Prof. Jan Łukaszewski odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Wybitny dyrygent, specjalista muzyki chóralnej, twórca festiwalu Mozartiana, profesor Jan Łukaszewski, obchodzący w tym roku jubileusz 40-lecia pracy artystycznej z Polskim Chórem Kameralnym, otrzymał najważniejsze wyróżnienie artystyczne w kraju - złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczyste wręczenie medalu odbyło się w piątek, 25 sierpnia, przed koncertem Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Filharmonii Narodowej.
25.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Starszy mężczyzna z gęstymi siwymi włosami, ubrany w garnitur i czerwony krawat przemawia na scenie stojąc do mikrofonu
Jan Łukaszewski uznawany jest za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. To dyrygent i ceniony pedagog oraz organizator życia muzycznego, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, profesor sztuk muzycznych
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Złoty Fryderyk dla Jana Łukaszewskiego, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” to nagroda przyznawana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najwybitniejsze osiągnięcia artystyczne w dziedzinie kultury i najbardziej prestiżowy laur w polskiej kulturze.

Dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis Jan Łukaszewski był wielokrotnie honorowany za dokonania artystyczne i zasługi dla kultury, otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2018), nagrodę Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2020). W roku 2021, decyzją Rady Akademii Fonograficznej, „za wybitne osiągnięcia artystyczne” został uhonorowany Złotym Fryderykiem.

W otwartym pudełeczku wyłożonym zielonym suknem leży medal - zielono-złoty ze złotym orłem w środku
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” to odznaczenie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal został wręczony po raz pierwszy w 2005 roku
fot. Magdalena Bray

Kiedy wręczenie medalu?

Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się podczas koncertu Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Filharmonii Narodowej, odbywającego się w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana” - 25 sierpnia (piątek) o godz. 19.00. Złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” profesorowi Janowi Łukaszewskiemu - pomysłodawcy, inicjatorowi i nieprzerwanie od 18 lat dyrektorowi artystycznemu Mozartiany - wręczył sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Jarosław Sellin.

Starszy mężczyzna z gęstymi siwymi włosami, ubrany na czarno, trzyma w ręku pałeczkę dyrygencką, mimika skupienia i gest podniesionej ręki - zatrzymane w kadrze
Dyrygent Jan Łukaszewski pod koncertu finałowego Mozartiany 2019 w archikatedrze oliwskiej
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Kim jest Jan Łukaszewski? Wybitny dyrygent, specjalista muzyki chóralnej, twórca Mozartiany

Jan Łukaszewski uznawany jest za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. To dyrygent i ceniony pedagog oraz organizator życia muzycznego, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, profesor sztuk muzycznych.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis Jan Łukaszewski prowadzi od 1983 roku. Wspólnie dokonali ok. 700 prawykonań, nagrali kilkaset audycji radiowych i telewizyjnych oraz ponad 80 płyt, które były 23 razy nominowane, a pięciokrotnie nagrodzone Fryderykiem oraz dwukrotnie wyróżnione Orphée D’or − nagrodą Academie du Disque Lyrique. 

W 2009 roku Jan Łukaszewski otrzymał nagrodę Splendor Gedanensis za wykreowanie marki Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana w Gdańsku. Dyrygował kilkoma tysiącami koncertów w Polsce, a także w niemal we wszystkich krajach Europy, USA, Kanadzie, Chinach i Japonii. Jest jurorem, a jednocześnie dyrygentem prawykonań utworów chóralnych nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova. 

Jan Łukaszewski dokonał także, wraz z Polskim Chórem Kameralnym, pierwszego nagrania kompletu utworów Krzysztofa Pendereckiego na chór a cappella.

W roku 2021 prof. Jan Łukaszewski, został uhonorowany Złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć artystycznych. Był to pierwszy raz, kiedy nagroda trafiła do przedstawiciela chóralistyki. Laureatami nagrody na przestrzeni lat byli m.in. Wojciech Kilar, Jerzy Maksymiuk, Bernard Ładysz czy Krzysztof Penderecki. 

Mozartiana 2023 rozgościła się na trzy dni w parku Oliwskim. Kiedy finał?

Schola Cantorum Gedanensis 

Polski Chór Kameralny znany także jako Schola Cantorum Gedanensis jest w światowej czołówce w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego, a od 1983 prowadzony przez jego brata Jana, zespół składa się z 24 zawodowych muzyków. Chór daje rocznie około 80 - 100 koncertów, przygotowując ponad 50 różnych programów.

Gloria artis - chwała sztuce

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” to odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal wręczono po raz pierwszy w 2005 roku. Odznczenie ma trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy.

Gdańszczanie z prestiżową nagrodą Gloria Artis

Prestiżowe odznaczenie „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali m.in.:

Alicja Boniuszko słynna primabalerina baletu Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku została odznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2009 r. Tancerka ukończyła prywatną szkołę tańca Janiny Jarzynówny przy Jaśkowej Dolinie we Wrzeszczu, była też pierwszą solistkę zespołu Janiny Jarzynówny-Sobczak. Zmarła w 2019 r. artystka prowadziła zajęcia w gdańskiej szkole baletowej.

Wybitny śpiewak operowy Florian Skulski (1936-2019) otrzymał złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", podczas uroczystych obchodów 55-lecia pracy artystycznej w 2014 roku. Solista Opery Bałtyckiej, uznawany za jednego z najwybitniejszych barytonów polskich przełomu XX i XXI w., związany był także z bydgoską Operą Nova. Studia wokalne ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku, Debiutował w 1959 r. w Operze Bałtyckiej partią Walentego w Fauście. W dorobku miał kilkadziesiąt partii operowych lirycznych i dramatycznych. W tytułowej partii Nabucca wystąpił ponad 400 razy.

W 2018 roku Marek Łochwicki – wieloletni dyrektor niezależnej wytwórni filmowej Video Studio Gdańsk odebrał z rąk wiceministra kultury Jarosława Sellina złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Podczas uroczystości, która odbyła się w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, wręczono również srebrne i brązowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” współpracownikom Video Studio Gdańsk.

W 2018 roku również Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku otrzymał złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zastępca dyrektora Maria Dyrka została wyróżniona srebrnym medalem.

W 2016 roku znany trójmiejski bursztynnik Lucjan Myrta otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Największym dziełem artysty jest "Bursztynowy Skarbiec", czyli ważąca 825 kg szkatuła zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Chrystusa.

Niesamowita bursztynowa twórczość Lucjana Myrty. Wystawa w ECS

Jadwiga Charzyńska, artystka, menadżerka kultury i od 2004 r. dyrektorka Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, otrzymała, wraz z zespołem CSW Łaźni, brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2008 roku. J. Charzyńska jest absolwentką Wydziału Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (PWSSP) w Gdańsku. Jeszcze w trakcie studiów działała w Klubie Studentów Wybrzeża Żak, na zaproszenie Jerzego Gruzy współpracowała z Teatrem Muzycznym w Gdyni. pracowała m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku (1996 - 2002), była zastępcą dyrektora Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, od 2002 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, od 2004 r. jako jej dyrektorka.

W 2014 roku Krystyna Stańko została odznaczona brązowym Medalem Gloria Artis. Wokalistka jazzowa jest wykładowczynią w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także autorką audycji w Radiu Gdańsk.

Jubileusz 40-lecia Video Studio Gdańsk. Zobacz film “Taśmy wolności” i wręczenie nagród

Teatr Miniatura w 2017 roku, w 70. rocznicę powstania gdańskiego teatru odebrał brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Brązowe medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymali obecny dyrektor teatru Romuald Wicza-Pokojski oraz aktorzy: Andrzej Żak i Jacek Gierczak.

Romuald Wicza-Pokojski żegna się z Miejskim Teatrem Miniatura: - Zostawiam teatr w dobrej kondycji

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta