Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.
Leonard Szmaglik urodził się w 1937 roku w Brusach. Sztuką fotografii zainteresował się w 1955 r., dzięki nauczycielowi ze szkoły w rodzinnym mieście.
Od 1965 roku, przez 30 lat pracował w Stoczni Północnej. Cały ten czas fotografował ludzi i wydarzenia w Gdańsku.
Można go było spotkać z aparatem wszędzie, gdzie działo się coś ciekawego i ważnego - szatrzymał w kadrze wizyty w Gdańsku takich postaci wielkiej polityki, jak Fidel Castro czy Charles de Gaulle. Dokumentował kolejne Jarmarki Dominikańskie, wernisaże i koncerty. Co roku brał też udział w konkursie fotograficznym Foto Feta organizowanym przez Klub „Plama” GAK, który w 1999 r. zorganizował dwie wystawy indywidualne Leonarda Szmaglika: „Obrazy światłem i ogniem malowane” oraz „Nowa Hanza”.
W latach 80. XX-wieku Leonard Szmaglik dokumentował działania "Solidarności". Kilkanaście fotografii Jego autorstwa z okresu Strajków w 1980 roku znajduje się w projekcie Artyści i Naukowcy dla Solidarności Gdańskiej Galerii Fotografii Muzuem Narodowego w Gdańsku: http://www.artin.gda.pl/galeria11.php
W 1996 r. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zorganizowało fotografowi dużą wystawę przekrojową, na której przedstawiono około 1500 zdjęć autora z lat 1960–1996.
W 2005 r. Leonard Szmaglik obchodził jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Sam nazywał siebie - „zawodowym fotografem amatorem”.
Nagrody:
W 1989 r. Leonard Szmaglik otrzymał od Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 150-lecia Fotografii - Medal za Zasługi dla Rozwoju Fotografii. W 1996 r. - z okazji 40-lecia działalności fotograficznej na rzecz Gdańska - odebrał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska.
“Był wciąż ciekawym świata i ludzi obserwatorem. Zmarł po długiej chorobie dnia 8 luego 2023 roku. Rodzinie i przyjaciołom składamy kondolencje” - czytamy na FB Gdańskiej Galerii Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.