• Start
  • Wiadomości
  • Zjednoczeni w różnorodności - niezwykły koncert z okazji rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

Zjednoczeni w różnorodności - niezwykły koncert z okazji rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

Trzy godziny świetnej i różnorodnej muzyki. W wypełnionej po brzegi Ergo Arenie w środę, 1 maja, odbył się koncert z okazji 15. rocznicy obecności Polski w Unii Europejskiej. Zaśpiewali m.in. Grażyna Łobaszewska, Maria Peszek, zespoły Raz Dwa Trzy oraz Voo Voo. ZOBACZCIE zdjęcia, POSŁUCHAJCIE przemówień prezydentów Gdańska i Sopotu.
01.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz na scenie w Ergo Arenie podczas koncertu
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz na scenie w Ergo Arenie podczas koncertu
fot. Ergo Arena

 

W 2019 roku mija 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Dzięki środkom finansowym z UE samorządy zrealizowały wiele inwestycji infrastrukturalnych, rewitalizacji, powstało wiele nowoczesnych obiektów sportowych i kulturalnych, Polska przeszła metamorfozę na wielu płaszczyznach. 

#DziękUEmy - 15 lat inwestowania w Gdańsk z wykorzystaniem środków unijnych. PRZEGLĄD PROJEKTÓW


Członkostwo Polski w Unii Europejskiej to jednak nie tylko korzyści ekonomiczne, ale też wspólnota wartości i poczucie więzi z obywatelami innych narodów. "Zjednoczeni w różnorodności" to hasło, które przyświeca działaniom Unii Europejskiej. “Zjednoczeni w różnorodności - 15 lat Polski w UE” - pod takim hasłem w środę, 1 maja, w gdańsko-spockiej hali Ergo Arena odbył się specjalny koncert z okazji jubileuszu obecności Polski w Unii Europejskiej. 

Koncert rozpoczął się kilka minut po godz. 20.00 odegraniem i odśpiewaniem "Ody do Radości" - hymnu Europy, w wykonaniu Polskej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego oraz Chóru Kameralnego 441 Hz. 

Śpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego" i "Odę do radości" w 15. rocznicę wejścia Polski do UE


Przed występami pozostałych wykonawców, przemówienia wygłosili prezydenci Gdańska i Sopotu.

- Kochane Gdańszczanki, kochani Gdańszczanie. Kochane Sopocianki, Sopocianie, ale także Pomorzanki, Pomorzanie, bo czuję, że jest was tutaj wielu, nie tylko z Gdańska i Sopotu, ale pewnie z wielu róznych innych miejsc - zaczęła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

- Kraków, Warszawa - odezwały się głosy z widowni. Po czym rozległy się wielkie brawa. 

- Nie mogę przestać się uśmiechać dzisiaj. Myślę, że te piętnaście lat minęło w oka mgnieniu. Jak sobie pomyślimy jak bardzo się zmieniła nasza rzeczywistość, Gdańsk, Sopot, Pomorze, Kraków, Warszawa. Pruszcz, cała Polska, to jest niesamowity dar, o który wszyscy musimy dbać - kontynuowała prezydent Gdańska. - Rzadna wartość nie jest dana raz na zawsze. Unia Europejska też nie jest dana raz na zawsze. Widzicie co się dzieje z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Czy chcecie być poza Unią Europejską? Ja nie chcę. Wy pewnie też nie, skoro jesteście dzisiaj tutaj.

W hali Ergo Arena ponownie rozległy się gromkie brawa. 

- Dlatego bardzo was proszę: skorzystajcie ze swojego prawa, chociaż ja wolę słowo powinność. Skorzystajcie ze swojej powinności, wykorzystajcie prawo, że możemy głosować. 26 maja nie zostańcie w domu, pójdźcie do urn i opowiedzcie się za silną Polską w silnej Unii Europejskiej, ale Unii Europejskiej, w której jesteśmy zjednoczeni w różnorodności.   

Ponownie w gdańsko-sopockiej hali rozbrzmiały oklaski. 

- Szanowni państwo po tak mądrych słowach ja tylko mogę opowiedzieć anegdoty - zaczął Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Bardzo często z Olą (Aleksandrą Dulkiewicz - red.) podróżujemy po całej Polsce i kiedyś mieszkańcy innych miast zazdrościli nam Gdańska i Sopotu. Mówili: "morze, czyste powietrze". A teraz wiecie czego nam zazdroszczą? Mieszkańców. 

I znowu brawa.

- Mówią: wy tam na Wybrzeżu jesteście otwarci, tolerancyjni, chcecie przyjąć uchodźców, nie zamykacie się. I mam nadzieję, że wy także, którzy tu jesteście z innych miast, jesteście tacy sami. Ale mam nadzieję, że taka będzie Polska: otwarta, gościnna, nie tylko dla bogatego wujka z Ameryki, ale także dla biednych - mówił prezydent Sopotu. - Dlaczego tacy jesteśmy? I powiem wam, że jest pewna tajemnica, tą tajemnicą są takie osoby jak Lech Wałęsa czy Paweł Adamowicz.  

 

POSŁUCHAJ PRZEMÓWIEŃ PREZYDENTÓW GDAŃSKA I SOPOTU

 

Po przemówieniach prezydentów w hali na granicy Gdańska i Sopotu królowała przede wszystkim muzyka. Przede wszystkim, bo także taniec. W pewnym momencie widzowie brawami nagrodzili dwie pary, które zeszły z widowni i odtańczyły poloneza Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz", wykonywanego właśnie przez orkiestrę Wojciecha Rajskiego. 

Wcześniej - i później - na scenie Ergo Areny pojawiali się Grażyna Łobaszewska z zespołem Ajagore, Maria Peszek, Natalia Przybysz, Fisz Emade Tworzywo, Muniek i Przyjaciele, Raz Dwa Trzy oraz Voo Voo. 

Koncert trwał trzy godziny. Widzowie usłyszeli wiele świetnej i różnorodnej muzyki. Prowadzącą była Monika Zamachowska, która przed laty współtworzyła znakomity program telewizyjny "Europa da się lubić". 

 

ZDJĘCIA Z KONCERTU

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka