Trwa sezon alternatywnych spacerów miastoznawczych, 9 tras do wyboru

Jaki jest Gdańsk oglądany z dala od turystycznych ścieżek? Jakie opowieści i sekrety umykają autorom ogólnodostępnych przewodników? Tego dowiedzieć się można podczas alternatywnych spacerów miastoznawczych organizowanych co lato przez Instytut Kultury Miejskiej. Każdego dnia od 1 lipca do 1 września zapraszamy na oprowadzania z lokalnymi przewodnikami oraz spacery trasą Metropolitanki. Wydarzenia są biletowane.
13.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia grupę ludzi stojących na chodniku pomiędzy dwoma wysokimi blokami mieszkalnymi, oglądających duży mural na ścianie jednego z budynków. Mural przedstawia postać człowieka, a w tle widać otoczenie zielenią oraz balkonami pełnymi roślinności.
Zaspa to nie tylko (choć oczywiście także!) szlak murali
Fot. Bartosz Bańka

“Małe historie nie naszych przodków”. Ten blog o mieszkańcach Oliwy musisz znać

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

To inicjatywa zrzeszająca mieszkańców Gdańska, którzy z pasją, wiedzą i zaangażowaniem oprowadzają po mniej znanych zakamarkach miasta.

Poszerzana od lat lista tras obejmuje obecnie osiem dzielnic / części miasta:

  • Oliwę,
  • Orunię,
  • Dolne Miasto,
  • Nowy Port,
  • Biskupią Górkę,
  • Wyspę Sobieszewską,
  • Zaspę
  • i Aniołki.

Każdy spacer realizowany jest według autorskiego scenariusza osoby oprowadzającej. W jego trakcie można posłuchać o okolicznej przyrodzie i architekturze, poznać historię dzielnicy, zajrzeć w jej sekretne miejsca zwykle znane tylko mieszkańcom.

Przewodnicy opowiadają o inspiracjach literackich czy artystycznych wątkach związanych z danym miejscem, a ich narracje okraszone są często osobistymi nutami.

Zdjęcie przedstawia grupę ludzi stojących nad brzegiem rzeki, prawdopodobnie obserwujących coś na wodzie lub na drugim brzegu. W tle widać przemysłowy krajobraz z dźwigami i budynkami oraz statek na wodzie.
Nowy Port ma bogatą, wartą poznania historię
Fot. Bartosz Bańka

Spacery umożliwiają poznawanie miasta od innej strony. Zdarza się, że historie opowiadane przez osobę oprowadzającą zaskakują najstarszych mieszkańców i mieszkanki danej dzielnicy. Turyści zaś doceniają „insajderską” wiedzę przewodników odkrywającą przed nimi klimat miejsca i pozwalającą głębiej wniknąć w specyfikę miasta.

Informacje o spacerach i osobach prowadzących na bieżąco uzupełniane będą na stronie IKM.

Osoby planujące samodzielnie ruszyć na spacer do jednej z dzielnic lub pragnące poszerzyć swoją wiedzę o Gdańsku zapraszamy do skorzystania z przewodników dostępnych na stronie IKM.

Zdjęcie przedstawia grupę ludzi stojących na nabrzeżu przemysłowym, z dużymi dźwigami portowymi w tle. Wszyscy zwróceni są w stronę wody, a w otoczeniu widać elementy infrastruktury portowej oraz drzewa, co tworzy mieszankę industrialnego i naturalnego krajobrazu.
Spacery szlakiem kobiet po Stoczni, czyli projekt Metropolitanka.
Fot. Bartosz Bańka

Metropolitanka zaprasza do stoczni

Metropolitanka zaprasza na tereny postoczniowe, gdzie odbywają się spacery śladami kobiet. W trakcie oprowadzania można dowiedzieć się, jaki wpływ Stocznia Gdańska wywarła na życie swoich pracowniczek, posłuchać historii o niepokornej suwnicowej, działaczkach Solidarności oraz o codzienności ludzi w czasie sierpniowego strajku 1980 roku.

Projekt przybliża miejsca i opowieści, które zabierają w emocjonalną podróż w czasie.

Metropolitanka to również okazja do poznania historii kobiet, których prekursorska działalność wpłynęła na różne dziedziny i obszary: sztukę, kulturę, naukę, życie społeczne. Opowieści o nich wybrzmią podczas spaceru po Starym i Głównym Mieście.

54 pomysły na krótkie wycieczki. Zwiedzaj Pomorze z mikroprzewodnikami, nie tylko w wakacje

Bilety na alternatywne spacery

Spacery są biletowane, a liczba miejsc w ramach każdego spaceru jest ograniczona. Bilety w cenie 10/8 zł (norm./ulg.) można kupić:

  • poprzez stronę 
  • stacjonarnie w Punkcie Informacji Kulturalnej IKM (Targ Rakowy 11) od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-20.00 oraz w niedziele w godz. 10.00-16.00.

Miejsce startu spaceru podane będzie na bilecie.

Harmonogram spacerów z lokalnymi przewodnikami i Metropolitanki: lipiec-sierpień 2024

PONIEDZIAŁKI | godz. 17.30: Aniołki, Biskupia Górka

WTORKI | godz. 17.30: Wyspa Sobieszewska, Dolne Miasto, Orunia, Zaspa

ŚRODY | godz. 17.30: Biskupia Górka, Oliwa; 18.00: Metropolitanka

CZWARTKI | godz. 17.30: Wyspa Sobieszewska, Dolne Miasto, Orunia, Zaspa

PIĄTKI | godz. 17.30: Aniołki, Oliwa

SOBOTY | godz. 10.30: Wyspa Sobieszewska; godz. 12.00: Orunia, Biskupia Górka, Zaspa, Nowy Port

NIEDZIELE | godz. 12.00: Aniołki, Oliwa, Dolne Miasto; godz. 16.00: Metropolitanka (sierpień); godz. 17.00: Metropolitanka (lipiec)



Regulamin spacerów dostępny na stronie www.ikm.gda.pl oraz w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej 

Partnerzy: Plama GAK, Stowarzyszenie Biskupia Górka, Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Od Wyzwolenia do Wolności, Stacja Orunia GAK, Fundacja Wspólnota Gdańska, Wyspa Skarbów GAK, Rada Dzielnicy Aniołki.

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas