Na czym polegał pilotażowy program?
Podpisy pod Deklaracją Równego Traktowania przedstawiciele 30 spółek złożyli w poniedziałek, 16 grudnia w Inkubatorze Starter.
Parafowanie dokumentu stanowiło jednocześnie podsumowanie pilotażowego programu Gdańsk Miastem Równości w Biznesie, który zorganizowała dla zainteresowanych przedsiębiorców gdańska Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation.
- Otwartość jest wpisana w gdańskie DNA i oddaje charakter miasta - powiedziała Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Gdański Program Mieszkalnictwa Społecznego. Wiecha przy ul. Kolorowej 18 zawieszona
Pilotażowy program Gdańsk Miastem Równości w Biznesie trwał pół roku. W przedsięwzięcie zaangażowało się 30 podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W tym czasie odbyły się 4 spotkania sieciujące, 6 spotkań zespołu eksperckiego, 2 wydarzenia (otwierające i zamykające program) oraz 8 szkoleń dla kadry MŚP. Powstało też 8 materiałów edukacyjnych i platforma e-learningowa dla zespołów MŚP.
- Warto kontynuować rozpoczętą pracę, szczególnie, że są już narzędzia - w tym ścieżka dla firmy, która chce przystąpić do programu, deklaracja, narzędzia autodiagnostyczne, baza podmiotów, platforma edukacyjna oraz materiały komunikacyjne - wyjaśniła Natalia Siuda-Piotrowska, prezeska Up Foundation.
PKM Południe. Umowa na projekt aglomeracyjnego odcinka ze Śródmieścia do Kowal
Podczas konferencji podsumowującej pilotażowy program osoby z różnych branż dzieliły się swoim doświadczeniem podczas dyskusji pt. „Czy DEI (różnorodność, równość i inkluzywność) może być drogowskazem w działaniach gdańskich firm?".
Wśród uczestników debaty byli m.in. Małgorzata Wokacz-Zaborowska - dyrektorka Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Łukasz Murawski - ekspert ds. marki, Aleksandra Wiśniewska z Fundacji im. Leny Grochowskiej i Kawiarni toMy oraz Sylwia Bruna z kawiarni Kompozyt.
Czym jest Karta Komunikacji?
Podczas spotkania zaprezentowano Kartę Komunikacji - to praktyczne narzędzie ułatwiające kontakt z osobami z różnorodnymi potrzebami. Pierwotnie, opracowana była metoda wspomagająca komunikację z osobami niesłyszącymi, ale jej zastosowanie sięga daleko poza tę grupę.
- Z karty korzystać mogą też cudzoziemcy, którzy nie posługują się żadnym znanym nam językiem, osoby korzystające z komunikatów w języku prostym, osoby z dysfunkcją mowy, a także dzieci, które dopiero uczą się komunikować - mówiła Anna Puszkiewicz z Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
Kartę Komunikacji można bezpłatnie pobrać ze strony Visit Gdansk.
Gdańskie Nagrody Społeczne. Zadecyduj, do kogo mają trafić - głosowanie do 19 stycznia
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation, która ma 13-letnie doświadczenie w budowaniu relacji między środowiskami samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych. Projekt dofinansowano ze środków miasta Gdańska. Partnerem wydarzenia był Inkubator Starter.