• Start
  • Wiadomości
  • Zmarła Ursula Happe - pływaczka, niemiecka mistrzyni olimpijska urodzona w Gdańsku

Zmarła Ursula Happe - pływaczka, niemiecka mistrzyni olimpijska urodzona w Gdańsku

Gdy została mistrzynią olimpijską w Melbourne w 1956 roku miała 30 lat i dwójkę dzieci - Ursula Happe, pierwsza powojenna medalistka olimpijska RFN, trenowała od najmłodszych lat w rodzinnym Gdańsku. Zmarła 31 marca w wieku 94 lat w Dortmundzie.
12.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
starsza kobieta pozuje na tle planszy z niemieckimi napisami
Ursula Happe 1926 - 2021
Fot. Fb SV "Westfalen" Dortmund

 

Ursula Happe z domu Krey urodziła się 20 października 1926 roku w Gdańsku. Od najmłodszych lat wykazywała się nieprzeciętnym talentem pływackim i pierwsze kroki w sporcie stawiała pod okiem swojego ojca Williego Kreya, który był nauczycielem pływania i kierownikiem kąpieliska miejskiego na Dolnym Mieście. Kąpielisko to funkcjonowało w wodach Opływu Motławy, na wysokości dzisiejszego stadionu żużlowego GKS Wybrzeże (przed wojną Kampfbahn Niederstadt) - przed wojną nie było w naszym mieście krytych pływalni.

- Od końca lat 20. XX w. rodzina Kreyów mieszkała praktycznie na stadionie i przy kąpielisku - mówi dr Jan Daniluk badacz dziejów Gdańska, historyk z Hevelianum. - To musiało być mieszkanie służbowe, bo w budynku należącym do miasta, w którym znajdowało się zaplecze dla pobliskiego stadionu i pływalni, mieszkały także inne osoby związane z gdańskim sportem, choćby Robert Sander, współzałożyciel pierwszego gdańskiego klubu piłkarskiego (w 1903 roku), zapalony wioślarz, dziennikarz sportowy, a w okresie międzywojennym – kierownik miejskiego Biura ds. Ćwiczeń Fizycznych (sportu). Był sąsiadem Kreyów. Cóż, młoda Ursula chyba była skazana na to, by zostać sportowcem...

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

 

plan Gdańska z fragmentem okolic Motławy wymienionym w arytkule
Gdzie mieszkała Ursula Krey? Dr Jan Daniluk oznaczył niebieskim prostokątem na planie Gdańska z 1933 roku
ze zbiorów The Library of Chicago University

 

Rozwój sportowy młodej gdańszczanki przerwał wybuch II wojny światowej. W 1945 roku rodzina Kreyów uciekła z Gdańska do Kilonii, gdzie Ursula już w 1949 roku wygrała niespodziewanie swoje pierwsze mistrzostwa krajowe w pływaniu. Rok później wyszła za mąż za swojego trenera Heinza Güntera Happe, małżeństwo przeprowadziło się do Dortmundu. 

Choroba, a później narodziny pierwszego dziecka wstrzymały na kilka lat rozwój jej kariery sportowej, ale już w 1954 rok Ursula Happe wygrała Mistrzostwa Europy na dystansie 200 m stylem klasycznym.

A dwa lata później - już jako matka dwójki dzieci, w wieku 30 lat, w tej samej konkurencji zdobyła olimpijskie złoto w Melbourne, ustanawiając w finale nowy rekord igrzysk (2:53,1). Po tym sensacyjnym zwycięstwie zakończyła karierę sportową, ale do końca życia regularnie pływała, pracowała jako nauczycielka pływania w Związku Pływackim “Westfalen” w Dortmundzie. Wychowała czwórkę dzieci.

Jej syn Thomas w 1984 roku zdobył srebro igrzysk olimpijskich w Los Angeles jako zawodnik drużyny piłki ręcznej RFN.

W 1997 roku Ursula Happe została wprowadzona do Międzynarodowej Galerii Sław Pływania (International Swimming Hall of Fame). Z polskich pływaków w tym gronie od 2019 roku jest Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska z 2004 roku. 

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Dzień Jedności Kaszubów