• Start
  • Wiadomości
  • Zmarła Anna Fortuna - historyczka sztuki i konserwatorka muzealna

Zmarła Anna Fortuna - historyczka sztuki i konserwatorka muzealna

W wieku 74 lat zmarła w Gdańsku Anna Gosławska-Fortuna. Przez ponad czterdzieści lat (1978-2021) pracowała w Muzeum Narodowym w Gdańsku, będąc m.in. wicedyrektorką tej placówki. Jej głównym zadaniem był codzienny nadzór konserwatorki nad zbiorami, przede wszystkim nad arcydziełem światowego malarstwa - "Sądem Ostatecznym” Hansa Memlinga. Pogrzeb odbył się w poniedziałek, 8 maja, w Sopocie.
29.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Starsza kobieta o krótkich włosach, w okularach. Widzimy ją podczas wystawy malarstwa, jeden z obrazów jest w tle, Kobietę na zdjęciu widzimy z profilu, jej twarz zwrócona jest w prawo
Anna Gosławska-Fortuna (1948 - 2023)
fot. Jerzy Gajewicz/gdansk.pl

Anna Gosławska-Fortuna: między KUL a Sądem Ostatecznym

Była absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Praktycznie całe swoje życie zawodowe związała z Muzeum Narodowym w Gdańsku. Przez kilka lat jeździła do Lublina, by na swojej Alma Mater dzielić się wiedzą ze studentami.

- Osoba, która osiągnęła pełnię profesjonalizmu, ponieważ łączyła w sobie nie tylko wiedzę historyka sztuki, ale też wiedzę i doświadczenie konserwatora obiektów muzealnych - mówi Wojciech Bonisławski, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, którego zastępczynią była Anna Gosławska-Fortuna. 

Była głównym konserwatorem Muzeum Narodowym w Gdańsku, jej ręce uratowały przed degradacją tysiące obiektów muzealnych. Jednym z najważniejszych zadań Anny Gosławskiej-Fortuny był codzienny nadzór nad “Sądem Ostatecznym” Hansa Memlinga - m.in. doglądanie parametrów związanych wilgotnością powietrza i temperaturą, jakie towarzyszą temu arcydziełu malarstwa. Prowadziła konserwację i badania o zasięgu międzynarodowym, skupiając wokół “Sądu Ostatecznego” najlepszych specjalistów.

Już 550 lat od dnia, w którym gdańscy kaprowie zdobyli na morzu “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga 

Anna Gosławska-Fortuna: Gdańsk, Sibiu, Paryż

Była ponadto ekspertką od średniowiecznych tkanin, jedną z jej zasług było zdobycie grantu naukowego na opublikowanie niedawno wydawnictwo albumowe z opracowaniem naukowym o tkaninach, jakie znajdują się w gdańskich zbiorach.

Anna Gosławska-Fortuna prowadziła też projekty w ramach kontaktów instytucji muzealnych. Dotyczyło to m.in. współpracy naukowej i organizacji w Gdańsku wystaw dzieł malarstwa z Narodowego Muzeum Brukenthala w Sibiu (Rumunia).

W wieku 106 lat zmarła Maria Krause, najstarsza gdańszczanka - poznaj Jej historię

- Myślę, że Ania bardzo by się ucieszyła, gdybyśmy wspomnieli o jej udziale w ratowaniu zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu - dodaje Wojciech Bonisławski. - Udało się załatwić ministerialną dotację na ten cel i przez dwanaście lat do Gdańska przyjeżdżały z Paryża zabytkowe księgi, które były u nas poddane konserwacji i katalogowane. To jedna z tych wielkich zasług, których Ani nikt nie odbierze.

Wraz z mężem, Grzegorzem Fortuną prowadziła wydawnictwo "Millenium Media", znane z wydawania poświęconego Gdańskowi czasopisma "30 Dni".

Nasza podstrona ODESZLI

Anna Gosławska-Fortuna pochowana została w poniedziałek, 8 maja, na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie.

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia