- Wyniki badań naukowych wskazują, że największa rezerwa w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych tkwi w codziennych zachowaniach ludzi - mówi Przemysław Komorowski, trener z Fundacji Prometheus prowadzący szkolenia. - Naprawdę warto gasić światło w pomieszczeniach, w których go nie potrzebujemy, wyłączać ładowarki, zakręcać krany. To niewielkie oszczędności, ale efekt skali sprawia, że dzięki nim nasz świat może wiele zyskać. My zresztą także, bo w portfelach zostanie nam trochę pieniędzy. Nie mówiąc już o lepszym samopoczuciu!
Warsztaty „Czyste powietrze nad Wisłą” są przeznaczone dla nauczycieli biologii i chemii ze szkół gimnazjalnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w zakresie ekologii i edukacji dzieci i młodzieży. W Gdańsku zostały zaplanowane na 16 i 26 kwietnia. Najważniejszym celem jest edukacja ekologiczna społeczeństwa, które będzie można uświadomić, jakie zmiany klimatyczne zachodzą na Ziemi, jaki wpływ na środowisko naturalne ma nasz konsumpcjonizm oraz jak można ograniczyć niekorzystne zmiany. Projekt „Czyste powietrze nad Wisłą” ma unaocznić, jak ważne dla dobra planety są nasze codzienne zachowania. Podczas trwających jeden dzień warsztatów uczestnicy zdobędą także wiedzę m.in. na temat narzędzi w prawie polskim i międzynarodowym do walki ze zmianami klimatu.
Zdobyte informacje będzie można wykorzystać w codziennej pracy z młodzieżą, kształtując postawy proekologiczne. Prowadzący warsztaty podpowiedzą także, jak zorganizować konkurs wśród uczniów, projekt lub akcję promującą ograniczanie emisji gazów cieplarnianych.
- To od młodych ludzi, ich postawy, zależy przyszłość Ziemi - podkreśla Przemysław Komorowski. - Każdy może zrobić coś dobrego, musi tylko wiedzieć, jakie działania mają sens.
Z całą pewnością skuteczne będzie korzystanie z lokalnych produktów, żeby ograniczyć ilość szkodliwych substancji wytwarzanych podczas długiego transportu, czy… rezygnacja z nowego smartfona, aby nie tworzyć kolejnego śladu węglowego. Czy gimnazjaliści dadzą się do tego przekonać?
W sprawie udziału w szkoleniach należy kontaktować się z Fundacją Prometheus:
- mailowo: szkolenia@foundationprometheus.org lub
- telefonicznie: 604994128.
Warsztaty są bezpłatne, dofinansował je Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Ślad węglowy produktu obejmuje emisje spowodowane wydobyciem surowców, z których został wytworzony, produkcją, użytkowaniem oraz składowaniem bądź recyklingiem po zużyciu. |