Zlot Westerplatte: jak harcerze czczą pamięć bohaterskich obrońców z 1939 roku

Harcerze od lat czczą pamięć obrońców Westerplatte, kontynuując tradycję sięgającą 1989 roku. Zlot Westerplatte to jedno z najważniejszych wydarzeń w gdańskim kalendarzu harcerskim, które przyciąga młodych ludzi z całej Polski. XXVIII edycja odbywała się w dniach 28 sierpnia - 1 września. W ramach tego wydarzenia na sobotę, 7 września, na terenie Twierdzy Wisłoujście zaplanowano Trasę dla Malucha.
02.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok z góry: kilkadziesiąt osób siedzi na trawie: w tle po lewej budynek, po prawej balon
W tegorocznym Zlocie Westerplatte udział wzięło 405 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników (harcerze w wieku 16-21 lat) i instruktorów z 8 województw. Na zdjęciu podczas spotkania na terenie Hevelianum
fot. Michał Wiraszka/ZHP

Od korzeni do współczesności

Historia Zlotu Westerplatte sięga końca lat 80., ale jego korzenie są znacznie głębsze. Już w 1960 roku, podczas Zjazdu Obrońców Westerplatte, Hufiec Gdańsk-Portowa otrzymał imię Obrońców Westerplatte z rąk kapitana Franciszka Dąbrowskiego, współdowodzącego bohaterską obroną Westerplatte w 1939 roku. 

W 1989 roku gdańscy harcerze byli inicjatorami tradycji, która z roku na rok stawała się coraz bardziej powszechna i istotna: spotkali się 1 września na Westerplatte o symbolicznej godzinie 4:45, oddając hołd bohaterskim obrońcom gdańskiego półwyspu. W organizację wydarzenia najpierw włączyły się władze miasta Gdańska, potem Wojsko Polskie oraz Muzeum II Wojny Światowej. 

85. rocznica wybuchu wojny na Westerplatte. Premier Tusk: "Nigdy więcej samotności"

Zlot Westerplatte, by uczcić pamięć  

W dniach 28 sierpnia - 1 września odbyła się XXVIII edycja Zlotu Westerplatte, w której uczestniczyło ponad 400 zuchów i harcerzy z całej Polski. Mieli oni okazję wziąć udział w grach terenowych, warsztatach i spotkaniach, które przybliżą im historię Gdańska i Westerplatte. Program zlotu uwzględniał wiek uczestników, oferując cztery „trasy” dla zuchów i harcerzy. 


ZOBACZ FILM WIDEO Z XXVIII ZLOTU WESTERPLATTE

 

W sobotę, 31 sierpnia, na terenie gdańskiego Hevelianum odbył się apel XXVIII Zlotu Westerplatte. W apelu udział wziął powstaniec warszawski prof. Jerzy Grzywacz, który w kręgu harcerskim opowiedział zuchom, harcerzom, wędrownikom (harcerzom w wieku 16-21 lat) i instruktorom historię II wojny światowej. W tym spotkaniu uczestniczyli także m.in: Anna Olkowska-Jacyno - wicewojewoda pomorska, Piotr Kryszewski - dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, Mateusz Jasik - zastępca dyrektora ds. Popularyzacji Muzeum II Wojny Światowej.

Kulminacyjnym momentem zlotu była - jak co roku - służba podczas uroczystości 1 września o 4:45, kiedy harcerze oddali hołd obrońcom Westerplatte, kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez ich poprzedników wiele lat temu.

Ciemnawo. Na placu stoją w rzędzie żołnierze, przed nimi młoda harcerka i żołnierz w galowym mundurze. Między nimi na sztandarach biało-czerwone-flagi
Na pierwszym planie phm. Agata Szewczyk z Hufca ZHP Gdańsk-Portowa, współprowadząca 1 września na Westerplatte uroczystości 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej
fot. Michał Wiraszka/ZHP

Symbol ciągłości tradycji 

- Zlot Westerplatte to coś więcej niż tylko coroczne spotkanie harcerskie. To symbol ciągłości tradycji, pamięci o bohaterach oraz harcerskiej służby. Dla harcerzy z Hufca ZHP Gdańsk-Portowa, Westerplatte jest miejscem szczególnym, z którym związani są nie tylko historycznie, ale i emocjonalnie. Każdy zlot przypomina im o obowiązku pielęgnowania pamięci o tych, którzy walczyli i ginęli za wolność Polski - zaznacza komendantka zlotu, podharcmistrzyni Kinga Piskała. - Dzięki staraniom harcerzy, pamięć o Westerplatte nie ginie, a kolejne pokolenia młodych Polaków uczą się historii w miejscu, które jest żywym pomnikiem męstwa i patriotyzmu. To harcerskie Westerplatte, które z roku na rok zyskuje na znaczeniu, jest dowodem na to, że historia może być żywa i bliska, zwłaszcza gdy pielęgnują ją młodzi ludzie pełni pasji i zaangażowania.

Więcej informacji można znaleźć na fb Zlotu Westerplatte.

Kilkanaścioro dzieci stoi nad brzegiem morza, przed nimi w wodzie papierowa mała żaglówka
Uczestnicy trasy zuchowej (harcerze w wieku 6-10 lat) "Morskie opowieści" podczas gry fabularnej "Przygotowanie do rejsu" mieli za zadanie zbudować własne statki z zebranych wcześniej materiałów. Statki zwodowano na plaży w Stogach
fot. Michał Wiraszka/ZHP
Kilkoro młodych ludzi niesie drwa na plaży, w tle las.
Podczas gry terenowej uczestnicy trasy harcerskiej "Załoga" grali w znane wszystkim statki, tym razem w formie ... 3 a nawet 5D! Jednym z zadań było zbudowanie na plaży pływającej tratwy
fot. Paweł Klein/ZHP

Trasa dla Malucha - rodzinne poznawanie historii 

W sobotę, 7 września, na terenie Twierdzy Wisłoujście w godz. 10.00-15.00 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie dla najmłodszych: piąta edycja Trasy dla Malucha, która w tym roku nosi nazwę „Trasa na 5-tkę”. To przedsięwzięcie, będące częścią XXVIII Zlotu Westerplatte, skierowane jest do rodzin z dziećmi w wieku od 0 do 6 lat. 

Na uczestników czekają różnorodne zabawy edukacyjne, warsztaty plastyczne i zajęcia ruchowe, które w atrakcyjny sposób wprowadzą dzieci w fascynujący świat historii obrony Westerplatte. 

Na Trasę dla Malucha obowiązuje wstęp wolny z wcześniejszym zgłoszeniem poprzez formularz

Wydarzenie wspierane przez Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Gdańsk 

autorka tekstu: hm. Zofia Cebula, zastępczyni komendantki XXVIII Zlotu Westerplatte
autor wideo: Mikołaj Zawiślak/ZHP

Artykuł powstał w ramach projektu "Harce aktywują" dofinansowanego z budżetu Miasta Gdańska.

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask