• Start
  • Wiadomości
  • „Znikający mur” - interaktywna instalacja pojawiła się na Długim Targu. Klocek można zabrać na pamiątkę

„Znikający mur” - interaktywna instalacja pojawiła się na Długim Targu. Klocek można zabrać na pamiątkę

Na dziesięciu metrach kwadratowych znalazło się blisko 6 tys. drewnianych klocków. Na każdym z nich wygrawerowano - w trzech językach (oryginalnym, polskim, niemieckim) - ulubione cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Wśród nich są m.in. fragmenty piosenek The Beatles czy Scorpions, cytaty z Goethego czy Olgi Tokarczuk, wypowiedzi Winstona Churchilla czy Tadeusza Mazowieckiego.
30.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Instalacja składa się z mierzącej dwa metry wysokości i pięć metrów szerokości ramy wypełnionej blisko 6000 drewnianymi klockami, na których wygrawerowano różne cytaty
Instalacja składa się z mierzącej dwa metry wysokości i pięć metrów szerokości ramy wypełnionej blisko 6000 drewnianymi klockami, na których wygrawerowano różne cytaty
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Uroczyste otwarcie "Znikającego muru" odbyło się w niedzielę, 30 sierpnia, na Długim Targu na wysokości siedziby Instytutu Kultury Miejskiej pod numerem 39/40. Instalacja jest częścią programu Goethe-Institut z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Otwarcie w Gdańsku odbyło się z udziałem wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Nicoli Beer, konsula Niemiec w Gdańsku Cornelii Pieper, dyrektora Goethe-Institut w Warszawie Christopha Bartmanna, z-cy prezydent Gdańska Piotra Kowalczuka, posłanki do Parlamentu Europejskiego Magdaleny Adamowicz, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej Aleksandry Szymańskiej

Instalacja składa się z mierzącej dwa metry wysokości i pięć metrów szerokości ramy wypełnionej kratownicą oraz blisko 6000 drewnianych klocków. Na każdym z nich - w trzech językach (oryginalnym, polskim, niemieckim) - wygrawerowane zostały ulubione cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Są to fragmenty piosenek np. zespołów The Beatles czy Scorpions, cytaty z ulubionych filmów, wierszy i powieści zarówno należących do kanonu literatury, m.in. Dante, Goethe, Jane Austen, jak i współczesnych pisarek - Herty Müller i Olgi Tokarczuk, dzieł filozoficznych i wypowiedzi słynnych polityków jak Wilston Churchill, czy Tadeusz Mazowiecki. Na klockach znalazł się również głośny apel aktywistki Grety Thunberg.

 

Przed Znikającym murem  wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Nicola Beer (w środku) i zastępca prezydent Gdańska Piotr Kowalczuk (z prawej)
Przed "Znikającym murem" wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Nicola Beer (w środku) i zastępca prezydent Gdańska Piotr Kowalczuk (z prawej)
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

„Znikający mur” prezentuje językową i duchową różnorodność naszego kontynentu, a także bogactwo europejskiej kultury. Przechodnie podchodzący do instalacji będą mogli zabrać na pamiątkę klocki, które wyciągną ze ściany. Zabrać je do domu lub podarować bliskim lub znajomym.

Znikające klocki mają symbolizować znikający mur, sztucznie budowane granice, które dzielą społeczności, narody, wspólnoty i zwykłych ludzi. Mogą zniknąć dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych.

- Warto zwrócić uwagę na wspólnotowy aspekt projektu współtworzonego przez obywatelki i obywateli wielu krajów Europy, zarówno jeżeli chodzi o zgłaszanie cytatów jak i już podczas prezentacji instalacji, kiedy klocki zostaną zabrane przez przechodniów. Im więcej osób ją odwiedzi, tym szybciej mur zniknie. Cytaty na klockach odzwierciedlają indywidualne tęsknoty i marzenia oraz nadzieje dzisiejszej Europy. Chciałbym bardzo, aby towarzyszące ich lekturze refleksje i emocje, nawet po zniknięciu muru, pozostały z nami na dłużej - mówi Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie. 


Równolegle do prezentacji w Polsce instalacja pokazywana jest również w Belgii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii/Irlandii Północnej, Hiszpanii, Grecji, we Włoszech oraz na Cyprze i Litwie. Projekt „Znikający mur” otrzymał wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec z okazji niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ INSTALACJI

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki