Dwa nowe eksponaty w Muzeum Bursztynu
- Jesteśmy niezwykle wdzięczni za wolę przekazania tych dwóch cennych eksponatów do kolekcji Muzeum Bursztynu podkreśla Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Każdy może zostać darczyńcą naszego muzeum. Wystarczy podarować pamiątkę związaną z historią Gdańska i Pomorza. Niekiedy, tak jak dziś, eksponaty trafiają wprost na wystawę stałą.
11 lipca 2022 roku kolekcja Muzeum Bursztynu wzbogaciła się o dwa wyjątkowe eksponaty. Gdańszczanka Julia Hladiy przekazała średniowieczny krzyżyk wyłowiony z wody w okolicy Sobieszewa, natomiast kołobrzeżanin Grzegorz Gadomski znalazł bursztynowy paciorek podczas połowu w Krynicy Morskiej.
XVIII-wieczna kamienica przy Rycerskiej 10 - zwiedzanie do końca sierpnia
Odnalezione dzięki "Nadii"
Artefakty zostały znalezione na początku lutego 2022 roku, tuż po przejściu orkanu „Nadia”. Tradycyjnie, po silnych wichurach i sztormach, poławiacze bursztynu wyruszają na połów. Na brzeg wyrzucane są bowiem kawałki bursztynu. Niektóre można znaleźć w wodzie. Tak właśnie odnaleziono dwa eksponaty, które zostały podarowane Muzeum Bursztynu.
- Łowiąc bursztyn kaszorem (rodzaj podbieraka - red.) w okolicach Krynicy Morskiej, początkowo nie zwróciłem na ten paciorek większej uwagi. Dopiero po powrocie do domu przemyłem go i zobaczyłem, że jest to dość specyficzny koralik. Domyśliłem się, że jest to wytwór rąk ludzkich - mówi Grzegorz Gadomski. - Skontaktowałem się z archeologiem Erykiem Popkiewiczem, który ocenił jego wiek na ok. 9000 lat.
Co zrobić, gdy znajdziemy cenny bursztyn na plaży?
O poradę Eryka Popkiewicza poprosiła również Julia Hladiy. Porównał on znalezisko i jego cechy z analogicznymi znaleziskami. Krzyżyk miał charakterystyczne pąkle, które świadczą o tym, że długo leżał w wodzie. Przedmioty tego typu znajdowane są niezwykle rzadko.
- Krzyżyk znaleziony na Wyspie Sobieszewskiej 1 lutego 2022 roku od początku wydał mi się podejrzany, ale nie byłam pewna, czy ktoś nie wrzucił go do wody zeszłego lata. Skontaktowałam się z archeologiem, który potwierdził, że pochodzi z czasów średniowiecza - mówi Julia Hladiy. - Samo przekazanie krzyżyka było niezwykle proste, pomagają w tym muzealnicy. Zajęło to jednak kilka miesięcy. Takie znalezisko jak moje, które ma wartość historyczną, musi zostać obowiązkowo zgłoszone do odpowiednich służb konserwatorskich. W moim przypadku Urząd Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wydał, po zapoznaniu się ze sprawą, decyzję pozytywną.
Krzyżyk przekazany przez Julię Hladiy można zobaczyć na drugim poziomie wystawy stałej w Muzeum Bursztynu w gdańskim Wielkim Młynie. Paciorek odnaleziony przez Grzegorza Gadomskiego trafi na wystawę stałą po otrzymaniu pozytywnej decyzji służb konserwatorskich.
Twierdza Wisłoujście - jak przebiegają prace rewaloryzacyjne obiektu
Grono Darczyńców Muzeum Gdańska liczy obecnie 398 osób i instytucji, które wsparły budowę kolekcji muzealnej poprzez przekazanie pamiątki związanej z historią Gdańska. Nowy eksponat trafia w ten sposób średnio co tydzień. Na wystawy stałe w poszczególnych oddziałach trafiają te najcenniejsze. Chęć przekazania znaleziska można zgłosić drogą mailową, na adres: historia@muzeumgdansk.pl.
Opis eksponatów
- Średniowieczny krzyżyk z bursztynu przeświecającego w kolorze żółtym. Na awersie ślady pąkli. Krzyżyk znaleziony przez Julię Hladiy podczas połowu bursztynu 1. 02. 2022 r. w Sobieszewie.
- Miejsce odnalezienia: Gdańsk
- Data powstania: XI-XII w.
- Materiał: bursztyn
- Waga: 2,6 gram
- Paciorek z epoki kamienia. Otwór paciorka wiercony wiertłem krzemiennym. Przedmiot pochodzi z epoki kamienia, neolitu lub mezolitu. Mógł służyć jako aplikacja stroju, hetka lub element naszyjnika. Dar Grzegorza Gadomskiego. Odnaleziony 3 lutego 2022 roku.
- Miejsce odnalezienia: Krynica Morska
- Data powstania: ok. 7 tys. lat p.n.e.
- Materiał: bursztyn
- Waga: 1,1 gram