Zostań zawodowcem! Biznes stawia na gimnazjalistów

Przedsiębiorcy i gdańskie władze samorządowe przekonują, że najlepiej wybierać takie szkoły średnie, które dają absolwentom konkretny fach. W poniedziałek, 7 marca, rozpoczyna się Tydzień Zawodowca skierowany do gimnazjalistów.
07.03.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Młodzi, uśmiechnięci, znający swoją wartość na rynku pracy. Zdjęcie ze strony internetowej Pomorskich Szkół Rzemiosł w Gdańsku, które zachęca do podjęcia nauki zawodu.

- Chodzi o to, by gimnazjalista wiedział, co dzieje się w danej szkole, w danym zawodzie, jakie czynności są wykonywane, jakie zdobędzie umiejętności i czy będzie miał zatrudnienie. To główny cel - podkreśla Wojciech Szczepański, członek zarządu Pracodawców Pomorza.

Tydzień Zawodowca w Gdańsku organizowany jest po raz drugi. Uczniowie ostatnich klas szkół gimnazjalnych i ich rodzice powinni zwrócić uwagę szczególnie na piątek, 11 marca, i sobotę, 12 marca. Pierwszego z tych dni w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 odbędą się Targi Szkół Zawodowych i Pracodawców, gdzie swoją ofertę zaprezentują wszystkie gdańskie szkoły i współpracujące z nimi firmy. Natomiast sobota będzie stała pod znakiem dnia otwartego szkół zawodowych - będzie można je odwiedzać w godz. 10 -14.

- Gospodarka i rynek pracy mówią nam wyraźnie, że brakuje rzemieślników i fachowców w konkretnych zawodach - przekonuje Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie. - Szkoły zaczęły tworzyć klasy patronackie pod potrzeby konkretnych zakładów pracy. To taka miniaturowa wersja powrotu do koncepcji szkół przyzakładowych, które funkcjonowały w poprzednim systemie.

Siedziba Pomorskich Szkół Rzemiosł przy ul. Sobieskiego 90, która działa od blisko ośmiu lat i prowadzona jest przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw.


Zawody do wyboru

Gdańskie szkoły zawodowe są zasilane obecnie aż w 40 proc. uczniami spoza miasta, dlatego też i firmom i urzędnikom zależy, by jak najwięcej młodych gdańszczan zachęcić do kontynuowania edukacji w szkołach zawodowych.

Meblarz, mechatronik, mechanik i kierowca samochodowy, a nawet informatyk po technikum - ci fachowcy bez problemu znajdą dziś pracę w Gdańsku. Poszukuje ich wiele firm, podobnie zresztą jak montera instalacji sieci - czyli popularnego hydraulika - oraz montera izolacji przemysłowych. Przedsiębiorcy potrzebują wyspecjalizowanych pracowników niektórych branż do tego stopnia, że niektórzy są gotowi nawet otwierać centra kształcenia zawodowego z myślą o przyszłych kadrach. Niestety - brakuje chętnych.

Mało tego, gospodarka i rynek pracy są tak dynamiczne, że poszukiwani są specjaliści z nowymi umiejętnościami. Takie sygnały docierają zarówno do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, jak i do  Pracodawców Pomorza - największej i najstarszej organizacji biznesowej działającej na obszarze województwa pomorskiego. Także do nich kierowane są zapytania i prośby o uruchomienie nowych ośrodków kształcenia zawodowego. Przykłady? Od dwóch lat jest zapotrzebowanie na techników chłodnictwa i klimatyzacji, a ostatnio - techników automatyki przemysłowej, techników systemów multimedialnych, czyli szerokopasmowej telewizji, oraz operatorów maszyn do produkcji drzewnej.

Z inicjatywy gdańskich władz samorządowych wybierani są przedsiębiorcy szczególnie przyjaźni szkołom zawodowym. Nz. gala w 2015 r, podczas której nagrodzono statuetkami 7 firm.


Pracodawcy do szkół

Dotkliwy brak fachowców tzw. średniej klasy - absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i techników - odczuwa nie tylko Gdańsk, ale całe Pomorze, i tak samo Polska, To skutek panującej od lat "mody" na wyższe wykształcenie, konkurencyjności zarobków w krajach Unii Europejskiej, a także... zmian demograficznych.

Ze względu na niskie zainteresowanie młodzieży wykształceniem zawodowym podejmowane są działania, które mają zmienić pod tym względem nastawienie uczniów i ich rodziców. Mocnym argumentem jest na pewno to, że z konkretnym fachem w ręku łatwiej będzie znaleźć pracę.

Sami pracodawcy coraz częściej "wchodzą" do szkół i włączają się w proces kształcenia zawodowego: przekazują doposażenie i pomoce dydaktyczne, dzięki którym kształtowane są umiejętności praktyczne. Jest i tak, że prowadzą zajęcia dla uczniów jako specjaliści z rynku pracy. Nie posiadają co prawda przygotowania pedagogicznego (taką możliwość daje im obowiązująca ustawa), ale muszą posiadać wykształcenie wyższe i staż pracy.

Obecnie, na zawodowym poziomie nauczania w gdańskich szkołach uczy się 6,6 tys. osób. W roku szkolnym 2016/2017 na młodzież będzie czekało aż 2,6 tys. miejsc w szkołach zawodowych, oferujących edukację blisko 100 zawodów.

Rok temu - w ramach inauguracji Tygodnia Zawodowca - Grupa Lotos podpisała porozumienie o współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku.


Harmonogram Tygodnia Zawodowca w Gdańsku

7 - 8 marca - wizyty gimnazjalistów w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz w wybranych zakładach pracy

9 marca, o godz. 10 - w Zespole Szkół Morskich zostaną wręczone statuetki „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”

10 marca, w godz. 9.30 - 13 - w Zespole Szkół Łączności odbędzie się konferencja dla gimnazjalistów pod hasłem: „Technologie przyszłości w biznesie i edukacji”. Celem konferencji jest prezentacja nowych produktów procesów ich wytwarzania, które są dziełem polskich naukowców i inżynierów. W ramach konferencji odbędą się targi branżowe z udziałem takich firm jak Satel, Lotos, Sprint, Sevenet, Radmor, PG. Przedstawicieli tych firm będą uczestniczyć także w panelu dyskusyjny, podczas którego będą poruszane takie tematy jak: miejsce nowoczesnych technologii w edukacji i biznesie, rola symbiozy szkoła-biznes oraz wartość współpracy firm z Technikum Łączności. Konferencja dostępna będzie również on-line.

11 marca - w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 odbędą się Targi Szkół Zawodowych i Pracodawców, gdzie swoją ofertę pokażą wszystkie gdańskie szkoły i współpracujące z nimi firmy

12 marca, w godz. 10 - 14, szkoły zawodowe zapraszają na dzień otwarty. W Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku zaplanowano uroczyste otwarcie Ośrodka Szkolenia Kierowców.

- Tego dnia ogłoszona zostanie także współpraca z Pomorskim Stowarzyszeniem Przewoźników Drogowych przy wprowadzaniu do nauczania zawodu kierowca mechanik - informuje Iwona Orłowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku. - Na miejscu będzie można uzyskać informacje o zawodzie kierowca mechanik, możliwościach kształcenia oraz zatrudnienia, gdyż obecni będą pracodawcy, którzy wyrazili zainteresowanie absolwentami - dodaje.

Zawód ten został wprowadzony do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego na wniosek pracodawców, którzy zauważają znaczny deficyt kadr w branży transportowej.


Szkolnictwo zawodowe w regionie

Na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego znajduje się wyszukiwarka kursów i szkół zawodowych w województwie pomorskim. Można także zapoznać się z charakterystyką poszczególnych profesji od A do Z - od asystentki stomatologicznej po złotnika-jubilera. Opisany jest zakres przyszłych obowiązków, a także predyspozycje, jakie są pożądane w danej pracy. Szukaj na www.szkolnictwozawodowe.pomorskie.eu

 

Czytaj także:

Gdańsk inwestuje w szkolnictwo zawodowe

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów