Zwiedzaj Gdańsk bez przewodnika w ręku, ale z... ciekawymi podcastami historycznymi

Zajrzeliśmy do popularnego serwisu internetowego Spotify, który zawiera nieskończoną liczbę bezpłatnych podcastów. Przedstawiamy wybór nagrań związanych z Gdańskiem, przygotowanych przez gdańskie instytucje i pasjonatów historii, które służyć mogą jako inspiracja do odkrywania miasta - także (a może przede wszystkim?) jego mieszkańcom.
15.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dronowa panorama Głównego Miasta w Gdańsku
Dronowa panorama Głównego Miasta w Gdańsku
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Audiobooki Visit Gdańsk - czyta Krystyna Czubówna

Gdańska Organizacja Turystyczna na swoim kanale proponuje zanurzenie się w świecie gdańskich legend “na nowo opowiedzianych”. Sprawdź, czy znasz wszystkie tu przedstawione, a jest ich 11. Opracowanie i czytanie - Katarzyna Czaykowska i Dominika Ikonnikow, przewodniczki GOT.

Druga propozycja to zbiór 20 ciekawostek (króciutkich, każde nagranie trwa ok. 3 minuty) związanych ze Szlakiem Gotyku Ceglanego w Gdańsku. Szlak ów ma wymiar europejski i rozciąga się od Danii przez Niemcy po Polskę. Gdańsk może poszczycić się wieloma fascynującymi zabytkami architektury gotyckiej. Teksty przygotowała Katarzyna Czaykowska. Czyta Krystyna Czubówna.

Imbryk, smok, słoń, budzik - spójrz na rynny w Śródmieściu, zobaczysz niezwykłe detale

Zegar słoneczny na ceglanej fasadzie Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
Zegar słoneczny na ceglanej fasadzie Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Historia dla każdego i Makabreski

“Historia dla każdego” to ambitny projekt podcastowy, który, jak mówi jego autor, gdański historyk i przewodnik Michał Ślubowski - rozpisany jest na lata. Założeniem twórcy jest ukazanie ponad tysiącletniej historii Gdańska (od prehistorii po współczesność) przez pryzmat mieszkających tu na przestrzeni wieków ludzi i emocji, które nimi kierowały. Póki co Michał Ślubowski opublikował pięć odcinków, docierając do roku 997 i Wojciecha Sławnikowica, przyszłego świętego…

Góra Gradowa, obecnie siedziba Hevelianum, to bohaterka jednego z odcinków podcastu Michała Ślubowskiego Historia Gdańska dla każdego  opowiadającego o początkach Gdańska
Góra Gradowa, obecnie siedziba Hevelianum, to bohaterka jednego z odcinków podcastu Michała Ślubowskiego "Historia Gdańska dla każdego" opowiadającego o początkach Gdańska
Fot. Hevelianum

Serię 14 opowieści pod tytułem “Makabreski” Michał Ślubowski przygotował wraz z żoną - Alicją. Jest to podcast z opowieściami na pograniczu historii i fantazji, często mrożącymi krew w żyłach.

“Makabreski” państwa Ślubowskich. Jeśli lubisz historię Gdańska z dreszczykiem - posłuchaj

Stocznia Cesarska - fragment dawnej Stoczni Gdańskiej
Stocznia Cesarska - fragment dawnej Stoczni Gdańskiej
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Zrozumieć Sierpień i stocznię od ECS

Podcast “Zrozumieć Sierpień” jest częścią projektu Europejskiego Centrum Solidarności o tym samym tytule. Jeśli interesujesz się miastem, stocznią, historią industrialnych terenów; czy też żyjesz lub pracujesz na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, ten podcast jest dla Ciebie - zapewniają autorzy, czyli zespół ECS: Sylwia Bruna, Aneta Lehmann, Bartosz Rief, Katarzyna Skrzypiec oraz Andrzej Trzeciak. Przygotowano siedem odcinków.

Smacznie, historycznie i malarsko - niezwykła książka kucharska “Smaki Gdańska”

Ołtarz główny w Centrum Świętego Jana Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Odsłonięty po remoncie, w 2019 roku
Ołtarz główny w Centrum Świętego Jana Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Odsłonięty po remoncie, w 2019 roku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Czytanie Pomorza i Jan - od NCK

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na swoim kanale do zwiedzania regionu szlakiem literatury pomorskiej. W roli kompasu występują teksty, a marszrutę wycieczki wyznacza zaproszony do współpracy pisarz. Pokłosiem kilkudziesięciu dotychczasowych podróży jest seria książek „Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie”.

Audioprzewodnik to kolejny format literackiego odkrywania Pomorza i Gdańska - póki co w serii są cztery odcinki, w tym np. podróż po Trójmieście z antropolożką kultury i pisarką Olgą Dreną po materialnych pamiątkach po PRL i latach 90-tych: śladem rocka, kontrkukultury, luksusu i tajemnic…

„Czego nie wiecie o Janie?” to 6- odcinkowy cykl, w którym Iwona Berent z NCK opowiada o kulisach zakończonej w 2020 roku odbudowy kościoła św. Jana. Rozmówczyni dziennikarki Marzeny Bakowskiej od 2006 roku kierowała odbudową Jana i dzieli się ze słuchaczami związanymi z nią ciekawostkami i historiami.

Jak w 1612 roku. Odsłonięto ołtarz w kościele św. Jana

Złota Kamienica z białą fasadą przy Długim Targu w Gdańsku. Jakie tajemnice i skarby kryje jej fasada? Dowiesz się dzięki podcastowi filozoficznemu, który przygotował Paweł Paniec
Złota Kamienica z białą fasadą przy Długim Targu w Gdańsku. Jakie tajemnice i skarby kryje jej fasada? Dowiesz się dzięki podcastowi filozoficznemu, który przygotował Paweł Paniec
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Patrzę i myślę - filozof w poszukiwaniu skarbu

Kanał na Spotify “Patrzę i myślę” założył Paweł Paniec, gdański filozof. Póki co zaprasza słuchaczy do poznania 22-odcinkowej serii “Całe złoto Johanna Speimanna” poświęconej gdańskiej Złotej Kamienicy i jej fundatorowi, XVII-wiecznemu burmistrzowi Johannowi Speimannowi. Jak mówi Paweł Paniec (w charakterystyczny dla siebie sposób)

“Jego zasługi (Speimanna - red.) na kartach dziejów Gdańska spisane są wyblakłym atramentem, czas je przypomnieć”. Podobnie jest z teoretycznie znaną każdemu gdańszczaninowi Złotą Kamienicą przy Długim Targu 41 - niewiele o niej wiemy, tymczasem jej fasada w zamyśle fundatora jest nośnikiem konkretnych treści adresowanych do każdego, kto jest w stanie je odczytać. Paweł Paniec jest przewodnikiem w odczytywaniu symboliki tejże fasady.

Na blogu Patrzę i myślę autor podcastu umieścił zdjęcia ukazujące omawiane przez siebie w kolejnych epizodach fragmenty fasady Złotej Kamienicy.  

“Nec temere, nec timide” i 8 cnót ze Złotej Bramy - filozoficzne wykłady o gdańskich wartościach

Park Jaśkowej Doliny - droga to Teatru Leśnego
Park Jaśkowej Doliny - droga to Teatru Leśnego
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Sen Nocy Leśnej o Parku Jaśkowej Doliny

Na sześcioodcinkową serię spacerów po zabytkowym wrzeszczańskim parku zaprasza Fundacja Palma w ramach projektu Instytut Langfuhr, w którym od kilku lat i w różnej formie popularyzuje historię Wrzeszcza. Jedną z nich są Noce Wrzeszcza, a podcast Sen Nocy Leśnej to dziecko IV edycji tego wydarzenia.

“Zielone płuca Wrzeszcza, miejsce kilkudziesięciu wzgórz, plac zabaw i uciech od kilkuset lat, świadek wizyt rodziny królewskiej, spektakli, koncertów i przejazdów na sankach. Wielu chodzi tam na spacer, wielu nie ma pojęcia o jego historii” - czytamy o Parku Jaśkowej Doliny w opisie serii kilkunastominutowych nagrań.

"Marzę, żeby jeszcze coś fajnego zrobić" - opowieści o rzemieślnikach z Wrzeszcza na stronie Instytutu Langfuhr

Żeby skorzystać z powyższych podcastów wystarczy ściągnąć bezpłatną aplikację Spotify i zarejestrować się. 

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych