• Start
  • Wiadomości
  • Złożono prawie 5500 wniosków do planu ogólnego miasta Gdańska

Złożono prawie 5500 wniosków do planu ogólnego miasta. Postulaty mieszkańców

Przez dwa miesiące, od kwietnia do połowy czerwca, można było składać wnioski do planu ogólnego miasta Gdańska, włączając się w proces powstawania tego nowego dokumentu. Plan wzbudził duże zainteresowanie. Do Biura Rozwoju Gdańska (BRG), które plan opracowuje, wpłynęło blisko 5,5 tysiąca wypełnionych formularzy. Większość z nich skierowały Rodzinne Ogrody Działkowe. Obecnie trwa analizowanie wniosków.
05.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać stosy dokumentów leżące na biurku, obok plakatu z napisem "PLAN OGÓLNY MIASTA GDAŃSK, zmiany w planowaniu przestrzennym". Plakat przedstawia również kolorową mapę, co sugeruje, że dokumenty dotyczą zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Gdańska.
W terminie wpłynęły 5 484 wnioski. Statystycznie wniosek złożył co 89 mieszkaniec Gdańska
fot. BRG

Czym jest plan ogólny Gdańska?

Plan ogólny to dokument, który ma określać przeznaczenie danego terenu, tzn. wskazywać gdzie mają powstać osiedla, miejsca pracy, parki czy drogi. Podzieli on miasto na strefy, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne, tj. maksymalna wysokość, powierzchnia i intensywność zabudowy oraz minimalna powierzchnia biologicznie czynna.

Od 15 kwietnia do 14 czerwca wszyscy chętni mogli zaproponować swoje rozwiązania dla poszczególnych terenów objętych granicami planu ogólnego i złożyć wniosek.

Wybory do rad dzielnic 2024. Czym zajmują się Rady Dzielnic, do kiedy zgłaszać kandydatów?

Dłuższy termin, duże zainteresowanie

- Zbieranie wniosków do planu ogólnego trwało w Gdańsku dwa miesiące, a więc dłużej niż określa to ustawa - mówi Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa

Podkreśla, że tak duża liczba wniosków to niewątpliwie sukces kampanii informacyjnej prowadzonej przez miasto. 

- Chcieliśmy dać mieszkańcom czas na zapoznanie się z charakterem tego dokumentu, podjęcie decyzji o złożeniu wniosku oraz wypełnienie formularza. Dzięki prowadzonej przez Biuro Rozwoju Gdańska kampanii informacyjnej zainteresowanie tym tematem było duże. W terminie wpłynęły 5 484 wnioski. Statystycznie wniosek złożył co 89 mieszkaniec Gdańska. – dodaje Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Mieszkańcy, firmy i instytucje mogli składać wnioski do planu online – poprzez opracowany przez BRG formularz oraz w formie papierowej, korzystając z instrukcji.

Złóż wniosek o bon energetyczny. Gdańskie Centrum Świadczeń czeka na wnioski

O co wnioskują mieszkańcy?

Większość złożonych wniosków, bo aż 75 procent - 4110 wniosków - dotyczy Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Użytkownicy ogrodów postulują zachowanie obecnego przeznaczenia tych terenów.

- Wielokrotnie spotykając się z działkowcami słyszymy, że doceniają oni istniejącą w Gdańsku możliwość spędzania czasu w bliskim kontakcie z naturą – komentuje Edyta Damszel-Turek.

Przyznała, że tak duża mobilizacja tej grupy mieszkańców przy okazji prac nad planem ogólnym bardzo cieszy.
 
- Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że to po części efekt prowadzonej w ostatnich miesiącach kampanii dezinformacyjnej i straszenia działkowców, że niezłożenie wniosku może skutkować likwidacją ROD i wprowadzeniem na jego miejscu zabudowy. Pewnie także dlatego wpłynęły setki wniosków o identycznej treści, dotyczące tych samych działek - dodaje dyrektor BRG.
Zdjęcie przedstawia nowoczesne osiedle mieszkaniowe widziane z lotu ptaka. W dolnej części obrazu widać rząd domów jednorodzinnych z ciemnymi dachami, otoczonych małymi ogródkami. W centrum i po lewej stronie znajdują się bloki mieszkalne, wszystkie o jasnych elewacjach i płaskich dachach. Bloki są rozmieszczone symetrycznie, z alejkami i zielonymi przestrzeniami pomiędzy nimi. W tle, w górnej części zdjęcia, widoczne są wyższe budynki i wieżowce, które tworzą panoramę miasta. Widać również dźwigi budowlane, co sugeruje, że obszar ten jest w trakcie rozwoju. Całość otoczona jest zielenią, z drzewami i krzewami rozproszonymi po całym obszarze, co dodaje estetyki i sprawia, że osiedle wygląda nowocześnie i zadbanie.
Górny odcinek ulicy Kartuskiej od skrzyżowania z ul. Łostowicką do ul. Myśliwskiej. Na zdjęciu ul. Czesława Miłosza
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 

Wnioski do planu ogólnego miasta Gdańska złożyli także m.in. mieszkańcy, którzy planują inwestycje na swoim terenie.

Ok. 50 wniosków związanych było z możliwością realizacji zabudowy mieszkaniowo-usługowej na rolniczych terenach Olszynki. 57 wniosków dotyczyło przebiegu linii tramwajowej w ulicy Klonowej, 25 natomiast – utrzymania zabudowy w rejonie Manhattanu w stanie istniejącym, tj. do 20 m.

Urodziny Hospicjum Domowego dla Dzieci. Od 20 lat pomagają chorym podopiecznym

To jedynie wybrane zagadnienia. Wszystkie złożone wnioski zostały zarejestrowane i są umieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej BRG, gdzie można zapoznać się z ich treścią. Każdy z nich jest szczegółowo analizowany.

Co za nami, co przed nami…

Procesowi zbierania wniosków towarzyszyła kampania informacyjna. Wśród prowadzonych działań znalazły się m.in. komunikaty dla użytkowników Karty Mieszkańca, plakaty w komunikacji miejskiej i na przystankach, artykuły na lokalnych portalach internetowych, wypowiedzi radiowe oraz publikacje w mediach społecznościowych. Materiały informacyjne dotyczące zbierania wniosków były także dostępne w działających na terenie Gdańska domach sąsiedzkich, lokalnych stowarzyszeniach, siedzibach rad dzielnic i bibliotekach.

W tym czasie odbyły się także trzy spotkania:

  • otwarte spotkanie online dla mieszkańców
  • spotkanie stacjonarne dla radnych dzielnic
  • spotkanie stacjonarne dla radnych miejskich

Trwa analiza złożonych wniosków. Zespół projektowy opracowujący plan ogólny rozpatruje wszystkie zawarte we wnioskach propozycje w kontekście rozstrzygnięć, które musi zawierać tworzony dokument oraz w nawiązaniu do obowiązującej Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus. Model funkcjonalno-przestrzenny zawarty w strategii to punkt wyjścia dla tworzących plan ogólny.

W przyszłym roku projekt planu ogólnego zostanie poddany konsultacjom społecznym. Każdy będzie mógł zapoznać się z jego wytycznymi oraz złożyć swoje uwagi do zawartych w dokumencie zapisów. Bieżące informacje związane m.in. z harmonogramem prac dostępne są na stronie BRG w zakładce plan ogólny.

oprac. RP

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia