Piękny i eksperymentalny. Zobacz najnowszy ogród deszczowy w Gdańsku

Najnowszy ogród deszczowy powstał na kampusie Politechniki Gdańskiej, a wykonali go pracownicy Gdańskich Wód. Realizacja ma charakter badawczy. Jeśli zastosowane w ogrodzie rozwiązania okażą się skuteczny w eliminacji zanieczyszczeń z deszczówki, będą one stosowane m. in. w naszym mieście i u innych partnerów międzynarodowego projektu NICE, w którym uczestniczy PG.
09.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ogród deszczowy z lotu ptaka
Ogród deszczowy na Politechnice Gdańskiej, październik 2023
Fot. Gdańskie Wody

Czytaj także: Wodny raport. W 2022 roku Gdańsk znów Liderem Rankingu Water City Index

Ogród deszczowy na Politechnice Gdańskiej

Ogród, który oddano z początkiem roku akademickiego na tyłach Budynku C Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej składa się z dwóch niecek retencyjnych, w których zasadzone ponad 1100 roślin hydrofitowych.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Ogród ma pojemność ponad 11 m sześc. Zagospodarowuje i oczyszcza wodę opadową, która naturalnie zbierała się na tym terenie przed inwestycją.

ZOBACZ FILM O OGRODZIE NA PG

Projekt NICE i żywe laboratoria miejskie

Obiekt ma charakter badawczy, powstał w ramach projektu NICE i ma swój kryptonim  - URL9 (Urban Real Lab nr 9, w wolnym tłumaczeniu miejskie żywe laboratorium). Inicjatywa badawcza to partnerstwo instytucji z kilkudziesięciu miast Europy, Ameryki Południowej, Afryki i Azji m.in. Kairu, Pereira (Kolumbia), Lyonu, Madrytu czy Turynu, w ramach którego tworzy się „żywe laboratoria", by sprawdzić które rozwiązania oparte na naturze są skuteczne w przeciwdziałaniu postępującym zmianom klimatu - w zależności od strefy klimatycznej.

W Gdańsku projekt realizowany jest na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Gdańskie Wody zaprojektowały i wybudowały ogród na zlecenie uczelni.

zdjęcie ogrodu z bliska
W ogrodzie deszczowym na Politechnice zasadzono 1100 roślin hydrofitowych
Fot. Gdańskie Wody

Czytaj także: Śródmieście. 14. ogród deszczowy gotowy. Zgromadzi ponad 140 metrów sześciennych wody

Adaptacja do zmian klimatu a ogród deszczowy

- Miasta dysponują terenami zieleni, które są jeszcze w niewystarczający sposób wykorzystywane w adaptacji do zmian klimatu. Odpowiednie projektowanie i zagospodarowanie tych terenów to szansa na większą odporność miast na różnego typu zagrożenia środowiskowe - tłumaczy Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowa Gdańskich Wód. - Angażujemy się więc w inicjatywy, które pomogą zwiększać funkcjonalność naszych obiektów i aktualizować wymagania jakie stawiamy inwestorom zewnętrznym. Projekt NICE jest dla nas bardzo atrakcyjny, ponieważ skupia się na badaniu zanieczyszczeń nowego typu. Wyniki badań zespołu naukowców z Politechniki Gdańskiej wskażą, z jakimi zanieczyszczeniami niesionymi przez deszcz mamy obecnie do czynienia i jak skutecznie je redukować. 

Jak podkreśla Agnieszka Kowalkiewicz, ogród wykonany dla PG był inny niż dotychczasowe realizacje Gdańskich Wód

- Skupiliśmy się przede wszystkim na tym, by wspólnie dobrać takie techniczne i nietechniczne rozwiązania, które skutecznie wyeliminują z wody zanieczyszczenia przebadane w ramach działań naukowców. Jeśli okażą się skuteczne, będziemy mogli wdrażać je w tkankę miejską i zaktualizować wymagania dla inwestorów zewnętrznych.

“Zielona retencja” - pierwsza taka konferencja dla specjalistów w Polsce trwa w Gdańsku

ogród z bliska
Ogród deszczowy na Politechnice Gdańskiej składa się z dwóch niecek. Zastosowano w nim takie techniczne i nietechniczne rozwiązania, które powinny skutecznie wyeliminować zanieczyszczenia z deszczówki
Fot. Gdańskie Wody

Ogrody deszczowe  

Ogrody deszczowe i niecki retencyjne w naszym mieście powstają nie tylko z inicjatywy miejskich podmiotów takich jak Gdańskie Wody czy Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Na każdym nowo wybudowanym, prywatnym osiedlu są już ogrody deszczowe, do których spływa woda z dachów, parkingów czy dróg wewnętrznych.

Takie obiekty powstają też z inicjatywy mieszkańców poprzez Budżet Obywatelski albo z dofinansowaniem do zakładania ogrodów retencyjnych na własnych działkach.

- Odkąd kilka lat temu wprowadziliśmy wymóg dla inwestorów obligujący ich do zagospodarowania opadu na miejscu, w zieleni, w Gdańsku zaprojektowano zieloną retencję, która jest w stanie zgromadzić blisko 180 tysięcy m sześc. wody - podkreśla rzeczniczka Gdańskich Wód. - Tyle mieści się w trzech dużych zbiornikach retencyjnych. Teraz skupiamy się na tym, by zwiększyć skuteczność zielonej retencji w podczyszczaniu deszczówki, czemu służy właśnie projekt na Politechnice Gdańskiej.


Projekt NICE - Innovative and Enhanced Nature-Based Solutions for Sustainable Urban Water Cycle realizowany jest na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, finansowany w ramach programu HORYZONT 2020.

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Medale za miłość