Zimowe liczenia nietoperzy, których co roku podejmują się pracownicy naukowi Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i Członkowie Akademickiego Koła Chiropterologicznego PTOP ,,Salamandra", obejmują województwo pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie.
W 2021 roku naukowcy sprawdzili 158 obiektów, to m.in. Zbiornik Wody Stara Orunia, Twierdza Wisłoujście, forty na Górze Gradowej, a także liczne piwnice czy studnie.
Nietoperze, które znalazły się liście tegorocznego liczenia:
- 696 nocków Natterera
- 563 nocki rude
- 127 gacków brunatnych
- 67 nocków dużych
- 39 mopków
- 32 osobniki nieoznaczone
- 11 nocków wąsatków lub nocków Brandta
- 10 mroczków pozłocistych
- 9 karlików
- 7 nocków łydkowłosych
- 7 mroczków późnych
- Osobniki nieoznaczone, to takie, których nie udało się rozpoznać do gatunku, ponieważ weszły w szczelinę czy dziurę, skąd nie były wystarczająco widoczne, by rozpoznać gatunek - wyjaśnia Konrad Bidziński, biolog, doktorant z Uniwersytetu Gdańskiego.
Rok 2020 a 2021
Naukowcy porównali występowanie nietoperzy w 147 obiektach, które sprawdzone zostały w dwóch ostatnich sezonach, czyli w latach 2020 i 2021.
- Łączna liczba obserwowanych nietoperzy niemal nie uległa zmianie, ponieważ odnotowaliśmy wzrost o zaledwie sześć osobników - mówi dr Mateusz Ciechanowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. - W roku 2020 mowa o 1379 nietoperzach, w 2021 roku - 1385.
Jak zaznacza Mateusz Ciechanowski, również zmiany liczebności poszczególnych gatunków były relatywnie nieznaczne. Ubyło nocków Natterera (-47), przybyło zaś nocków dużych (+11), nocków rudych (+16) i mopków (+7). Natomiast liczebność gacka brunatnego utrzymała się na zbliżonym poziomie do roku ubiegłego (-3).
- Jak widać, dwa kompletnie różne sezony zimowe z których tylko drugi i to zaledwie przez miesiąc, zasłużył na miano prawdziwej zimy, wcale nie muszą różnić się drastycznie wynikami liczeń - dodaje dr Ciechanowski. - Na uwagę zasługuje jednak sytuacja mopka, ten wybitnie zimnolubny gatunek nieznacznie zwiększył swoją liczebność, pojawił się na siedmiu niezasiedlonych rok wcześniej stanowiskach, ale i tak nie osiągnął rekordowego wyniku z 2018 roku, kiedy naliczyliśmy aż 87 osobników.
Cele liczenia
Dzięki corocznym liczeniom naukowcy nie tylko zdobywają wiedzę na temat liczebności poszczególnych gatunków, ale mają też szansę oszacować, jaka jest śmiertelność i rozrodczość tych ssaków.
- Śledzimy trendy populacyjne, nasze poczynania w środowisku i odpowiedź gatunków na działania człowieka, a także zmiany, jakie nas otaczają - wyjaśnia Konrad Bidziński. - Część gatunków jest związana z charakterystycznymi siedliskami, co też pozwala nam zobaczyć, co dzieje się w przyrodzie i jak odpowiadają na to nietoperze. Z drugiej strony część naszej zimowej pracy to wymóg zadań, jakie stawiają nam przepisy ochrony niektórych gatunków nietoperzy, zarówno krajowe jak i europejskie.
W celu doradztwa w nietoperzowych sytuacjach lub aby być na bieżąco z informacjami o pomorskich nietoperzach, warto zaglądać na profil FB Pomorskie Nietoperze.
ZOBACZ FILM O NIETOPERZACH, KTÓRY POWSTAŁ W RAMACH PROGRAMU “OTWARTY IKM”
By gdańszczanie mieli możliwość lepiej zrozumieć funkcjonowanie nietoperzy, w ramach programu “Otwarty IKM” powstał kilkunastominutowy film, którego bohaterami są te ssaki. Film zrealizowany został przez Instytut Kultury Miejskiej. Ekolodzy z grupy „Pomorskie Nietoperze”, czyli Konrad Bidziński i Mateusz Ciechanowski, opowiadają w nim o cechach charakterystycznych nietoperzy, wyjaśniają i pokazują, jak wygląda proces liczenia tych ssaków, a także w jaki sposób można odróżnić je od siebie, klasyfikując osobnicy do konkretnych gatunków. Naukowcy opowiadają także o procesie hibernacji i wyjaśniają, dlaczego nietoperzom nie można przeszkadzać w trakcie zimowego snu. Natomiast osoby zarządzające gdańskimi zabytkami, które nietoperze zaadoptowały, opowiadają w filmie, jak miasto godzi prowadzenie działalności kulturalnej w obiektach, które upodobały sobie te wyjątkowe ssaki.
CZYTAJ:
Liczenie nietoperzy. Ile ssaków hibernuje tej zimy w Zbiorniku Wody Stara Orunia?
1411 gatunków na świecie, 18 na Pomorzu. Zakończyło się tegoroczne liczenie nietoperzy
Trwa zimowe liczenie nietoperzy. Byliśmy w Zbiorniku Wody Stara Orunia