• Start
  • Wiadomości
  • Zobacz, jak media relacjonują uroczystości związane z rocznicą śmierci prezydenta

Zobacz, jak media relacjonują uroczystości związane z rocznicą śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Wywiady, fotoreportaże, materiały z obchodów - dzisiaj, 14 stycznia 2020 roku, w pierwszą rocznicę śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w mediach - nie tylko lokalnych - ukazują się materiały dotyczące osoby prezydenta, ubiegłorocznych wydarzeń i wczorajszych uroczystości upamiętniających tamten trudny czas. Poniżej cytujemy niektóre z nich.
15.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kadr z filmu "Światełka dla prezydenta Pawła Adamowicza", który znajdziemy na portalu trojmiasto.pl
Kadr z filmu "Światełka dla prezydenta Pawła Adamowicza", który znajdziemy na portalu trojmiasto.pl
Źródło: trojmiasto.pl

 

Portal trojmiasto.pl

Ta publikacja zasługuje na szczególną uwagę, m.in. ze względu na towarzyszący jej film, zrobiony przy pomocy drona. Zarejestrowany z lotu ptaka widok wyposażonej w specjalną iluminację ul. Długiej i potoku idących tamtędy z flagami uczestników uroczystości ku czci Pawła Adamowicza - to wszystko jest spektakularne, robi duże wrażenie.

Ewelina Oleksy opisuje wczorajsze wydarzenia, które odbyły się w Gdańsku w tekście "Gdańsk upamiętnił Pawła Adamowicza":
“Tłum ludzi w milczeniu i zadumie, z flagami w dłoniach, zebrał się w poniedziałkowy wieczór na Targu Węglowym, by upamiętnić zamordowanego rok temu Pawła Adamowicza. W nawierzchni ulicy, na której doszło do tragedii, odsłonięto tablicę poświęconą prezydentowi. Później zebrani przeszli do Bazyliki Mariackiej, gdzie przy jego grobie odbyła się modlitwa międzywyznaniowa.”

Portal cytuje słowa Magdaleny Adamowicz, żony prezydenta, które wypowiedziała podczas odsłaniania tablicy: “To, co stało się po śmierci Pawła, udowadnia, że zło nigdy nie wygrywa, że dobro zawsze na koniec zwycięża. Niech ta tablica będzie symbolem odwagi, która zwycięża zło - mówiła Magdalena Adamowicz, żona zmarłego prezydenta.

Kadr z filmu "Światełka dla prezydenta Pawła Adamowicza", który znajdziemy na portalu trojmiasto.pl
Kadr z filmu "Światełka dla prezydenta Pawła Adamowicza", który znajdziemy na portalu trojmiasto.pl
Źródło: trojmiasto.pl

 

Na dołączonym do tekstu filmie "Światełko dla prezydenta Pawła Adamowicza" zobaczymy, jak wyglądał wczorajszy wieczorny Gdańsk z lotu ptaka - ogromny tłum ludzi zebranych na ulicy Długiej idzie w pochodzie w stronę Bazyliki Mariackiej, gdzie zaplanowano modlitwę międzywyznaniową przy grobie Pawła Adamowicza. Ulica wygląda niezwykle pięknie oświetlona, specjalnie przygotowaną na tę okazję iluminacją, która stworzyła tunel światła.

Gazeta Wyborcza
 
Źródło: wyborcza.pl

 

Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Na stronie internetowej GWT znajdziemy w edytorialu Grzegorza Kubickiego, redaktora naczelnego gdańskiego oddziału gazety m.in. takie wspomnienie o prezydencie: “Adamowicz kochał Gdańsk, ale jego patriotyzm wykraczał poza granice miasta - był otwarty, wielokulturowy, europejski”.
Jest tu też m.in. wywiad Pawła Wojciechowskiego z pisarzem Stefanem Chwinem ("Chwin: Śmierć Adamowicza pokazała niemoc polskiej inteligencji"), który nie ma złudzeń:
“Po śmierci prezydenta Adamowicza nic się nie zmieniło w języku debaty publicznej, a nawet w pewnych sytuacjach nastąpiło jego zaostrzenie. Współczesny język nienawiści w Polsce to język skrajnej politycznej, światopoglądowej, religijnej, aksjologicznej różnicy, która ostro dzieli ludzi” oraz rozmowa Macieja Sandeckiego z działaczem KOD-u Radomirem Szumełdą ("Radomir Szumełda: Byłem w samym środku serca dla Pawła Adamowicza"), który wspomina godziny po zamachu, ale też współpracę z prezentem m.in. rozterki Pawła Adamowicza przed pierwszym uczestnictwem w Marszu Równości.

Radomir Szumełda: “Myślałem, że to człowiek zamknięty, bardzo zachowawczy. A po tej kolacji się zaprzyjaźniliśmy, spotykaliśmy się wielokrotnie, organizowaliśmy wspólnie różne wydarzenia. Już wcześniej zauważałem, że to polityk, który się zmienia. Nie wiedziałem tylko, czy zmienia się też jako człowiek. Ale kiedy go poznałem bliżej, zrozumiałem, że to chyba jedyny taki polityk w Polsce, który przeszedł taką ogromną metamorfozę, także jako człowiek”.

Radio Gdańsk
 
Źródło: radiogdansk.pl

 

Radio Gdańsk
Na stronie internetowej radia znajduje się podcast z opisem. Andrzej Urbański zaprasza do wysłuchania 15-minutowego materiału, na który składają się wypowiedzi, zmiksowane informacje z 13 i 14 stycznia 2019 roku.
“Dokładnie 14 stycznia mija pierwsza rocznica tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W czasie emisji reportażu w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, gdzie rok temu została złożona urna z prochami gdańskiego Prezydenta, trwa międzywyznaniowa modlitwa przy jego grobie. Dlatego właśnie w tym czasie przeniesiemy się do tamtych chwil, kiedy chyba każdy mieszkaniec Grodu nad Motławą, niezależnie od poglądów politycznych, przekonań religijnych, zatrzymał się ze swoimi myślami, i ufamy, że podjął refleksję, nad śmiercią i życiem. Ale przede wszystkim nad życiem, które jest tak kruche i delikatne.”

dziennik b
 
 

 

Dziennik Bałtycki
W artykule zatytułowanym “Rocznica ataku na prezydenta Gdańska. Pamiątkowa tablica, podświetlony krzyż i niezwykły tunel światła” Natalii Grzybowskiej znajdziemy relację z wczorajszego dni, zdjęcia i wideo.

- Ja osobiście, rodzice, Magda z dziewczynkami czekamy na prawdę o tamtych dniach. Mam nadzieje, że kiedyś jej się doczekamy - DB cytuje wypowiedziane wczoraj słowa Piotra Adamowicza, brata zamordowanego prezydenta. - Pamiętajmy i przekażcie to przesłanie dalej, do swoich rodzin, do swoich przyjaciół, do swoich sąsiadów: prawda, solidarność i wolność zawsze zwycięża. Dziękuję wam, że jesteście.
- Zróbmy wszystko, by ta śmierć nie poszła na marne - te słowa w materiale filmowym wypowiada prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

 

W wielu miejscach w Gdańsku w te szczególne dni, z inicjatywy osób prywatnych albo firm, pojawiały się różne znaki pamięci o pierwszej rocznicy tragicznej śmierci Pawła Adamowicza.

Olivia Business Centre z iluminacją - herbem GdańskaNa najwyższym budynku w Trójmieście, Olivia Star, uruchomiona została iluminacja w kształcie herbu Gdańska. 
Olivia Business Centre z iluminacją - herbem Gdańska
Świecie ustawione w symboliczny kształt serca i portret śp. prezydenta Adamowicza pojawiły się także na popularnych Krupówkach w Zakopanem
Świece ustawione w symboliczny kształt serca i portret śp. prezydenta Adamowicza pojawiły się na popularnych Krupówkach w Zakopanem
www.gdansk.pl

 

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku przy ul. Meissnera na Zaspie
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku przy ul. Meissnera na Zaspie
Facebook Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8
ul. Żeleńskiego we Wrzeszczu
ul. Żeleńskiego we Wrzeszczu
Fot. Zbigniew Mańczyk

TV

Rada Miasta Gdańska nagrodziła działających na rzecz młodzieży i seniorów