z różnych branż dzieliły się swoim doświadczeniem podczas dyskusji pt. „Czy DEI (różnorodność, równość i inkluzywność) może być drogowskazem w działaniach gdańskich firm?".

Wśród uczestników debaty byli m.in. Małgorzata Wokacz-Zaborowska - dyrektorka Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Łukasz Murawski - ekspert ds. marki, Aleksandra Wiśniewska z Fundacji im. Leny Grochowskiej i Kawiarni toMy oraz Sylwia Bruna z kawiarni Kompozyt.

Na zdjęciu widzimy kobietę prowadzącą prezentację w ramach programu partnerskiego „Gdańsk Miastem Równości”. Stoi ona przed dużym ekranem wyświetlającym logo projektu oraz hasła związane z partnerstwem. W tle znajdują się kolorowe, geometryczne kostki stanowiące element dekoracyjny oraz duże okna, które wpuszczają naturalne światło do nowoczesnej sali. Na pierwszym planie widoczne są plecy kilku uczestników wydarzenia, siedzących na krzesłach i słuchających prelegentki. Widać, że spotkanie ma charakter formalny, ale jednocześnie otwarty i przyjazny. Główny nacisk położony jest na promowanie równości i różnorodności w społeczności Gdańska, co podkreśla zarówno tytuł programu, jak i kolorowe symbole na banerze. Całość tworzy profesjonalną, zaangażowaną atmosferę.
Ideę równego traktowania objaśnia Natalia Siuda-Piotrowska, prezeska Up Foundation
mat. Up Foundation

Czym jest Karta Komunikacji?

Podczas spotkania zaprezentowano Kartę Komunikacji - to praktyczne narzędzie ułatwiające kontakt z osobami z różnorodnymi potrzebami. Pierwotnie, opracowana była metoda wspomagająca komunikację z osobami niesłyszącymi, ale jej zastosowanie sięga daleko poza tę grupę.

- Z karty korzystać mogą też cudzoziemcy, którzy nie posługują się żadnym znanym nam językiem, osoby korzystające z komunikatów w języku prostym, osoby z dysfunkcją mowy, a także dzieci, które dopiero uczą się komunikować - mówiła Anna Puszkiewicz z Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Kartę Komunikacji można bezpłatnie pobrać ze strony Visit Gdansk.

Gdańskie Nagrody Społeczne. Zadecyduj, do kogo mają trafić - głosowanie do 19 stycznia

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation, która ma 13-letnie doświadczenie w budowaniu relacji między środowiskami samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych. Projekt dofinansowano ze środków miasta Gdańska. Partnerem wydarzenia był Inkubator Starter.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka