• Start
  • Wiadomości
  • Złota rączka dla seniora. Już 380 zgłoszeń zrealizowano w drugiej edycji programu

Złota rączka dla seniora. W drugiej edycji programu, który trwa do października br., zrealizowano już 380 zgłoszeń

“Złota rączka dla seniora” to program dla osób w wieku 70+, w ramach którego gdańszczanie i gdańszczanki mogą skorzystać z darmowych usług fachowca. Naprawa szafki, wymiana baterii w łazience czy regulacja drzwi - to jedne z wielu zadań, których podejmie się “złota rączka”. W Gdańsku trwa druga edycja tego programu, podczas której zrealizowano już 380 zgłoszeń od gdańskich seniorów. Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!
11.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wymiana baterii czy drobne naprawy hydrauliczne, to usługi z których w ramach programu Złota rączka dla seniora , srebrni gdańszczanie i gdańszczanki korzystają najczęściej
Wymiana baterii czy drobne naprawy hydrauliczne, to usługi z których w ramach programu "Złota rączka dla seniora", srebrni gdańszczanie i gdańszczanki korzystają najczęściej
Pixabay.com

 

“Złota rączka dla seniora” to program, który swój pilotaż miał między październikiem 2019 roku a majem 2020. Program powstał z myślą o srebrnych mieszkańcach Gdańska, którzy potrzebują pomocy przy drobnych, domowych naprawach. W pierwszej edycji programu, z darmowych usług złotej rączki skorzystało pół tysiąca gdańszczan. Zainteresowanie drugą edycją jest jeszcze większe. W ciągu 5 miesięcy (październik 2020 - luty 2021) Gdańska Spółdzielnia Socjalna, która koordynuje ten program, zrealizowała już 380 zgłoszeń od seniorów. 

- 380 zgłoszeń nie przekłada się na 380 osób, ponieważ zdarza się, że dana osoba dzwoni więcej niż raz - mówi Natalia Richter z Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. - Regulamin pozwala nam przyjąć maksymalnie dwa zgłoszenia od tej samej osoby w ciągu roku, ale w wyjątkowych sytuacjach zdarzało nam się pomagać częściej. Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania, seniorzy, którzy korzystali z naszych usług w pierwszej edycji wracają, bo wiedzą, że jakość tych usług jest wysoka i można nam zaufać. 

Jak wynika z obserwacji pracowników Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, częściej z pomocy złotej rączki korzystają seniorki. 

- Mam wrażenie, że panowie czasem wstydzą się przyznać, że nie potrafią czegoś naprawić, ale im dłużej trwa program, tym częściej panowie do nas dzwonią - dodaje Natalia Richter. - Najwięcej telefonów odbieram od kobiet, które zostały same, mąż zmarł, dzieci wyjechały. Bardzo nam zależy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o naszej inicjatywie, bo widzimy, że jest potrzebna. 

 
Wymiana gniazdka? Złota rączka bez problemu sobie z tym poradzi
Wymiana gniazdka? Złota rączka bez problemu sobie z tym poradzi
Pixabay.com

 

Jak skorzystać z usług złotej rączki?

Zasady działania programu są proste, aby skorzystać z pomocy, należy zadzwonić do Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej pod numer tel.: 881 703 096 i zgłosić problem. Zgłoszenia są przyjmowane w dni powszednie, w godzinach od 8.30 do 15.30. 

- Mamy dwóch panów, którzy z nami współpracują, staramy się realizować zgłoszenia jak najszybciej, jednak maksymalny czas oczekiwania nie przekracza tygodnia - wyjaśnia Natalia Richter. 

Przykładowe naprawy, które wchodzą w zakres usług

W programie przewidziane są drobne naprawy, których czas wykonania nie przekracza godziny. 

Przykładowe, możliwe usługi:

  • regulacja/uszczelnienie drzwi/okien
  • wymiana deski klozetowej
  • podłączenie pralki/telewizora/zmywarki
  • wymiana lamp/żarówek/korków/baterii w kuchni czy łazience
  • naprawa klamek/szafek

Których czynności złota rączka nie podejmie się?

Złota rączka nie wymieni przedmiotów, które są stare lub zepsute, nie złoży mebli, nie położy parkietu, kafelek; nie naprawi sprzętów elektrycznych/elektronicznych, nie podejmie się usług związanych z instalacją gazową ani takich, które wymagają natychmiastowej interwencji i są czasochłonne. 

Projekt finansowany jest przez Miasto Gdańsk, realizuje go Gdańska Spółdzielnia Socjalna we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Praca fachowca jest dla seniora bezpłatna. Jeśli naprawa usterki wymaga zakupu materiałów, koszt który pokrywa Miasto, wynosi maksymalnie 80 zł brutto. Jeśli kwota naprawy jest wyższa, różnicę (po wcześniejszej konsultacji) pokrywa senior. 


CZYTAJ:

Biznes społecznie odpowiedzialny. Gdański MOPR i firmy wspólnie pomagają potrzebującym

Sprzęt ratujący życie. Miasto kupiło defibrylator, ratownicy - wolontariusze już go używają

 

TV

Przystanek Smaków na 764. Jarmarku św. Dominika