• Start
  • Wiadomości
  • Zmarł Dariusz Szymikowski - nauczyciel VI LO. Pogrzeb w środę

Zmarł Dariusz Szymikowski - nauczyciel VI LO. Pogrzeb w środę

Był cenionym nauczycielem historii w VI Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, badaczem i popularyzatorem historii Kaszub i Kaszubów. Dariusz Szymikowski zmarł 10 kwietnia, w wieku 59 lat. Jego śmierć wywołała poruszenie wśród uczniów i absolwentów VI LO, a także w środowisku kaszubskim. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 16 kwietnia, w Pszczółkach.
13.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie mężczyzny po pięćdziesiątce
Dariusz Szymikowski (1966 - 2025)
fot. Fb Zmarłego

Pogrzeb Dariusza Szymikowskiego odbędzie się 16.04.2025 r. (środa).

Różaniec o godz. 11.30, a następnie msza święta o godz. 12.00 zostaną odprawione w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach (ul. Kościelna 2).

Pogrzeb odbędzie się na nowym cmentarzu w Pszczółkach (ul. Pomorska).

Żona Zmarłego prosi, zamiast kwiatów, o wsparcie Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim (zbiórka będzie prowadzona w trakcie pogrzebu). Cytat: Przez ostatnie kilka miesięcy byliśmy pod opieką domowego hospicjum prowadzonego przez tę fundację. Było to dla nas ogromne wsparcie, czuliśmy się bezpiecznie, szczególnie w tych najgorszych, ostatnich dniach. Oprócz regularnych wizyt pielęgniarki/lekarza w domu, mogliśmy o każdej porze, przez całą dobę, poprosić o pomoc i zawsze tę pomoc otrzymaliśmy. Otrzymaliśmy też niezbędny sprzęt, leki, środki do pielęgnacji itp. Dlatego wiem, że pieniądze zebrane na tę fundację zostaną wykorzystane na dobre cele.

Biogram Zmarłego przygotowany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie:

Dariusz Szymikowski urodził się 8 stycznia 1966 r. w Kartuzach. Był absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nauczycielem historii w VI Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, członkiem redakcji pism „Tatczëzna” i "Odroda".

 

Od 2009 tworzył scenariusze lekcji o kaszubskiej historii, które były publikowane w „Pomeranii”. Był autorem publikacji związanych z tą tematyką, np. „Z dziejów stosunków kaszubsko-czeskich. Korespondencja Aleksandra Majkowskiego z Antoninem Frintą” (Gdynia 2006), „Aleksander Labuda w świetle akt bezpieki” (w: Kaszubi w PRL, red. M. Adamkowicz, I. Joć, Gdańsk 2007), „Mowa ë nôrodnô swiąda Kaszëbów w mëslë zrzeszińców” (w: „Feliks Marszałkowski i inni Zrzeszińcy a rozwój języka oraz literatury kaszubskiej”, Wejherowo-Gdańsk 2007), „Zrzesz Kaszëbskô” i Aleksander Labuda (w: „Wokół Aleksandra Labudy. W 105. Rocznicę urodzin”, red. S. Cholcha, Bolszewo 2007), „Podróże Polaków na Kaszuby na przełonie XIX i XX” - L. Novosad, Praha 2008), „Zrzesz Kaszëbskô w latach 1933-1939” (Bolszewo, 2010).

Był również współautorem opracowań „Od Hammuyrabiego do Fukuyamy. Nowa matura z historii. Przekazy źródłowe z ćwiczeniami dla liceum i technikum” (t. 1-3, Gdańsk 2006-2008).

 

W 2013 roku zainicjował i współtworzył projekt „Jinternetowégò Ùczbòwnika Historie Kaszëbów- pierwszego w swoim rodzaju internetowego podręcznika do historii Kaszubów. Jest to projekt edukacyjny stworzony z myślą o nauczycielach i uczniach szkół ponadpodstawowych.

 

Cześć Jego pamięci!

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Trasa EuroVelo 13 - w rowerową przygodę z Gdańska