Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.
Pochodziła z Bydgoszczy. Wielką pasją Haliny Stasiak było lotnictwo. W wieku 16 lat zdobyła licencję pilota szybowcowego, wykonała 52 skoki na spadochronie.
Jednak najważniejszą misją życiową Pani Profesor była metodyka nauczania języków obcych - szczególnie w odniesieniu do osób w najmłodszym wieku. Miała w tej dziedzinie pionierskie osiągnięcia. Jak podkreślają współpracownicy prof. Halina Stasiak pracowała przez ponad 53 lata bez wytchnienia, nie licząc czasu i poświęcając się bez reszty. Jej celem było podniesienie dydaktyki języków obcych w polskim systemie oświatowym. Jednym z owoców tych starań było utworzenie w 1990 roku Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych UG, gdzie wykształciły się tysiące studentów, którzy służą obecnie jako nauczyciele języków obcych na terenie Polski, ale również w innych krajach europejskich. Była dyrektorem tej placówki, zapisała się w pamięci nie tylko jako osoba niezwykle kompetentna, ale też życzliwa ludziom. Pracowała również jako ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej ds. oceny programów i podręczników do nauki języka niemieckiego oraz ds. oceny środków dydaktycznych.
SŁOWA POŻEGNANIA OPUBLIKOWANE NA STRONIE UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO:
Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy,
że 7 kwietnia 2022 r. odeszła
dr hab. Halina Stasiak, prof. UG
emerytowany pracownik naukowy i dydaktyczny,
Pionierka i najwyższej klasy ekspert w dziedzinie wczesnego nauczania języków obcych,
wspaniała Pedagog, bezgranicznie oddana studentom i młodym adeptom nauki,
wieloletni Kierownik Studium Języków Obcych UG,
współtwórczyni i Dyrektor Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych UG,
ceniony specjalista i ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej
oceny programów i podręczników do nauki języka niemieckiego
oraz ds. oceny środków dydaktycznych,
Wykładowca i Profesor na uniwersytecie w Saarbrücken,
Znana w Europie za Jej wkład w rozwój naukowej i praktycznej glottodydaktyki oraz zaangażowanie na rzecz partnerskich i przyjaznych stosunków polsko-niemieckich.
Odznaczona Krzyżem Zasługi I Klasy orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec nadanym przez prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Richarda von Weizsäckera w 1993 roku,
Członek Zespołu ds. wielojęzyczności przy Centrum Języków Obcych Rady Europy w Grazu
Ekspert i tłumacz w stowarzyszeniu Güntera Grassa w Gdańsku
Żegnamy niezwykłą Osobę - pełną temperamentu, życzliwości, zdolności organizacyjnych, dla której największą pasją był szlachetny motyw: służenia innym!
Cześć Jej pamięci
składa
Rektor, Senat i Społeczność Akademicka Uniwersytetu Gdańskiego