Zmarł Zbigniew Grabski, wieloletni Kapitan Portu Gdańsk

1 maja zmarł w Gdańsku Zbigniew Grabski, kapitan żeglugi wielkiej i najdłużej urzędujący Kapitan Portu Gdańsk. Pod jego nadzorem budował się m.in. Port Północny i zrealizowano w nim wiele innych projektów modernizacyjnych.
10.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna w mundurze marynarskim siedzi za stołem. W tle sceneria portowej tawerny
Kapitan Zbigniew Grabski w programie Telewizji Gdańsk, pt. Gawędy Wilków Morskich, lata 70 XX wieku.
Fot. Archiwum rodzinne

Był Kapitanem Portu Gdańsk przez 30 lat. Objął urząd 1 stycznia 1968 z rąk legendy polskiej administracji morskiej, kapitana Witolda Poinca, którego był wcześniej zastępcą. Przeszedł na emeryturę w roku 1998. 

Gdy obejmował stanowisko, w Polsce zaczęto się właśnie przymierzać do budowy wielkiego portu morskiego, nazwanego później Portem Północnym. Jako Kapitan, Zbigniew Grabski z urzędu pełnił funkcję członka rady budowy tego portu. Współpracował z jego projektantami i budowniczymi, uczestniczył w wypracowaniu wielu szczegółowych rozwiązań technicznych. W okresie jego urzędowania zakończono budowę terminalu węglowego (w lipcu 1974 roku) oraz terminalu paliwowego (lipiec 1975), którym dostarczana jest ropa naftowa dla Rafinerii Gdańskiej a także zrealizowano wiele innych projektów modernizacyjnych. W 1984 roku zbudowano m.in. latarnię morską, która jest najwyższą i jak dotąd ostatnią zbudowaną na polskim wybrzeżu.

Zbigniew Grabski urodził się 15 września 1932 roku w Warszawie. Okres II wojny rodzina spędziła w Lidzie na kresach a wraz z końcem wojny zamieszkała we Włocławku

Po zakończeniu nauki we Włocławku, Zbigniew Grabski przeniósł się do Gdyni, gdzie ukończył Szkołę Jungów a następnie studiował w Szczecinie, na Wydziale Nawigacyjnym Państwowej Szkoły Morskiej. Podczas nauki w PSM-ce, odbył praktykę żeglarsko - marynarską na pokładzie „Daru Pomorza”. W styczniu 1953, po odbyciu służby wojskowej, rozpoczął pracę na statkach handlowych. Zaczynał jako młodszy marynarz na parowcu s/s „Praca” a kolejnymi statkami były m/s „Warszawa”, m/s „Generał Bem”, m/s „Kopernik”, m/s „Nowa Huta”, i m/s „Konopnicka”. Na m/s „Stefan Okrzeja” po raz pierwszy objął stanowisko dowódcy, z dyplomem kapitana żeglugi wielkiej.

Mężczyzna w mundurze kapitana marynarki handlowej, na statku, spogląda na zegarek
Zbigniew Grabski był najdłużej urzędującym Kapitanem portu w Gdańsku
Fot. Archiwum rodzinne

W kolejnych latach jako kapitan dowodził tankowcami. Kolejno były to m/t „Beskidy”, m/t „Karpaty”, m/t „Rysy”, m/t „Kasprowy”, m/t „Giewont”, m/t „Pieniny”,  m/t „Athenian Rapsody (Venture)”, m/s „Aallotar”, m/t  „S  Vincent”.

W latach sześćdziesiątych związał się z administracją morską. Był m.in. przewodniczącym Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla Marynarzy i Rybaków, zastępcą Dyrektora Urzędu Morskiego ds. Bezpieczeństwa Żeglugi. Od roku 1960 był zastępcą Kapitana Portu Gdańsk. W późniejszych latach pracował również jako wykładowca w Państwowej Szkole Rybołówstwa Morskiego. Wiele lat był także ławnikiem Izby Morskiej.

Był jednym z inicjatorów powstania Stowarzyszenie Kapitanów Polskich Portów Morskich.

Pogrzeb kpt. Zbigniewa Grabskiego odbędzie się 11 maja 2023 o godzinie 11.30 na cmentarzu Srebrzysko, w nowej kaplicy.

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane