Dla kogo “Złota rączka dla seniora” w Gdańsku?
Z usług tytułowej złotej rączki skorzystać mogą przede wszystkim osoby samotne, niesamodzielne lub schorowane w wieku 70+. Bezpłatna pomoc adresowana jest do mieszkańców Gdańska i dotyczy szeroko pojętych drobnych napraw domowych, takich które z założenia można zrealizować w ciągu półtorej godziny (choć bywa, że usunięcie jednej awarii wymaga dłuższej pracy i kolejnej wizyty). Usługa fachowca jest dla seniora bezpłatna, a koszt zakupu materiałów potrzebnych do naprawy jest pokrywany z budżetu projektu do wysokości 80 zł brutto.
By poprosić fachowca o pomoc, wystarczy zadzwonić do GSS pod numer tel.: 881 703 096 i zgłosić problem. Zgłoszenia są przyjmowane w dni powszednie, w godzinach od 8 do 15.
Po wsparcie złotej rączki jedna osoba może zwrócić się maksymalnie dwa razy do roku.
“Złota rączka” przekroczyła plan o 30 proc.
Mówi Przemysław Pokój koordynator projektu “Złota rączka dla seniora” w GSS. - Właśnie wystawiam zlecenie nr 1111 (stan na 22 grudnia), a według założeń umowy w mijającym roku mieliśmy wykonać 720 napraw. Przekroczyliśmy więc plan o 30 proc., co świadczy o ogromnym powodzeniu projektu. Staramy się ciąć koszty i oszczędzać czas naszych techników gdzie się da, żeby sprostać jak największej liczbie potrzeb - informuje Przemysław Pokój. - Plan pracy układam tak, żeby technik jednego dnia obsłużył zlecenia na przykład z Żabianki i Przymorza, a kolejnego z Chełmu i Śródmieścia.
Dla porównania rok 2021 w projekcie zamknięto liczbą 896 zleceń.
Chcesz pozbyć się zbędnych mebli? Przekaż je dalej, trafią do mieszkań potrzebujących
Ile “złotych rączek” w Gdańsku?
W projekcie na etacie technika pracuje jedna osoba, kolejnych dwóch panów pomaga z doskoku, drugi z nich w przypadku dużego spiętrzenia zleceń, tak jak np. teraz, przed świętami. Ale i tak obecnie umawiane są terminy na styczeń 2023.
Z pomocy siły fachowej korzystają przeważnie samotne gdańszczanki.
- Panie do nas dzwonią, my je wysłuchamy, zrozumiemy i coś poradzimy. Są wniebowzięte, że ktoś przyszedł i usunął drobną uciążliwość życia codziennego jak cieknąca spłuczka, albo migające światło w żyrandolu, które naprawić można tylko walcząc z kostką na drabinie, wiedząc co, do czego trzeba podłączyć - mówi koordynator “Złotej rączki”. - Często te 80 zł kosztów naprawy gwarantowane w projekcie nie wystarczy, bo ceny materiałów poszły mocno w górę, ale dopłacenie brakujących kilkunastu złotych nie jest nigdy problemem.
Co ważne - jeśli coś da się naprawić - jest naprawiane, a nie wymieniane na nowe, zgodnie z filozofią ograniczania wpływu na środowisko naturalne. Warto wspomnieć, że Spółdzielnia jest także uczestniczką kampanii Gdańsk bez plastiku.
Jakie naprawy przede wszystkim realizują technicy “Złotej rączki dla seniora”?
W kolejności najczęstszego wykonywania:
- naprawy hydrauliczne: cieknące spłuczki, krany i zlewy, wymiana baterii
- naprawy elektryczne: poluzowane kontakty i brak prądu w gniazdku, “prace na wysokościach” - naprawa oświetlenia w podwieszanych sufitach, wymiana żarówki
- naprawy meblowe: zepsute bądź wyrwane zawiasy szafek kuchennych, mocowanie poluzowanych karniszy firankowych.
Tych napraw “Złota rączka dla seniora” nie obejmuje
- instalacji i urządzeń gazowych - technicy projektu nie mają uprawnień do takich prac
- sprzętu AGD - technik wymieni uszkodzony wężyk doprowadzający wodę do pralki, ale pompy np. nie naprawi
- projekt nie działa też na zasadzie pogotowia technicznego
Regulamin projektu znaleźć można TUTAJ.