Zmarł prof. Stefan Zygmunt Angielski, wybitny naukowiec i nauczyciel akademicki

W wieku 93 lat zmarł wybitny gdański naukowiec prof. Stefan Zygmunt Angielski. W swoim bogatym i aktywnym naukowym życiu był m.in. rektorem GUMed, twórcą i pierwszym kierownikiem Zakładu Biochemii Klinicznej, współtworzył Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed. Aktywnie działał też w gdańskim środowisku Sybiraków.
22.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Stefan Angielski (1929-2022)
Prof. Stefan Angielski (1929-2022)
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.

Profesor Stefan Zygmunt Angielski urodził się 6 stycznia 1929 r. w Lubomlu w rodzinie policjanta Juliana Angielskiego zamordowanego w 1940 r. przez NKWD. Od 1940 r. przebywał na zesłaniu na Syberii, skąd powrócił do Polski w 1946 r. Egzamin dojrzałości zdał w 1949 r. w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących im. Jędrzeja Śniadeckiego w Kielcach, by w tym samym roku podjąć studia na ówczesnej Akademii Lekarskiej w Gdańsku. Dyplom lekarza uzyskał w 1954 r., a jeszcze w okresie studiów, w 1952 r., rozpoczął pracę w Zakładzie Chemii Fizjologicznej AMG kierowanym przez prof. Włodzimierza Mozołowskiego. Swój doktorat z zakresu nauk medycznych obronił w 1958 r., habilitował się w 1963 r. W 1973 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1980 r. stanowisko profesora zwyczajnego.

Informację o śmierci profesora podał Gdański Uniwersytet Medyczny. Był on rektorem tej uczelni w latach 1990-1993, a wcześniej prorektorem ds. nauki oraz dyrektorem Instytutu Patologii w latach 1970-1975. Współtworzył Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed. Był twórcą i pierwszym kierownikiem Zakładu Biochemii Klinicznej oraz inicjatorem włączenia diagnostyki laboratoryjnej do programu nauczania na kierunku lekarskim. Napisał jako autor lub współautor ponad 250 publikacji badawczych i kilkanaście podręczników akademickich, w tym wydanego w 1976 r. "Zarysu biochemii klinicznej i analityki", pierwszego polskiego podręcznika z tej dziedziny oraz opublikowanej w 1994 r. podręcznika "Biochemii klinicznej". Był organizatorem przełomowego dla tej gałęzi nauki sympozjum Biochemiczne aspekty funkcji nerek (1973 r.)

Uroczystości 80. rocznicy ludobójstwa NKWD na Polakach. Prof. Angielski wspomina zesłanie [WYWIAD I FOTORELACJA] 

Prof. Angielski zapamiętany został jako wybitny specjalista w zakresie biochemii klinicznej i patobiochemii nerek. Uhonorowany został w 2020 r. tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego za fundamentalny wkład w powstanie nowoczesnej szkoły biochemii klinicznej w Gdańsku oraz za podejmowanie działań integrujących gdańskie środowisko akademickie i medyczne.

Był członkiem-założycielem Wojewódzkiego Oddziału Związku Sybiraków w Gdańsku i jego prezes w latach 1992-2002. Przez wiele lat bardzo aktywnie uczestniczył w życiu środowiska Sybiraków w Gdańsku.

 

Profesor Stefan Zygmunt Angielski z portretem dziadka, który zmarł podczas zesłania na Syberię
Profesor Stefan Zygmunt Angielski z portretem dziadka, który zmarł podczas zesłania na Syberię
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Profesor Angielski był założycielem gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych, prezes PTDL w latach 1976-1979, redaktorem naczelnym czasopisma Diagnostyka Laboratoryjna oraz wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Pełnił też funkcję członka korespondenta (od 1989 r.) i członka rzeczywistego (od 2002 r.) Polskiej Akademii Nauk. Był kierownikiem Zespołu Nefrologii Komórkowej i Molekularnej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN i AMG. Od 1995 r. był członkiem honorowym Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego i Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, a także członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, Ukraińskiej Akademii Nauk oraz Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki.

Profesor był laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, uhonorowany został m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi (1969 r.), medalem Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia (1970 r.), medalem Zasłużonemu Ziemi Gdańskiej (1973 r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1974 r.), Medalem Zasłużonego AMG (1978 r.), Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (1990 r.), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1996 r.), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2008 r.), medalem Gloria Medicinae Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (2008 r.).

 

Dwór Artusa w Gdańsku - 5 października 2020 roku. Prof. Stefan Angielski podczas nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego
Dwór Artusa w Gdańsku - 5 października 2020 roku. Prof. Stefan Angielski podczas nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego
fot. Sylwester Ciszek

Był uczestnikiem wielu zagranicznych staży i stypendiów, w tym Fundacji Rockefellera w 1960 r. Wypromował trzydziestu czterech doktorów medycyny, z których dwunastu uzyskało stopnie naukowe doktorów habilitowanych, a część z nich objęła samodzielne stanowiska naukowe. Był pomysłodawcą powołania akademickiego pisma, które obecnie nosi nazwę Gazeta GUMed.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!