• Start
  • Wiadomości
  • „Żurawie”. Nowa płyta Pawła Zagańczyka z kompozycjami gdańskich twórców

„Żurawie”. Nowa płyta Pawła Zagańczyka z kompozycjami gdańskich twórców

„Żurawie” to nawiązująca do stoczniowych dźwigów, które są architektoniczną wizytówką Gdańska, płyta Pawła Zagańczyka – koncertującego w Polsce i za granicą trójmiejskiego akordeonisty, wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku. Znalazły się na niej kompozycje gdańskich twórców współczesnych. Płyta dostępna jest już w serwisach streamingowych.
22.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy album muzyczny autorstwa Pawła Zagańczyka zatytułowany Żurawie,  umieszczony na tle portu z widocznymi żurawiami przemysłowymi oraz wodą. Okładka albumu przedstawia sylwetki żurawi o zmierzchu
„Żurawie” Pawła Zagańczyka to bardzo gdańska płyta, o czym świadczy już okładka... Autorem zdjęcia jest znany fotoreporter, miłośnik Gdańska, śp. Maciej Kosycarz
fot. Ewa Nizielska

Gdańska muzyka klasyczna górą! Ta płyta święci triumfy za granicą

Tytuł piątej, najnowszej płyty niezwykle cenionego trójmiejskiego akordeonisty, pedagoga, aranżera i kompozytora Pawła Zagańczyka nawiązuje do gdańskich dźwigów stoczniowych, które zdobią także okładkę wydawnictwa i sam krążek. Autorem zdjęcia jest śp. Maciej Kosycarz - fotoreporter związany z Gdańskiem i Pomorzem, autor m.in. serii albumów dokumentujących życie Gdańska. 

Na pełnowymiarowym albumie „Żurawie” znalazło się 20 pozycji, które cechuje stylistyczna różnorodność – charakterystyczna dla Zagańczyka, który przez lata swojej artystycznej działalności dał się poznać jako wszechstronny wykonawca. Na płytę przygotował kompozycje gdańskich twórców: Krzysztofa Olczaka, Eugeniusza Głowskiego i Kamila Cieślika, oraz autorskie. Większość z nich powstała w XXI wieku, wyjątek stanowi Sonatina Eugeniusza Głowskiego z 1968 roku. Uzupełnieniem jest bonus w postaci aranżacji... słynnej Bogurodzicy.

Płyta nagrana została w Kościółku Polskim w Prabutach - gotyckiej świątyni wzniesionej w latach 1378-1402. Dostępna do posłuchania jest w serwisach streamingowych – m.in. Spotify i YouTube.

Od pomysłu w Hiszpanii do produkcji w Gdańsku. Animowany musical „Rock Bottom”

Na zdjęciu widzimy otwarte pudełko z płytą CD albumu Żurawie  autorstwa Pawła Zagańczyka. Po lewej stronie znajduje się okładka z informacjami o nagraniu, natomiast po prawej widoczna jest sama płyta z grafiką przedstawiającą żurawie portowe na tle wieczornego nieba
Płyta została nagrana w malowniczym kościele w niewielkiej miejscowości w województwie pomorskim
fot. Ewa Nizielska

Paweł Zagańczyk – mistrz akordeonu

Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie – występował na Litwie, Ukrainie, Słowacji, w Austrii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Szwecji, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Paweł Zagańczyk koncertuje też na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera. W kręgu jego zainteresowań jest muzyka improwizowana, nowe kompozycje czy eksperymenty ukazujące szerokie spektrum akordeonu.

Jako solista występował z wieloma orkiestrami pod batutą: Michała Nesterowicza, Maji Metelskiej, Jerzego Maksymiuka, Adama Klocka, Georgiosa Balatsinosa, Bohdana Jarmołowicza, Zygmunta Rycherta, Janusza Przybylskiego, Wojciecha Rajskiego, Tadeusza Dixy, Rafała Kłoczko, Szymona Morusa czy Ariela Ludwiczaka.

Na zdjęciu widzimy mężczyznę siedzącego na krześle, grającego na akordeonie. Ubrany jest w ciemne ubranie, nosi okulary i patrzy prosto w obiektyw
Paweł Zagańczyk jest cenionym i nagradzanym akordeonistą i organizatorem życia muzycznego. Znany jest z wielu projektów, m.in. zespołu Zagan Acoustic
mat. artysty

Repertuar Pawła Zagańczyka stanowią zamówione i prawykonane przez niego kompozycje. Dla Zagańczyka pisali m.in : Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Edward Sielicki, Mehmet Cän Ozer, Dariusz Mazurowski, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Stäbler, Marek Czerniewicz czy Maciej Zimka.

Działa na pograniczu różnych stylistyk i gatunków muzycznych. Współpracuje z muzykami jazzowymi (Adam Wendt, Krzesimir Dębski), zespołami wykonującymi muzykę współczesną, w tym elektroniczną. Jako założyciel kwartetu instrumentalnego Zagan Acoustic prezentuje kompozycje z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Jest także autorem muzyki do spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych.

Zdobył wiele branżowych nagród: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Pomorską Nadzieję Artystyczną przyznawaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrodę dla Twórców Kultury Burmistrza Miasta Pruszcz Gdański, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

„Żurawie” to kolejna płyta Pawła Zagańczyka, i czwarta oscylująca wokół brzmień awangardowych - po nagraniach skupionych wokół tradycji argentyńskiego Tanga (2014). Przed najnowszym wydawnictwem ukazały się, także poświęcone najnowszej muzyce, „Globulus” (2018), „Fall of Icarus” (2019) i „Impressions” (2022). Nagrał również wiele płyt kameralnych.

Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie kształci kolejne generacje młodych artystów.

Festiwal Mozartiana w Parku Oliwskim. Za nami inauguracja, zobacz zdjęcia!

TV

Rodzinny Dzień Lwa w gdańskim zoo