Maciej Prus urodził się 9 listopada 1937 roku w Samborze. W 1961 roku ukończył aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Był też absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie w 1968 roku ukończył studia na wydziale reżyserii.
Kariera teatralna
W latach 1980-1982 pełnił funkcję kierownika artystycznego Teatru Wybrzeże. Na gdańskiej scenie wyreżyserował „Dziady” Adama Mickiewicza (1979), „Światło dzienne” (Wieczór poezji Czesława Miłosza, 1981) i „Kniazia Patiomkina” Tadeusza Micińskiego (1981). Wystąpił w roli Talliena w „Sprawie Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Macieja Karpińskiego (1980).
W ciągu swojej trwającej kilka dekad kariery teatralnej był związany m.in. z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem Studio im. S.I. Witkiewicza w Warszawie, łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza, Teatrem Dramatycznym w Warszawie i Teatrem Ateneum.
Za swoje dokonania artystyczne został laureatem wielu prestiżowych nagród i najważniejszych odznaczeń - m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego, Srebrnego i Złotego Krzyża Zasług oraz Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Sierpień '80
W czasie strajków w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku grupa aktorów Teatru Wybrzeże, której przewodziła Halina Słojewska-Kołodziej, przez trzy dni występowała w Sali BHP z programem „Jesteśmy wreszcie we własnym domu”, będącym częścią głośnej kampanii Artyści dla Rzeczpospolitej. Wystąpili: Halina Winiarska-Kiszkis, wspomniana Halina Słojewska-Kołodziej, Elżbieta Goetel, Bogusława Czosnowska, Jerzy Kiszkis, Krzysztof Gordon, Jerzy Gorzko, Stanisław Michalski i Andrzej Nowiński.
Program artystyczny przygotował ówczesny kierownik literacki Teatru Wybrzeże, Władysław Zawistowski. Obejmował koncerty poetyckie, zbudowane z utworów między innymi Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima i Czesława Miłosza.
Przed występem aktorów do zgromadzonych w sali BHP strajkujących stoczniowców, którzy zaprosili artystów, przemówił ówczesny kierownik artystyczny Teatru Wybrzeże - Maciej Prus, który objął opiekę reżyserską nad spektaklem (28 sierpnia 1980 roku). To on zdecydował także, że koncerty w stoczni się odbędą - w geście poparcia postulatów strajkujących.
Maciej Prus zmarł 8 kwietnia.