• Start
  • Wiadomości
  • Księga kondolencyjna poświęcona pamięci Józefa Przybylskiego dostępna w ECS

Nie żyje Józef Przybylski. Księga kondolencyjna poświęcona jego pamięci dostępna w ECS

Z piątku na sobotę 5 czerwca 2021 roku, w wieku 78 lat, zmarł Józef Przybylski - sygnatariusz Porozumień Sierpniowych z 1980 r. i honorowy Obywatel Miasta Gdańska. Księga kondolencyjna wystawiona została w Europejskim Centrum Solidarności. W poniedziałek, 7 czerwca, wpisali się do niej m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, były prezydent RP i lider Solidarności Lech Wałęsa.
07.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Księga kondolencyjna Józefa Przybylskiego została wyłożona w Europejskim Centrum Solidarności
Księga kondolencyjna Józefa Przybylskiego została wyłożona w Europejskim Centrum Solidarności
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W Europejskim Centrum Solidarności wyłożona została księga kondolencyjna.

W poniedziałek, 7 czerwca o godzinie 12.00, do księgi wpisali się m.in. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Lecha Wałęsa - były prezydent RP i lider Solidarności, Jan Kozłowski - były prezydent Sopotu i marszałek województwa pomorskiego, Basil Kerski - dyrektor ECS.  

Księga będzie wystawiona do końca tygodnia. Gdańszczanki i gdańszczanie mogą w niej złożyć wpis poświęcony pamięci Józefa Przybylskiego w godzinach otwarcia wystawy.

 

Do księgi wpisuje się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ...
Do księgi wpisuje się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ...
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

... Lech Wałęsa, były prezydent RP i lider Solidarności
... Lech Wałęsa, były prezydent RP i lider Solidarności
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Przyjaciele, znajomi, samorządowcy złożyli hołd Józefowi Przybylskiemu
Przyjaciele, znajomi, samorządowcy złożyli hołd Józefowi Przybylskiemu. Nz. od lewej Magdalena Mistat, Jacek Taylor, Bogdan Lis, Krzysztof Pusz, Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Krystyna Zachwatowicz, Basil Kerski, Aleksandra Dulkiewicz, Jan Kozłowski, Władysław Zawistowski, Agnieszka Owczarczak, prof. Ireneusz Krzemiński
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Józef Przybylski, urodził się 2 stycznia 1943 r. w Firleju koło Lublina. W 1961 r. w Gdańsku ukończył ZSZ PKP. Pracował m.in. jako radiooperator w jednostce wojskowej w Gdańsku-Jelitkowie, a potem jako ślusarz-spawacz w Spółdzielni Pracy Budowy Kotłów w Rumi i w Przedsiębiorstwie Remontowo-Montażowym Przemysłu Okrętowego Budimor w Gdańsku.

Od 1978 r. był współpracownikiem Bogdana Borusewicza. Drukował i kolportował niezależne publikacje m.in. „Wolne Słowo” oraz Raportu o stanie Rzeczypospolitej i drogach wiodących do jej naprawy (1979). wydanego przez Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość.
W sierpniu 1980 roku drukował i kolportował ulotki dotyczące zwolnienia z pracy Anny Walentynowicz. Był jednym z organizatorów strajku sierpniowego w swoim zakładzie pracy, a następnie delegatem do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Pełnił tam funkcję członka prezydium MKS. Jest jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych, podpisanych przez strajkujących z władzą komunistyczną. Otworzyło to drogę do powstania ”Solidarności”. Po strajkach zaangażował się w powstanie związku, był członkiem Komitetu Założycielskiego, a od października 1980 r. do kwietnia 1981 r. członkiem prezydium MKZ Gdańsk. Był też przedstawicielem „Solidarności” na kongresie latynoamerykańskiej centrali związkowej CTV. 

Obchody Porozumień Sierpniowych w 2012 r. Nz. od lewej Józef Przybylski, Ryszard Stachurski , Paweł Adamowicz , Jerzy Borowczak, Aleksandra Dulkiewicz
Obchody Porozumień Sierpniowych w 2012 r. Nz. od lewej Józef Przybylski, Ryszard Stachurski , Paweł Adamowicz , Jerzy Borowczak, Aleksandra Dulkiewicz
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Obchody Porozumień Sierpniowych w 2011 r. Józef Przybylski składa kwiaty pod II Bramą Stoczni Gdańskiej. Obok (po prawej) Bogdan Borusewicz i Bronisław Komorowski
Obchody Porozumień Sierpniowych w 2011 r. Józef Przybylski składa kwiaty pod II Bramą Stoczni Gdańskiej. Obok (po prawej) Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu RP i prezydent Polski Bronisław Komorowski
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

W latach 1981–2008 przebywał na emigracji w Belgii, gdzie współtworzył w Brukseli Biuro Koordynacyjne „Solidarności” za Granicą. Organizował też przerzut wydawnictw emigracyjnych do Polski. 1985–1991 zatrudniony został w fabryce konserw w Mechelen, pracował też na emigracji jako pracownik budowlany. Następnie przeszedł na zasiłek chorobowy, a od 2008 na emeryturę. Niemal każdego roku, 31 sierpnia można było go spotkać na Pl. Solidarności w Gdańsku, gdy oddawał hołd robotnikom Wybrzeża w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Był autorem książek Co zostało z naszych marzeń (Bruksela, 1994), Marzenia i rzeczywistość (2000). W 1983 został laureatem konkursu RWE i paryskiej „Kultury” na pamiętnik.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Był - tak jak wszyscy sygnatariusze Porozumień Sierpniowych strony opozycyjnej – Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska.

Senator Bogdan Borusewicz, inicjator protestu z 1980 r. przypomniał na swoim profilu społecznościowym życie i działalność kolegi z czasów opozycji:

W czasie stanu wojennego znalazł się w Brukseli, gdzie aktywnie współdziałał z Biurem Zagranicznym „Solidarności”. Jednocześnie pracował w wytwórni puszek, w której razem z Flamandami puszkował książki wysyłane do Polski. Cechował się ponad przeciętną aktywnością przy organizowaniu pomocy dla nas w kraju. To on był inicjatorem i organizatorem wywieszenia transparentów z logiem Solidarności podczas meczu Polska – ZSRR na mistrzostwach świata w Hiszpanii w 1982 r.
 
Napisał i wydał dwie książki ze swoimi spostrzeżeniami o brukselskiej Polonii. Cechował się fenomenalnym angielskim poczuciem humoru. Pozostanie w mojej pamięci jako człowiek niezmiernie aktywny i bezinteresowny, który zawsze szedł z pomocą dla innych

- napisał Bogdan Borusewicz.




Wspomnienie o Józefie Przybylskim zamieściła również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Zmarł Józef Przybylski, sygnatariusz gdańskich porozumień sierpniowych. Bojownik o prawdę i wolność, organizator strajków. Drukował i kolportował ulotki dotyczące zwolnienia z pracy Anny Walentynowicz, a także niezależne pisma. Współpracował z Bogdanem Borusewiczem

- napisała prezydent Gdańska.



na podst. Encyklopedii Solidarności

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole