• Start
  • Wiadomości
  • Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego

Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego

W środę, 1 września, rano w 82. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego, na budynku Dyrekcji Kolei przy ul. Dyrekcyjnej 2-4. W uroczystości wziął udział m.in. zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak.
01.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pamiątkowa tablica na budynku Dyrekcji Kolei przy ul. Dyrekcyjnej w poranek 1 września
Pamiątkowa tablica na budynku Dyrekcji Kolei przy ul. Dyrekcyjnej w poranek 1 września
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Harcmistrz Jan Ożdżyński jest prawdopodobnie pierwszą ofiarą drugiej wojny światowej w Gdańsku. Jedyną ofiarą śmiertelną wśród Polaków 1 września 1939 roku poza Westerplatte oraz gmachem Poczty Polskiej w Gdańsku na Heveliusplatz.

Zginął nad ranem w budynku dawnej dyrekcji kolejowej przy Am Olivaer Tor w Gdańsku, dzisiejszej ul. Dyrekcyjnej, w której znajdowały się biura ZHP czy Polskiej Rady Sportowej, ale także m.in. nielegalna strzelnica i magazyny.

Według jednej z relacji gmach został zaatakowany przez oddział SS i SA dowodzony przez SS-Sturmbannführera Kurta Eimanna, zbrodniarza wojennego, odpowiedzialnego m.in. za mord w Lasach Piaśnickich. Napastnicy wtargnęli do budynku, wcześniej strzelając i rzucając granatami. Jan Ożdżyński został zabity na samym początku akcji wojsk niemieckich. 

Poranne obchody 82. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej na Westerplatte


1 września - jak co roku - składano kwiaty i zapalane znicze pod tablicą upamiętniającą Jana Ożdżyńskiego. W środę wśród obecnych byli m.in. zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak, komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP Artur Glebko, harcmistrz Artur Lemański, harcerze i przedstawiciele Straży Miejskiej w Gdańsku.

Złożenie kwiatów pod dawną Victoriaschule

Kim był harcmistrz Jan Ożdżyński? W latach 1937-1939 pracował w Wolnym Mieście Gdańsku. Aktywnie działał w Gdańskiej Chorągwi ZHP, pełnił także funkcje referenta Polskiej Rady Sportowej. Ta ostatnia była przykrywką dla działających w Wolnym Mieście Gdańsku w konspiracji struktur Związku Strzeleckiego. 

Sylwetkę harcmistrza Jana Ożdżyńskiego opisuje dr Jan Daniluk.

Tablica na budynku Dyrekcji Kolei w Gdańsku została ufundowana w 1986 roku.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów