• Start
  • Wiadomości
  • Jerzy Pasiński, b. prezydent Gdańska. Pogrzeb odbył się w Gdyni

Jerzy Pasiński, b. prezydent Gdańska. Pogrzeb odbył się w Gdyni

Pogrzeb Jerzego Pasińskiego, b. prezydenta Gdańska, odbył się w sobotę, 8 marca, w Gdyni. W ostatniej pożegnaniu, na cmentarzu Witomińskim, uczestniczyli najbliżsi, przyjaciele i znajomi. Jerzy Pasiński zmarł 4 marca. Prezydentem Gdańska był w latach 1989 - 1990, później zasłużył się dla naszego miasta jako prezes Międzynarodowych targów Gdańskich i organizator Jarmarku św. Dominika.
08.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa osób, kobiet i mężczyzn, idzie za dwoma mężczyznami, z których pierwszy niesie krzyż nagrobny, a drugi - urnę z prochami Zmarłego
Kondukt żałobny szedł za urną z prochami Jerzego Pasińskiego. Uroczystość pogrzebowa odbyła się na cmentarzu Witomińskim w Gdyni
fot. Jan Flasiński/gdansk.pl

Ostatnie pożegnanie - w Rumi i Gdyni

W uroczystości pogrzebowej miasto Gdańsk reprezentowane było przez dyrektora Piotra Kryszewskiego. Wśród żałobników można było zauważyć przyjaciół i byłych współpracowników z czasów aktywności zawodowej Jerzego Pasińskiego w Gdańsku - byli m.in. Zbigniew Canowiecki, prezydent Przedsiębiorców Pomorza i Ryszard Kokoszka

Była także delegacja Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Pogrzeb w Gdyni (godz. 12.30) poprzedziło nabożeństwo żałobne w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi, o godz. 11.

Pasiński
Jerzy Pasiński (1947 - 2025)
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Jerzy Pasiński pochodził z Bydgoszczy, gdzie urodził się 18 kwietnia 1947 roku. 

Do Gdańska przyjechał na studia jako 19-latek. Skończył Wydział Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej. Jeszcze jako student zapisał się do PZPR i pozostał w partii do 1990 roku. W latach 1972-1989 był pracownikiem naukowym Wydziału Budowy Maszyn PG, od 1985 r. obronił pracę doktorską w dziedzinie mechaniki-trybologii. Jednocześnie od 1988 do 1989 pracował w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk. Był autorem m.in. 12 patentów, w tym patentu Tribometru PT-1 (jako współautor) oraz publikacji z dziedziny mechaniki i trybologii.

Czytaj także: Zmarł Longin Mażewski, były wiceprezydent Gdańska

Po przełomie ustrojowym wykorzystał możliwości, jakie przyniosła wolna Polska - przez wiele lat systematycznie rozwijał swoje kwalifikacje menedżerskie. Już jako 63-latek, w roku 2010, uzyskał Certyfikat Kierownika Projektów Europejskich, w 2011 ukończył Kurs Kierowników Projektów Systemu w International Project Management Association (IPMA).

Zapamiętany będzie jako ostatni prezydent Gdańska, który sprawował urząd jeszcze według zasad ustrojowych, obowiązujących w PRL. Wynikało to z jego związków z PZPR i silnej pozycji w ówczesnych strukturach gospodarczych. Był m.in. wiceprzewodniczącym i przewodniczącym Rady Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego (lata 1979-1990). 

We władzach Gdańska funkcjonował od 1984 roku jako radny Miejskiej Rady Narodowej (MRN) i Rady Miasta. 23 XI 1989 MRN powołała go na stanowisko prezydenta Gdańska, którym był do 10 VII 1990 r. Przed odejściem z urzędu, Jerzy Pasiński uruchomił proces wprowadzania do wodociągów gdańskich zagranicznego inwestora, w celu sprywatyzowania serwisu publicznego dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Czytaj także: Zmarł Franciszek Jamroż - były przewodniczący Rady Miasta, prezydent Gdańska w latach 1991-94

Zdjęcie Zmarłego, znajdujące się w ramach, oparte o kamienny nagrobek
Zdjęcie Jerzego Pasińskiego, które towarzyszyło uroczystościom pogrzebowym w Rumi i Gdyni, sobotę, 8 marca
fot. Jan Flasiński/gdansk.pl

W latach 1991-1999 był prezesem Międzynarodowych Targów Gdańskich, następnie wiceprezesem i prezesem Centrum Targowego, które to spółki połączyły się w 2002 r. Opracował i zorganizował pokazy lotnicze Air Show w Gdańsku i w Gdyni wspólnie z Dowództwem Wojsk Lotniczych i Dowództwem Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej. Przygotował i wdrożył program Jarmarku św. Dominika, zorganizował Europejski Jarmark Św. Dominika z okazji 1000-lecia Gdańska. Uruchomił inne specjalistyczne imprezy targowe, w tym m.in. Napędy i Sterowanie, Amberif – największą w środkowej Europie imprezę jubilerską. Jako zarządca infrastruktury Centrum Targowego był odpowiedzialny za rozwój bazy wystawienniczej. Zmodernizował hale produkcyjne, w 1994 wybudował specjalistyczną halę wystawienniczą przy ul. Beniowskiego.

W latach 1994-1996 był prezesem Gdańskiej Izby Gospodarczej, od 1996 do 1998 pełnił funkcję wiceprezesa Pomorskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Od 2001 należał do Rotary Klub Gdańsk-Sopot-Gdynia.

Czytaj także: Rozmowa z Dorotą Starościak, żoną pierwszego demokratycznego prezydenta Gdańska

Do przejścia na emeryturę w 2012 roku, był szefem-menedżerem w kilku pomorskich firmach.

Od 1969 r. żonaty z Danielą z domu Wilkaniec, absolwentką filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Ojciec Anny (ur. 1970), Katarzyny (ur. 1972) i Jerzego (ur. 1975).

Tekst na podstawie biogramu w Gedanopedii

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zumba na Ujeścisku. Bezpłatnie, dla każdego