Zmarł Lech Stefański - w młodości współtwórca Oddziału Morskiego Szarych Szeregów

9 stycznia w wieku 96 lat zmarł Lech Stefański - harcerz i zasłużony weteran walk o niepodległość. Współtworzył Oddział Morski Szarych Szeregów. Po wojnie pracował w branży rybołówczej. Był także wieloletnim pracownikiem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jako działacz społeczny zasłużył się dla kultury i sportu
12.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lech Stefański (1926 - 2023)
Lech Stefański (1926 - 2023)
fot. archiwum rodzinne

Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.

Lech Stefański urodził się 6 czerwca 1926 roku, w Częstocicach (dzisiaj jest to dzielnica Ostrowca Świętokrzyskiego). W 1943 roku wstąpił do Szarych Szeregów. Został aresztowany przez gestapo, ale zbiegł z obozu przejściowego w Częstochowie. Był współtwórcą Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów.Był żołnierzem Szarych Szeregów oddział Gdańsk (legitymacja nr 3025). Za swoją działalność niepodległościową został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej oraz Odznaką Żołnierza AK Akcji „Burza”. Był członkiem Stowarzyszenia Szarych Szeregów p.s. „Czarny” oraz członkiem Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych.

4. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Program wydarzeń upamiętniających prezydenta Gdańska

W latach 1972-1978 Lech Stefański był prezesem Arki Gdynia. Za jego kadencji klub uzyskał swój pierwszy, historyczny awans do ówczesnej I ligi. W 1985 roku otrzymał wyróżnienie i odznakę oraz został honorowym członkiem MZKS Arka Gdynia. Z kolei podczas gali w 2009 roku otrzymał medal 80-lecia klubu dla zasłużonych działaczy.

Po wojnie związany był zawodowo z branżą rybołówstwa. Pełnił m.in. funkcje dyrektora Dalmoru. Równolegle został powołany na prezesa Krajowego Związku Rybaków. Lech Stefański był także wieloletnim pracownikiem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i zasłużonym Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza. Funkcję wiceprezesa Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza, którego celem jest zachowanie Żaglowca w pełnej krasie - jako obiektu kultury morskiej oraz dziedzictwa narodowego - pełnił prawie do końca swoich dni.

Rok 1976. Uroczystość opuszczenia bandery na trawlerze konwencjonalnym Radunia. Przekazanie na ręce dyrektora Dalmoru Lecha Stefańskiego (po prawej) bandery trawlera przez kapitana Leonarda Fischera
Rok 1976. Uroczystość opuszczenia bandery na trawlerze konwencjonalnym Radunia. Przekazanie na ręce dyrektora Dalmoru Lecha Stefańskiego (po prawej) bandery trawlera przez kapitana Leonarda Fischera
fot. Zbigniew Kosycarz/KFP

Za swoją działalność Lech Stefański otrzymał liczne odznaczenia m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotą Odznakę Za Opiekę nad Zabytkami nadaną przez ministra kultury. Uhonorowany został również tytułem Zasłużonego Działacza Kultury.

Jak informuje rodzina zmarłego, jego pogrzeb odbędzie się dnia 14 stycznia 2023 r. (sobota). Msza św. żałobna odprawiona zostanie o godz. 11:30 w Kościele Franciszkanów w Gdyni, ul. Ujejskiego 40, pożegnanie o godz. 12:30 w Kaplicy na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni, ul. Witomińska 76.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask