54 pomysły na krótkie wycieczki. Zwiedzaj Pomorze z mikroprzewodnikami, nie tylko w wakacje

“Mikroprzewodniki na mikrowyprawy” to seria e-booków autorstwa czworga miłośników i znawców regionu pomorskiego. Autorzy serwują gotowe pomysły na całodzienne wyprawy i zapraszają do odkrywania zarówno miejsc ciekawych, ale mało znanych, jak i tych, których po prostu nie wypada znać. Wszystkie informacje sprawdzone w terenie!
12.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się grupa czterech osób stojących na zewnątrz, na tle zieleni i ceglanego muru. Wszystkie osoby są ubrane w koszulki i czapki z logo „DIPP.INFO Dwory i Pałace Polski” oraz „Tajemnice Pomorza”, sugerujące, że są związane z projektem dotyczącym zabytków i historii Pomorza. Grupa wygląda na zadowoloną i skupioną na swojej misji, a dwie osoby z przodu, robiące selfie, uśmiechają się do kamery.
Autorska drużyna, od dołu: Nina Herzberg - Zielezińska, Mirka Siergiei, Marcin Tymiński i Michał Piotrowski
Fot. Nina Herzberg-Zielezińska

O Pomorzu wiedzą dużo

“O Pomorzu wiemy dużo! Michał i Marcin to autorzy trzech przewodników po opuszczonych i zapomnianych miejscach na Pomorzu. Nina prowadzi największy w Polsce portal poświęcony dworom i pałacom. Mirka w nieoczywisty sposób odkrywa i promuje Kaszuby” - tak przedstawiają się autorzy “Mikroprzewodników na mikrowyprawy” we wstępie do swojej publikacji.

Zapomniane, opuszczone, zrujnowane - 100 tajemnic wartych odkrycia na Pomorzu

Trzy “mikrotomy” tej e-bookowej serii (objętością nie przekraczają 60 stron) to:

  • Kartuzy i okolice;
  • Wejherowo i okolice;
  • Bytów i okolice.

Poszczególne części kupić i pobrać można na stronie internetowej Dwory i pałace Polski. Cena każdej wynosi 15 zł.

Wiele osób, które interesuje się zwiedzaniem Pomorza i śledzi media społecznościowe, zna pewnie autorów publikacji. Mirka Siergiei jako Instakaszubka prezentuje swoje rodzinne strony. Michał Piotrowski i Marcin Tymiński prowadzą na YouTube kanał Tajemnice Pomorza, a Nina Herzberg - Zielezińska to promotorka imponującego dziedzictwa dworskiego województwa pomorskiego, a nawet całej dworskiej Polski, prowadzi wspomnianą już stronę o dworach i pałacach.

Zdjęcie przedstawia malowniczą wiejską scenerię z kilkoma drewnianymi chatami krytymi strzechą, położonymi wokół małego stawu. W tle rozciągają się zielone pola i gęsty las, a cała okolica jest ogrodzona drewnianym płotem, co nadaje miejscu sielankowego i spokojnego charakteru.
Wioska Gotów w Piasznie - do odwiedzenia zachęcają autorzy mikroprzewodnika po Bytowie i okolicach
Fot. Marcin Tymiński

Z czego składa się mikroprzewodnik?

Do “Mikroprzewodników” każdy z autorów wniósł to, co w jego działce najlepsze.

- Stworzyliśmy eklektyczne zestawy miejsc, balansując między atrakcjami komercyjnymi i rodzinnymi oraz zadbanymi pałacami i malowniczymi ruinami - tłumaczy Marcin Tymiński. - Proponujemy turystykę z lekkim odchyłem “do offu”, ale wciąż dla każdego. Trasy planowaliśmy tak, żeby można było odwiedzić wiele proponowanych miejsc z danego przewodnika w ciągu jednego dnia. Nie ganiamy ludzi po całym powiecie, tylko dajemy gotowy pomysł na dzień, w logicznym układzie.

Zdjęcie przedstawia stary cmentarz w lesie, otoczony drewnianym płotem. W centralnej części widać liczne żeliwne krzyże oraz nagrobki, które wydają się być pokryte mchem i ozdobione kwiatami. Tło stanowią wysokie drzewa bez liści, co sugeruje, że zdjęcie zostało zrobione w chłodniejszej porze roku. Atmosfera miejsca jest spokojna i pełna nostalgii, co potęguje otoczenie cmentarza naturalnym lasem.
Cmentarz ewangelicki leśników w Pysznie
Fot. Marcin Tymiński

Patrząc na pierwszy z brzegu “mikroprzewodnik” - na bytowski, znajdziemy w nim zarówno gotycki zamek w Bytowie, jak i ruiny zabytkowej gorzelni w Wieszynie, elegancki pałac w Raduszu, cmentarz leśników w Pysznie, a nawet wioskę Gotów - w Piasznie. Atrakcje opatrzone są zwartymi opisami, są też dodatkowe ciekawostki i wskazówki. Przewodniki zawierają mapy z zaznaczonymi wszystkimi atrakcjami, ich adresy, a często nawet numery kontaktowe oraz współrzędne GPS.

Zdjęcie przedstawia wnętrze zrujnowanego budynku z dużym, starym piecem przemysłowym, którego metalowe drzwi są mocno zardzewiałe. Ściany są popękane i częściowo zniszczone, z widocznymi cegłami i kamieniami, a sufit jest częściowo zawalony, co nadaje miejscu atmosferę opuszczenia i upływu czasu.
Ruiny zabytkowej gorzelni w Wieszynie
Fot. Marcin Tymiński

Czy pasjonaci Pomorza opiszą w ten sposób cały region? 

 - Zrobimy, ile się da. Teraz pracujemy nad częścią o Półwyspie Helskim i okolicach - zdradza Marcin Tymiński, zaznaczając, że przewodnikowa ekipa stara się objeżdżać razem wszystkie atrakcje, by sprawdzić w terenie, czy wciąż są dostępne i na jakich zasadach. W mikroprzewodnikach zamieszczono też aktualne zdjęcia.

Na zdjęciu widzimy elegancki pałac w klasycystycznym stylu, z białą elewacją i kolumnowym portykiem. Przed budynkiem znajduje się posąg kobiety, ukryty częściowo wśród drzew, co nadaje scenie romantycznego i nieco tajemniczego charakteru.
Pałac w Raduszu
Fot. Marcin Tymiński

TV

XI Grand Prix Fitness Aleksandry Kobielak